BİGA KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ TÜRKİYE 3.’SÜ OLDU

Kunter Güleç

Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak yerelde ve ulusalda olmak üzere faaliyetlerimize devam ediyorduk. Habitat Derneği öncülüğünde kurulan Ulusal Gençlik Parlamentosuna (UGP) üye bir kuruluştuk. Her sene Ulusal Gençlik Parlamentosu Yılın Gençlik Meclisi, Yılın Öğrenci Topluluğu ve Yılın Gençlik STK’sı dallarında seçimler oluyordu. Bunun için öncesinde adaylığınız için kurum olarak başvuru yapmanız gerekiyordu.

Biga Kent Konseyi

Habitat Derneğinden ilgili davet yazısı gelmişti. Biga daha öncesinde Yılın Gençlik Meclisi kategorisinde aday olmuş ve en iyi derecesi Türkiye 4.’sü olmuşlardı. Emeklerine sağlık. Bizlerde ekip olarak ve Kent Konseyi Başkanımızın tabiri caizse bizi gaza getirmesiyle adaylığımızı koyduk.

Gençlik Çalışması

Başvuru formuna yaptığımız etkinlikleri özetlerken kısa zamanda gerçekten çok fazla ses getiren etkinlikler yapmışız. Ulusal Gençlik Parlamentosu Genel Kurulu ve Finansal Bilinç Zirvesi 11-15 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Dedeman Otelde gerçekleşecekti. Gençlik Meclisini temsilen Başkan olarak Kunter GÜLEÇ ve Başkan Yardımcısı Yavuz BORAZAN katılım gösterecektik. Başvurumuzu tamamladık.

Atölye Çalışması

Tanıtım masamızda Biga’yı tanıtmak adına meşhur cevizli lokumu, kitapçıklar, kalem, fotoğraf sergimizde kullandığımız fotoğraflardan götürmek istedik. Biga Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Türkan Hanım’a gittik ve durumu anlattık. Cevizli lokumdan 1 kilo alabileceğimizi aktardı. 250 kişiye yakın katılımcı olduğunu dile getirdik. Adaylık sürecimiz var. Hem adaylık için hem de Biga’nın tanıtımı için 1 kilo yetmez desekte yok deyip durdu. 2 kiloya zor anlaştık. Daha sonra da 1 kutu kalemi aldık.

Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi

Hazırlıklarımızı yaptık ve Ankara’ya yola çıktık. 64 İlden 129 üye kuruluş ile 245 delege katılmıştı. İlk gün tanışma ve program hakkında bilgi alarak başlamıştı. Aday olanlar lobicilik faaliyetlerini hız kesmeden devam ediyordu. Biz bu kadar rekabetin olacağını tahmin etmemiştik. Bildiğin seçim meydanı gibiydi. Yavuz’la beraber bizde kahve aralarında, yemeklerde veya lobide delegelerle tanışıp yaptığımız çalışmaları anlatıp oy vermeleri konusunda ikna etmeye çalışıyorduk.

Habitat Derneği

Sonraki gün adayların sunum yapacağını ve tanıtım masası kurulacağı bilgisi geldi. Biz sadece masa kurulacak diye biliyorduk. Sunum hazırlamamıştık. Son gece hemen Yavuzla beraber yataklarımızda sunumumuzu ve konuşma metinlerimizi hazırladık.  UGP’ye gelene kadar hangi dalda kaç kurumun başvurduğu açıklanmıyordu. Yılın Gençlik Meclisi kategorisinde ilk defa bu kadar az kurum başvurmuş. Toplam 3 aday vardı. Morallerimizi bozmadık. Sonuçta bireysel sporlarda isterse sizin branşınızda toplam iki kişi olsun ve müsabakayı siz kaybetseniz bile gümüş madalya alırsınız. Önemli olan cesaret gösterip katılmanızdır. Bizim süreçte aynısı diyebilirim.

Marmara Bölgesi Seçim Seçim

Yılın Gençlik Meclisi kategorisinde sunumlar başladı. Rakiplerimiz Bayburt Gençlik Meclisi, Sultangazi Gençlik Meclisiydi. Tahmin ettiğimizden çok daha iyi hazırlanmışlar. Sunumları için ajans tutmuşlar, drone uçurmuşlar, sahnede şiir okumalar vs. baya etkileyiciydi. Sıra bize geldi. İkimizde ilk defa 250 kişi karşısında bir sunum yapıyorduk. Şehitler diyarı Çanakkale’den selam olsun diyerek sunumumuza başladık. Etkinliklerimizi anlatmaya başladık. Oyuncak kampanyamız vardı. Buna benzer bir çalışmayı farklı meclislerde yapmış. Delegelerden biri sordu. Benzer bir çalışmaya benziyor. Sizin bir farkınız var mı diye soru geldi. Yavuz bana ben Yavuz’a kısa bir bakıştık. Evet farkımız var dedik. Çocuklar mikrop kapmasın diye tek tek steril bezlerle silip çocuklara o şekilde teslim ettik diye cevap vermiştik. Oysaki tam anlamıyla bu kampanyayı yürütememiştik ama bu bir seçim olduğundan politik cevap verebilirdik. Kriz anında hemen bir çözüm bulduk. Sunumuz sonunda delegelerin yüz ifadelerine baktığımızda memnun gibi gözüküyorlardı.

Eskişehir Kızılay Gençlik

Sunumlar sonrası tanıtım masalarına geçtik. En sönük masa maalesef bizim kalmıştı. Belediye Kültür Müdürü 2 kilo cevizli lokumu fazla görürken Bayburt Gençlik Meclisi abartmıyorum 1 kamyon tanıtım malzemesi getirmiş. Yöresel lezzetler, gezi rehberi, promosyonlar vs. vardı. Üstüne Milletvekillerini bile davet etmişlerdi. İyi hazırlanmışlardı. Sultangazi Gençlik Meclisi de daha çok siyasi kanaldan yaptığı etkinlikler hakimdi. Gençlik Meclisinin altından kalkamayacağı bir çok etkinlik yapmış. Destekçileri ve bütçeleri olduğundan avantajlıydı.

Gönüllü

Lobicilik çalışmaları yaptığımızda Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Marmara Bölgesinin bir kısmı, İç Anadolu Bölgesinden çok az destekçi toplayabilmiştik. Favori Bayburt gözüküyordu. Seçimden önce son gece geç bir saatte Bayburt Gençlik Meclisi tarafından oylarına talip olduklarına dair cep telefonlarına mesaj geldi. Sabah olduğunda çok tepkiyle karşılaştılar. Numaralar nereden alınmıştı. Dernek vermediğini dile getiriyordu. Tahminen otel’den aldılar fakat kendilerine sorulduğunda 118 80 bilinmeyen numaralar servisinde aldığını dile getirdiler. Bu hizmetin pahalı olduğunu kullanmayan insanlar dahi bilir. 240 kişinin numarasını bu kadar kısa sürede ve yüksek bütçeyle alacaklarını kimse inanmadı. Favoriyken bir anda kozlar değişti.

Gençlik Projeleri Sultangazi Gençlik Meclisi

Oylamalar başladı ve sayım başlamıştı. Oylamalar sonucu 1. Sultangazi Gençlik Meclisi, 2. Bayburt Gençlik Meclisi, 3.Biga Gençlik Meclisi olmuştu. Tahmin ettiğimiz oy ortalamasını almıştık. Bu kısıtlı imkanlarla yine iyi bir oy oranı olduğunu düşünüyorduk. Rakip olmamıza rağmen güzel dostluklar elde etmiştik. Bu sonuca göre Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak en iyi dereceyi alarak ilk kez Türkiye 3.’sü olmuştu.

Sezai Hazır Şanlıurfaspor Taraftarı

Seçimlerden sonra farklı şehirlerden gelen TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanları deneyimlerini anlatıyordu. İçlerinden Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İbrahim Kürşat TUNA da vardı.  Sezai Bey kendisi gelmeden önce bana anlattığında geldiğinde tanışırsın demişti. Misafirler geldiğinde tanışmaya başladık. Ben ilk tanıştığım meğer Kürşat Bey değilmiş. Daha sonra ortaya kendisi gelince ortaya kimin olduğu ortaya çıktı. Lobide sesten ilk anlayamamışım. Kürşat Bey’de Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi olduğumuzu öğrenince mutlu olup ayrıca ilgilendi. İletişim bilgilerimizi almıştık.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu

UGP Genel Kurul sonrası Atamızı anmak adına Anıtkabire ziyarete gidildi. Çelenk koyma töreni gerçekleştirildi. Atatürk’ün dediği gibi “Bütün Ümidim Gençliktedir” sözüne layık olmaya çalışıyorduk.

Anıtkabir TörenAnıtkabir

Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) gidildi. Grup Başkanvekilleriyle görüşülecekti. Görüşme sonrası delegeler isterse yerelindeki milletvekillerini ziyaret etme fırsatı verilmişti. Daha önce katılanlar tecrübeliydi. Milletvekilleriyle randevulaşmış.

TBMM Ziyaret

Tüm delegeler gruplara bölünerek Ak Parti, CHP, MHP ve BDP temsilcileriyle bir araya gelerek gençlerin taleplerini ve seçilme yaşının düşürülmesi konusunda desteklerini isteyecekti.

Ak Parti Ziyaret CHP Ziyaret Oktay Vural BDP Ziyaret

Bizde CHP Grup Başkanvekili Akif HAMZAÇEBİ ile toplu bir görüşme yaptık. Çıkışta hepimizle tokalaştı. O an fotoğraf çekinmek için çekinmiştik. Sonrası basına paylaşım yapacağımızdan ve hatıra kalması adına fotoğraf çekilme isteğinde bulunduk ve kırmadı. Fotoğraf sonrasında Akif Bey Çanakkale Biga’dan geliyoruz ama yarı memleketiniz Trabzon Araklılı sayılırım dedi. Nasıl yani dedi? Babam emekli asker. İlçenizde bölük komutanıydı dedim. Kısa bir sohbet ettik ve bir ihtiyacın olursa danışmanım burada al numaramı ondan al dedi. İstediğin zaman arayabilirsin demişti. Teşekkür ederek ayrıldım ama ben akıllı gidip numarayı istemeye çekindim. Bazen böyle saçma davranışlarım maalesef oluyor.

Mehmet Akif Hamzaçebi

Çanakkale Milletvekillerinden randevu almamıştık ama şansımızı denemek istedik. İlk olarak CHP Çanakkale Milletvekili M. Serdar SOYDAN’ı ziyaret ettik. Yaptığımız etkinlikleri ve elde ettiğimiz dereceyi paylaştık. Makamında bizleri son dakika randevu istememize rağmen kabul etmişlerdi fakat biz konuşurken Serdar Bey hep başka bir şeyle ilgileniyordu. Göz teması kurmuyordu. Kulaklıkla bir şey dinlemeye çalışıyordu. Müsait değilseniz müsaade isteyelim dedik. Hayır dinliyorum diyordu ama tepki yoktu. Anlattık o kadar ve bir göz teması ve karşılıklı bir sohbet olmayınca çıkmak için müsaade istedik. Gençlik Meclisi olarak geldiğimiz için siyasi kimliğimizi bir kenara koymamız gerekiyordu. Her partiye eşit bir şekilde yaklaşıyorduk. Basına fotoğraf verileceğinden Serdar Bey’in davranışlarını sevmesekte fotoğrafımızı çekildik ve ayrıldık.

Çanakkale CHP Milletvekili

Bir sonraki durak Çanakkale Ak Parti Milletvekili İsmail KAŞDEMİR’e gittik. Danışmanı İsmail Burak KURT ofiste bize bakıp bakıp duruyordu. En son dedi ki hatırladım sizleri ben. Kaldık bizde öyle nasıl yani dedim. Sizler Biga’da çok etkinlik yapıyorsunuz yerel gazetelerde haberlerinizi hep görüyorduk dedi. Bu duruma sevindik. İsmail Bey Meclis de oturumdaydı. Çıktığı haberi geldi. Biz ofise gelir diye beklerken. Meclise gelmemizi istemiş. Danışmanlarla gittik. Kulise kadar girdik. Normalde giremeyeceğimiz bir çok yeri dolaştırdı. Farklı vekiller ile de tanışma fırsatımız oldu. İsmail Bey bizi çok içten dinledi. Yaptığımız çalışmalar için ve Türkiye 3.’lüğümüz içim bizleri tebrik etti ve tavsiyelerde bulunmuştu. İstediğimiz iletişim İsmail KAŞDEMİR’de vardı. Seçim zamanı otostop çekerken hatta İsmail Bey’in dayısına denk gelmiştik. O zaman diyordu. Yeğenim aday olacak oy kullanacaksanız ona verin diye. Bizde bunu espri niyetine aktarmıştık. Gülüşmeler başladı.

Çanakkale Ak Parti Milletvekili

Daha sonra ayrılık vakti geldi. Müsaade isteyip hatıra fotoğrafı çekildikten sonra otelimize geri döndük. Delegelerle ve arkadaşlarımızda vedalaştıktan sonra Biga’ya dönüş için yola çıktık. Bu seçim yarışından çok önemli tecrübeler ve dostluklar elde etmiştik.

Ulusal Gençlik Parlamentosu

Paramı YönetebiliyorumVolunteerOrdu Tanıtım Günleriİsmail Burak KurtAnkara Dedeman Otel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir