12. ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU ANKARA GENEL KURUL TOPLANTISI

Paramı Yönetebiliyorum Koordinasyon Toplantısı

Ulusal Gençlik Parlamentosu (UGP) 12. Genel Kurulunu yapmak üzere 8 – 11 Mayıs 2016 tarihlerinde Anadolu Hotel Downtown Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantının teması Gençlik ve Sürdürülebilirlik idi.

Paramı Yönetebiliyorum Projesi

Bu sefer UGP temsilcisi olarak değil de Paramı Yönetebiliyorum Eğitmeni olarak katılım gösteriyordum. Global Money Week (GMW) yani Küresel Para Haftasında verdiğim eğitimler sonucunda ödül törenine katılmak için Ankara’ya davet edilmiştik.

GönüllüGençlik Projesi

81 ilden UGP’ye gençlik meclisleri, gençlik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, gençlik kültür evleri ve öğrenci toplulukları yer alıyordu.  Aynı zamanda UGP Genel Kurulu ve dallara göre en iyilerin seçimleri vardı. 2013 yılında bu havayı yakından deneyimlemiştim.

Nathaniel Silin

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Destek Olarak Finansal Bilinçlenmenin Önemi adlı panele Visa Inc. Global Finansal Eğitim Başkanı Nathaniel Silin davetliydi. İngilizce bilmeyen arkadaşlara kulaklık dağıtılarak çeviriler yapılmıştı. Türkiye’de Finansal Bilinç üzerine başlatılan Paramı Yönetebiliyorum Projesinin heyecan verici ve dünyada eşi benzerinin olmadığını dile getirmektedir. Böyle bir projenin 7 yıldır gönüllü devam etsine inanamadıklarını dile getirdi. Oturum sonrası eğitmenlerle ayrıca görüşmek istediğini belirtmişti.

Habitat Derneği

Eğitmenlerle Nathaniel Silin bir araya gelmişti. Visa Europe Türkiye’den de Alev SAMAN eşlik ediyordu. Tercümanlığı ise Samet ATTİLA gerçekleştirdi. Amerika’da finansal okuryazarlık üzerine bir çalışmanın olmadığını ve yaptığımız çalışmaların diğer ülkelere çok büyük örnek olduğunu dile getirdi. Projede bizlerin neler motive ettiğini, neden gönüllü olduğumuzu ve sahada karşılaştığımız hikayeleri dinledi.

Paramı Yönetebiliyorum

Ödül töreni geçmiştik. Küresel Para Haftası (Global Money Week) kapsamında verdiğim eğitimler sonucunda Teknosa’dan 500 TL’lik Hediye Çeki kazanmıştım. Ödülümü Sezai Bey’den almıştım. Geçen Koordinasyon Toplantısında dile getirdiğim gibi hedefim 5.000 kişiye eğitim vermekti. Ödülü aldığım için mutluydum. Bu hediye çekiyle hard disk almak istiyordum.  Türkiye Odalar Borsalar Birliğinin (TOBB) seçimi olduğundan Sezai Bey takım elbise giymişti. Kendisini bu şekilde görmeniz çok nadirdir. Kendini nasıl rahat ve huzurlu hissediyorsa insanlar o şekilde giyinmeli derdi.

Sezai Hazır

Genel Kurulda TOBB’dan değerli konuşmacılarda yer alıyordu. Bunlardan biriside Çanakkale’den tanıdığım Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İbrahim Kürşat TUNA’ydı. Üniversite sonrası aynı ortamda yer almak güzeldi. Atölye çalışmalar ve konuşmacıların sunumları artık bitmişti.

Gençlik ProjeleriTunak Tunak

Her genel kurul sonrası olan Atamızı ziyaret etmek amacıyla Anıtkabir’e gidilirdi. Tören için hazırlıklar başlamıştı. Askeri törenle çelenk konulup Anıtkabir  Özel Defteri imzalandıktan sonra 81 ilden gelen gençlerle hatıra fotoğrafımızı çektirdik. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi “Bütün Ümidim Gençliktedir” sözüne sadık kalarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Anıtkabir Ziyaret

Kişisel Bütçe YönetimiGençlikAnıtkabir TörenFinansal Bilinç   Visa Inc.Finansal Okuryazarlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir