16. ULUSLARARASI İKTİSAT ÖĞRENCİLERİ KONGRESİ

Kunter Güleç

Üniversite 3. sınıftaydım. Yrd. Doç. Dr. İsmal SEKİ Hocamız derslerimize girmediği halde bizlere bir çok konuda fikir ve sorumluluk yüklemeye devam ediyordu. Kendisi Ege Üniversitesi mezunu olduğundan hep kıyaslamalarını orayla yapıyordu. Makale yazıp kongreye katılmamızı istemişti. Bende deneyimlemeyi sevdiğim için çalışmalara başladım.

Ege Üniversitesi İktisat Öğrencileri Kongresi

Okuldan mezun olduğumda özel sektör istesem de bazen akademisyen olmayı da düşünüyordum. Ders anlatmak ve insanlarına hayatına dokunmak hoşuma gidiyordu. Kongreye katılma sebeplerimden biride araştırma nasıl yapılır ve makale yazma süreçlerini öğrenmekti. İsmail Hocadan ara ara randevu alıyorduk. Gerekli düzeltmeleri yapmaya çalışıyorduk.  Bildirimin başlığı Küreselleşen Dünya’da Türkiye’nin E-Ticarette Dünü, Bugünü ve Yarını olarak belirlemiştim. E-Ticaret çok gündemde olduğundan öğrenmek için kolları sıvadım. Küreselleşen Dünya dediğim için İsmail Hoca baya bir takılıyordu. Dünya artık küresel hala küreselleşen diyorsun pis işletmeci vs diye. Samimiyetten dolayı bir algınlık olmuyordu.

İktisat Öğrencileri Kongresi

Özet metnimi Ege Üniversitesine göndermiştim. Açıklanan sonuçlara göre Poster Bildiriye seçilmiştim. Makale olarak sunmak istesem de bununda bir fırsat olduğunu düşünüyordum. Aynı ortamlara girecektik. Bu vesileyle seneye tekrar katılırsam daha iyi hazırlanabilirdim. İsmail Hoca poster bildiriye pek sıcak bakmıyordu. Belli bir süre sonra odası gerçekten görüşme saatleri olsun veya olmasın her zaman tıka basa dolu olurdu. Bazen beklerdik sıra gelmezdi veya sıra gelir kapıdan birisi gelir bir şey sorar dikkatimiz dağılırdı. Benimde belli bir süre sonra motivasyonum düştü. Kendi başıma bir şekilde kongrenin istediği formatta hazırlamaya çalıştım.

Çomü

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini temsilen 3 kişi katıldık. Ben, Pınar ÇAKMAK ve Ecem AZAP vardı. Üniversitemize ilgili dilekçeler yazıldı ve ödenekler hal oldu. İzmir için yola çıktık. Ege Üniversitesi’nin Öğrenci Köyünde yer alan yurtlarından birinde kalacaktım. Üniversite Bornova’da yer alıyordu. Merkezi yerdeydik.

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

16. Uluslararası İktisat Öğrencileri Kongresinin ilk günüydü. Açılış konuşmaları yapılarak kongre başlamıştı. Bildiriler İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde belirtilen sınıflarda yapılıyordu. Bende Poster Bildirim yanımdaydı. Belirtilen panoların asılması için ilgili görevlilere teslim ettim. Gençlik Projelerinden, Habitat Derneğinden tanıştığımız arkadaşım Mert Görkem AYAZ’da Kongrede görevli olan öğrencilerden biriydi. Onunla da bir araya gelip hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

Poster Bildiri

Poster Bildiriler için belirlenen bir jüri komitesi varmış. Ben bunu bilmiyordum. Sadece makale sunanlarda olur diye tahmin etmiştim. Jüri iki hocadan oluşuyordu. Sıra yaklaştıkça heyecanlanmıştım. Sıra bana geldi ve poster bildirimi özetledim. Sordukları sorulara cevap vermiştim. Diğer poster bildirilere kıyasla daha çok metin yazmışım ama konu, içerik, savunmam ve verdiğim sorulara karşılık cevaplarımın güzel olduğunu söyleyip teşekkür ederek ayrıldılar. Ege Üniversitesin de okuyan öğrencilerde bilgi almak adına sorular soruyordu. Onlara da sunumumu yaptım. Daha sonra bu sürede diğer poster bildiriler inceledim. Aynı zamanda bizim üniversiteden katılan arkadaşlarımın ve diğer oturumlara katılmaya çalıştım.

Poster bildirime tekrar döndüğümde başında birinin olduğunu fark ettim. Yabancı uyruklu birisine benziyordu. Yaklaştım yanına selamlaştık.  Bildiri ne kadar güzel incelediniz mi ve yazanı arıyorum tanıyor musunuz diye bana sorular sordu. Şaşırdım. Evet dedim gayet güzel bir yazı dedim. Yazan da benim dedim. Gülüştük. Daha sonra tanıştık kendisi İranlı olup ismi Kamran Davari NİKOU’dur. Akademisyen olmak istiyormuş ve ülkemiz doktora çalışması yapıyormuş. Bildiriden notlar almak için izin istemişti. Memnuniyetle seve seve izin vermiştim. Bildiri üzerine sohbet ettik ve iletişim bilgilerimizi aldık. Kamran daha sonra kitabı için bir anket çalışması gönderip destek olmamı istedi. Bende kabul ettim.

Kongre

Akşama doğru gala gecesi kokteyl vardı fakat Ecem’in abisinin kız arkadaşı İzmir’de yaşıyordu. Bizleri alıp İzmir’i gezdirmek istemiş. Ecem’de davetti. Kulağa hoş geliyordu. Kokteyle yetişiriz diye düşünmüştük. Biz İzmir’i kısa sürede olsa araçla altını üstünü getirmiştik. Birçok ilçesine gidip görmüştük. Haliyle eğlenmeye daldık ve geceye geç kalmıştık. Olsun kaybettiğimiz bir şey yok diye düşündük ama ikinci gün bunun aslında bir kayıp olduğunu anlamıştık. Pınar akademisyen olmak istediğinden güzel bir çevreyle tanışmış. Onun adına sevindim. Bana sorsanız artık akademisyen evet hala olmak isterim ama araştırma yapmak makale yazmak bana göre değil. Daralıyorum.

Ege Üniversitesi

İkinci gün bende İsmail Hoca buradan gelme olduğundan dediği isimleri buldum ve tanıştım. Selamlarını iletip, iletişim bilgilerini aldım. Bu saye Ege Finans Derneğini buradan öğrenmiştim. Ayrıca kongrede yer alan seminerlere katılım gösterdim. Kongre sonuna doğru derece alan bildireler açıklandı ve ödül töreni yapıldı. Hatıra fotoğraflarından sonra kongre tamamlanmış oldu ve bizlerde dönüş yolculuğuna çıktık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.