25. BALKAN SALON ATLETİZM ŞAMPİYONASI

Spor Gönüllüleri

İstanbul’da Atletizm şöleni devam ediyordu. İlk olarak Turkcell Türkiye Büyükler ve U20 Salon Atletizm Şampiyonası ardından Balkan U20 Salon Atletizm Şampiyonasına ev sahipliği yaptıktan sonra şimdiki organizasyon 25. Balkan Salon Atletizm Şampiyonasıydı.

Balkan Salon Atletizm Şampiyonası

1994’te Yunanistan’da başlayan şampiyona, 2012’den itibaren bir yıl (2017) hariç sürekli olarak İstanbul’da sekizince kez düzenlenmiş. Bu yıl Çin’de Dünya Salon Şampiyonasının ertelenmesi sonrasında Balkan Salon’un bu yılın dünyada en geniş katılımlı şampiyonası haline dönüşmüştü. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda 21 ABAF üyesinin tamamı ve iki misafir ülke yarıştı. Yeni üye Avusturya ilk kez yarışacak olup Asya’dan gelen Özbekistan ve Kırgızistan’ın da katılımıyla birlikte tam 23 ülke yer aldı.

Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği

Yer alan ülkeler şu şekildedir:

Arnavutluk, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Yunanistan, İsrail, Kosova, Kuzey Makedonya, Moldova, Karadağ, Kırgızistan, Özbekistan, Romanya, Sırbistan, San Marino, Slovenya, Türkiye ve Ukrayna.

Balkan Indoor Championships

Tek gün süren programda toplam 267 atlet, 24 branşta mücadele edildi.

Gönüllü

Türkiye Atletizm Federasyonunun destekleri doğrultusunda Spor Gönüllüleri olarak Atletizm Şampiyonalarında yer aldığımızdan uygulamalı bir şekilde öğreniyor ve pratik yapma imkânı elde ediyoruz. 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası düzenleme adaylığımız devam etmektedir. Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih ÇİNTİMAR ve takım arkadaşlarının özverili çalışmaları sonucu organizasyona ev sahibi olma konusunda avantajlı gözüküyoruz. Gönüllüler olarak zaten hazır durumdayız. Eğer 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonasını alırsak şahsen büyük bir keyifle görev almak isterim.

 25. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası

Görev dağılımları öncesi kısa bir toplantı yapıp doldurulması gereken formları doldurduk. Sepet Ekibinin Liderliğini yapıyordum. Saha içerisinde olduğumuzdan artık hakemler ve federasyon çalışanlarıyla tanışır olmuştuk. Birbirimize selamlar verip, ihtiyaç olması durumunda yardımlaşıyorduk.

Athlete

Bayrak Seremonisi yapılmıştı. Açılış konuşmalarından sonra Türkiye Atletizm Vakfı (TAV) 2019 yılının en başarılı isimlerine ödüllerini verdi. Ödül kategorileri ve sahipleri şöyle:

  • Yılın Kadın Atleti: Yasemin Can
  • Yılın Erkek Atleti: Necati Er
  • Yılın Yükselen Erkek Atleti: Salih Korkmaz
  • Yılın Yükselen Kadın Atleti: Tuğba Danışmaz
  • Yılın Takımı: 4×400 Genç Erkek Milli Takımı (Oğuzhan Kaya, Kubilay Ençü, Berke Akçam, İlyas Çanakçı, Emirhan Koş, Gökdeniz Göçmen)
  • Yılın Antrenörü: Cahit Yüksel

Fatih Çintimar

Ayrıca Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Türk atletizmine katkıları sebebiyle Türkiye Atletizm Vakfına ödül verdi.

Atlet

Yarışlar başlamıştı. Kıyasıya rekabet vardı. Olimpiyat öncesi sporcular önemli bir mücadeleden geçiyorlardı. 4×400 metre kadınlar yarışında Türkiye ilk kez Balkan şampiyonu olarak bu ana şahitlik ettik.

Kunter Güleç

Arkadaşlarımdan daha önce Atletizm Hakemi Can KORKMAZOĞLU’nun ismini çok duyuyordum. Sonunda tanışma fırsatı elde etmiştim. Can abi 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına seçilerek ülkemizi gururla temsil edecek. Olimpiyat Oyunları’nda görev verilen ilk Türk ITO (International Technical Officials) olarak tarihe geçmiş. Böylece olimpiyatlarda atletizm branşında bu seviyede görev verilen ilk Türk hakem olmuş. Sekiz farklı ülkeden gelen ITO’lar, Tokyo 2020 Olimpiyatları’ndaki yarışma sektörlerinde baş hakem olarak görev yapacaklarmış. Kendisine başarılar diler, ülkemizden giden hakemlerin sayısının artmasının dileğiyle diyorum 😊

 Can Korkmazoğlu

Bu etkinlikte nedense yarışlardan fotoğraf veya video çekmedim. Genelde kendi aramızda çekildik. O yüzden kategoriler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Atletizm ile ilgili önceki yazılarımı tıklayarak okumanızı rica ederim. Ayrıca yazılarıma sayfanın en altında yer alan yorum yap seçeneğine yorum yaparak desteklerinizi bekliyor olacağım 😊

Sport Volunteers

Gün sonunda Milliler 16 madalya kazandı. Türkiye, 3 altın, 7 gümüş, 6 bronz madalya kazandı. Madalya sıralamasının zirvesini Romanya elde ederken, Ukrayna ikinci, Türkiye de üçüncü oldu. Toplamda ise en fazla madalyayı Türkiye kazandı. Ayrıca Türkiye tarihinde kürsüye çıkma rekorunu bu yıl 16 madalya kazanarak kırmış oldu. Önceki rekor 15 madalya kazanmasıydı.

Türkiye Milli Takımında Madalya kazanan sporcular şu şekildedir:

ALTIN (3)
Sırık – Ersu Şaşma, 5.50m (U23TR)
60m engelli – Mikdat Sevler, 7.83
4×400 metre – Zehra Oral, Derya Yıldırım, Zeynep Kuran, Emel Şanlı-Kırçın, 3:45.23

GÜMÜŞ (7)
60m – Mizgin Ay, 7.36
60m – Umut Uysal, 6.68
3000m – Fatma Arık, 9:18.02
3000m – Süleyman Bekmezci, 8:13.93
Sırık – Buse Arıkazan, 4.20m
Gülle – Emel Dereli, 17.77m
4×400 metre – Akın Özyürek, Mahsum Korkmaz, Oğuzhan Kaya, Berke Akçam, 3:12.25

BRONZ (6)
60m – Kayhan Özer, 6.71
400m – Batuhan Altıntaş, 47.55
800m – Murat Yalçınkaya, 1:50.86
60m engelli – Furkan Aktaş, 7.93
Yüksek – Alperen Acet, 2.18m
1500m – Rahime Tekin, 4:24.51

Gençlik ProjeleriTürkiye Atletizm FederasyonuAtletizm FederasyonuAtletizmAthletics

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.