31. SAMSUNG BOĞAZİÇİ KITALARARASI YÜZME YARIŞI

Kunter Güleç

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından 21 Temmuz 2019 tarihinde 31. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı (Bosphorus Cross Continental Swimming Race ) düzenlendi.

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

Boğazdaki yarıştan önce çeşitli aşamalar mevcut. Öncelikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da yüzücüler seçmelere katıldı. Bende İstanbul Beylikdüzü seçmelerinde ilk olarak görev aldım.

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Avrupa Yakası SeçmeleriBeylikdüzü Spor Kompleksi

Daha sonra Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Olimpiyatevi’nde yarışma günüyle ilgili gönüllülere eğitimler verildi. Uzun süreçli bir etkinlik olmasına rağmen her aşaması ayrı bir eğlenceliydi.

Olimpiyat Evi

Olimpiyatevi’nin atmosferi etkileyiciydi. Olimpiyatların afişleri, madalya kazanmış sporcuların isimleri ve olimpiyat meşaleleri bulunmaktaydı.

Olimpiyatevi

İstanbul Boğazı senede bir defa ulaşıma kapatılıyor. O da bu etkinlik için.  Vapurlar, gemiler duruyor ve motorlar susuyordu. Boğaz en güzel haliyle yarışçıları bekliyordu. Türkiye ve İstanbul’un tanıtımına önemli katkı sunan “Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu” kabul edilmektedir. 59 ülkeden 2.400 yüzücü katıldı.  1.200 yurt içinden, 1.200 yurt dışından yer alıyordu. Sadece profesyonel yüzücülerden oluşmayıp, tüm katılımcılara açıktır. Kanlıca İskelesi’nden başlayacak olan yarış 6.5 kilometrelik parkurun sonunda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda sona ermektedir.

Volunteer

Dünyanın iki kıtayı kulaçlarla birleştiren tek organizasyonu olan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışında Türkiye’de yapılan başvurular kota bulunmazken, seçmelerde en başarılı hızlı olan yüzücüler seçilmektedir. Yurtdışında ise ülkelere göre kotalar bulunmaktadır.

Sports Volunteer

Etkinlikte iki gün boyunca görev aldık. Yarış günü öncesi yüzücüler akreditasyon işlemleri ve parkur hakkında bilgi almak adına vapurlarla boğaz turu yapıyordu. Spor Gönüllüleri 200 gönüllüyle etkinliğe büyük destek oluyordu. İlk gün yüzücülerin parkuru tanıması adına gerçekleştirilen boğaz turuna ilk katılanlardan olmuştuk. Vapura öncelikle suların dağıtılması ve yardım almak isteyenlere yardımcı olmak adına yerimizi almıştık. Hava çok güzeldi ve ilk tur olmasından dolayı fazla kalabalık değildi. Yerli ve yabancı yüzücüler bir arada boğazın eşsiz manzarasının tadını çıkarıyordu. Hatıra fotoğrafları çekiliyordu. Bizlerde fırsat buldukça fotoğraf çekilip yüzücülerle tanışıyorduk. Gebze Gençlik Spor Master Yüzme Takımı ile tanışmıştık. Sohbetleri keyifliydi. Bizler de Spor Gönüllülerini anlatarak yarışmada başarılar dileyerek ayrılmıştık.

Gebze Gençlik Spor Master Yüzme Takımı

Sporcular akın akın geliyordu. Akreditasyon bölümü çok yoğundu. Destek olmak amacıyla Ekip Lideri Mehmet ALP’e yardıma gitmiştim. Burada kayıt masasından söylenen sporcu numarasına göre dosyaları bulunup, çantalarıyla birlikte teslim ediyorduk.  Uzun bir süre orada yardımcı olduktan sonra Ekip Lideri Osman DEMİRKOL’a yardım etmek amacıyla Emanet Eşya Bölümünün kurulmasına gitmiştik. Tüm sporcuların malzemeleri burada toplanacaktı. İskeleler kuruluydu. Üzerlerine numaralar yazıyorduk. Yüzücülerin bone numarasıyla bıraktığı emanetlerin numarası bir olmalıydı. Akreditasyon

Bu süreçte çeşitli sponsor firmalarda alanda çeşitli etkinlikler yapıyordu. Sabahtan akşama kadar nasıl vakit geçti anlayamadık. Yarın sabah 10:00’da yarış başlayacaktı. İşimiz bitmişti ve dinlenmek üzere alandan ayrıldık.

TMOK

Yarış günü Cemil Topuzlu Parkı rengarenkti. Etkinlik o kadar prestijliydi ki kaçak girmek isteyen, rüşvet teklif edenlere şahit olmuştuk. Direk güvenlik güçlerine haber veriliyordu. Yarış sabahı yabancı yüzücülerden biri ayağı kırılmış ve kız arkadaşı o olmadan yarışamayacağını dile getiriyordu. Hüngür hüngür ağlıyordu. Erkek arkadaşının yerine başkası yarışsın diye aksi halde motive olamayacağından yarışamayacağını dile getirdi ama yetkililer haklı olaraktan kabul etmediler. Kurallara aykırıydı.

Gönüllü

Görev dağılımları yapılmıştı. Ben yüzücülerin kalkacağı iki vapurdan birinde olmak istiyordum fakat bana protokol de yer almam söylenmişti.

Protokol Tribünü

Görev yerlerine geçmeden yüzücülerin ısınmalarını ve eğlenmelerini izliyordum. Emanet Eşya Bölümü yoğunluğu başlamıştı.

Oktay GüneşSpor

Protokolde beklerken Samsung’da çalışan arkadaşım Bora CALDU ile karşılaştık ve seneler sonra buluşmanın özlemini giderdik. Daha sonra Birleşmiş Milletler’den (UNDP) Hansın DOĞAN’a denk gelerek ayak üstü onunla da selamlaşmıştık. Protokolde gelen misafirlere yardımcı oluyor ve gönüllülerinde bu etkinlikte yer aldığını gösteriyorduk. İkili konuşmalarda çalışmalarımızdan bahsediyorduk.

Samsung Türkiye

İki vapur toplamda 2.400 yüzücüyü başlangıç noktasına götürmek için yola çıkmıştı. Aradan kısa bir zaman geçti. Bir yüzücü elindeki içeceğiyle birlikte kıyıya gelip Zodyak Bot ile başlangıç noktasına gitmek istiyordu. Yarışmaya geç kalmış. Geç kalan yüzücü maalesef Türk’tü. Giderken tempo tutmamızı ve motive etmemizi istiyordu. Geç kalmıştı ama eğlenmeyi de bırakmıyordu. Değişik bir durumdu.

Protokol tribünü artık dolmuştu. Yarış başlamıştı. Heyecanla yüzücülerin gelmesini bekliyorduk. Aynı zamanda Samsung tarafından kurulan ekrandan da takip ediyorduk. Bu senenin Onur Konuğu 2009 yılında 5 kıtayı yüzerek geçen Atlet Marcos DIAZ’dı.

Sporcu

Her yüzücüde çipler bulunmaktaydı. İster ilk ister en son vapurdan atlayan olun fark etmiyordu. Herkes başladığı andan itibaren süreden sorumluydu. Bitiş çizgisine ilk gelmek önemli değildi. Önemli olan en hızlı sürede gelebilmekti. Bitiş noktasına ilk Şira Nur EROĞLU 50 dakika 09 saniye ile yarışı bitirmesine rağmen yarışta 3. olmuştu. Sonradan gelen yüzücüler daha kısa sürede tamamlamıştı.

Yüzme YarışıBosphorus Cross Continental Swimming Race

Yarış çok keyifli geçiyordu. Havada şansımıza çok güzeldi. En genç yarışmacı 14 yaşında, en yaşlısı yüzücü ise 89 yaşındaydı. Derece yapmasanız bile boğazda yüzmek bence harika bir duygu. Yapılması gerekenler listeme eklenmişti. Yarışı derece ile bitirmesen bile “Kıtalararası Yüzücü” unvanını almak paha biçilemez.

31. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme YarışıEğlence

Yarışın bitiş noktasına gönüllüler havlu dağıtımında ve emanet eşya bölümünde inanılmaz bir yoğunluk vardı. Protokolde bir görevimiz kalmamıştı. Sayıyı düşürerek ihtiyacı olan alanlara geçtik.

Gençlik ProjeleriSport

Emanet eşya bölümüne yardımcı olduktan sonra derece yapan sporcuları arama ekibine girmiştim. Derece yapmışsın ama ortada yoksun. Ben olsam ödül töreni alanında beklerdim 😊 Koca alanda sporcu aramak bir hayli yorucuydu.

Emanet Eşya

Güneşin altında olmamıza rağmen, büyük ve prestijli bir etkinlikte gönüllü olduğum için çok mutluydum. Bu etkinliğin bir güzel yanı sevgili kardeşim Sevgi GÜLEÇ ile birlikte katılmıştık. Onunda ilk gönüllü etkinliğiydi. İlk olmasına rağmen büyük bir etkinlikte bulunup, büyük tecrübeler kazandığını söyleyebilirim. Artık o da bir spor gönüllüsüydü.

Sevgi Güleç

Etkinlik sonrası sunucu Başak KOÇ ile günün anısına fotoğraf çekildik. Etkinlikte harika enerjisiyle sunumunu yapmıştı.

Başak Koç

Gönüllü arkadaşlarla toplu olarak hatıra fotoğrafı çekildikten sonra 3’lü çekmeyi de yaparak etkinliğimizi tamamladık.

Spor Gönüllüleri

Boğazın tadını doya daya çıkarıp fotoğraf çekilmeye devam ediyorduk.

2 Kıta 1 YarışYüzme

Dereceye giren yüzücüler şöyle:

Kadınlar

1-  Ilgın Çelik 47:19
2- Hilal Zeynep Saraç 47:26
3- Şira Nur Eroğlu 50:09

Erkekler

1- Melikşah Düğen 48:28
2- Efe Erduran 48: 32
3- Artur Artamonov 48: 53

ŞampiyonMadalya

Gelecek sene 32. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda görüşmek üzere 😊

Türkiye Milli Olimpiyat KomtesiGençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği2 Continents 1 Race

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir