9. INAS AVRUPA SALON ATLETİZM ŞAMPİYONASI

Kunter Güleç

Üniversite yıllarımda gösterdiğim aktif gönüllü çalışmalarıma İstanbul’a gelince ara verdim sayılır. Sadece Finansal Okuryazarlık üzerine eğitimler veriyordum ve artık bu da tatmin etmiyordu. Ulusal Gençlik Parlamentosunda tanıştığımız arkadaşım Selma SUER Maraton yarışlarında gönüllü olduğunu görmüştüm. Nasıl oluyor diye sorduğumda haber vereceğim dese de yoğunluktan unutmuştu. AB Projelerini konuşurken Youthart Derneğinin Başkanı Oktay Hafuz HALİL’e yönlendirdi. Bir akşam Oktay ile buluştuk ve tanıştık. Konu konuyu açtı derken spor faaliyetlerini sordum ve bana Spor Gönüllülerinden bahsetti. İlgimi çekti. En yakın zaman etkinlikleri vardı fakat Ankara’ya gitmem gerekiyordu. Tarihler net olmadığından başvuru formunu doldurmadım. Kesinleştiğinde haber vermemi istedi. Ankara dönüşüm belli olmuştu. Oktay’ı aradım. Verdiği adrese belirtilen saatte gelmemi istemişti.

Sports Volunteers

8-10 Mart 2019 tarihlerinde 9. INAS Avrupa Salon Atletizm Şampiyonasında gönüllü olacaktım. Hafta sonu Ataköy Atletizm Salonuna gittim. Oktay ile buluştum ve gerekli formları doldurmuştum. Selma da gelmişti. Görünce şaşırmıştı. Durumu anlattım. Ardından Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği Başkanı Şenol GÜNEŞ ile tanıştım. Evet Şenol GÜNEŞ’ti ama bildiğimiz futboldan olan Şenol GÜNEŞ değildi. Bu konunun avantajlı ve dezavantajlı olduğunu dile getiriyordu. Özellikle Şenol Hocanın çalıştırdığı takımlar yenilince taraftarlar profilleri karıştırıp eleştiri oklarını bana yönelttiğini, bazen de bir etkinliğe davetli olduğumda fotoğraf hatalarıyla  karşılaşıyorum diye espriler yaptı.

Atletizm

Turnuva özel sporculardan oluşmaktaydı. Eski ismiyle Zihinsel Engelli Sporcular demekti. Turnuvaya katılan ülkeler Türkiye, Fransa, İspanya, İtalya, Ukrayna, Rusya, Belçika, Portekiz, Faroe Adaları ve Norveç’ten sporcular yer alıyordu.

Rıdvan YalçınDown Sendrom Milli Takımı

Görev dağılımları yapıldı. Ben Sepet ve Takoz Ekibinde yer almıştım. Ardından sepette durmam söylendi. Ekip Liderim Yasemin ÖZDEMİR’di. Yapmamız gerekenleri anlattı. Sepet ekibi demek yarışmaya çıkacak olan sporcular yarış öncesi hakem yoklamasından geçtikten sonra eşyalarını koyduğumuz sepetlere bırakacak ve bizlerde sepetteki eşyaları nizami bir şekilde gönüllüler olarak giyinme odasına götürecektik ve orada yer alan boş sepetleri alıp tekrar bulunduğumuz noktaya getirecektik. Basit bir görevdi ama eşyaların karışmaması gerekiyordu. Saha içinde olduğumuzdan müsabakaları yakından takip edebilecek ve sporcularla tanışabilecektim.

Olympic GameOlympic

Organizasyonda 17’si Türk olmak üzere 90 sporcu mücadele ederken, şampiyonada ilk kez uygulanan sistemle otizmli, mental ve down sendromlu sporcular ayrı gruplarda yarıştı.

Spor GönüllüleriLenine Cunha

Şampiyonada sırıkla atlama, 3.000 metre koşu, 60 metre engelli, gülle atma, bayrak yarışı gibi kategoriler vardı. Sepette dururken Yasemin’den izin alarak yarışmadan fotoğraf ve video çekimi yapıyordum. Hem kendime arşiv hem de sosyal medyadan görünürlüğünü arttırmaya çalışıyordum. Bu sırada takoz ekibine de yardımcı oldum. O sırada Osman hoca dedikleri Osman DEMİRKOL ile tanıştım meğer o da Ekip Lideriymiş ama kendini tanıtmadığından sadece çok fazla çekim yaptığını ve kim olduğumu sordu. Ben de durumu açıkladım. Ekip Liderimden izin almıştım diye. Şampiyona sunucusu Başak KOÇ ile beni kıyaslamıştı. İkimizin görevleri çok farklıydı. Kendi arşivimin yanında Spor Gönüllüleri içinde arşiv için gerekliydi. Kayıt alan kimseyi görmemiştim.

INAS European Indoor Athletics Championships

Etkinlik Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu (TOSSFED) tarafından ev sahipliğinde gerçekleşiyordu. Federasyonu Başkanı Birol AYDIN gönüllülerle yakından ilgilenip hatıra fotoğrafı çekimi sonrası herkese teşekkür edip iletişime geçmeye çalışmıştı.

Birol AydınINAS

Etkinlikten keyif almıştım. Özel sporcular olduğu için gerek sevinçlerini gerek üzüntülerini en üst seviyede yaşıyorlardı. Türkiye Milli Takımında yer alan sporcuların aileleri tribünde yer alıyordu. Geri kalan maalesef koca salon bomboştu. Böyle büyük organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz fakat pazarlama ve reklam çalışmalarına önem vermiyoruz. Oysa ki İstanbul’da o kadar üniversite öğrencisi, sivil toplum kuruluşları var. Katılım gösterseler atmosfer daha değişik olurdu. Özellikle federasyonun engelli gençleri ve aileleri davet etmeleri gerekirdi. Buradan etkilenip evde kapanmak yerine sosyal hayata dahil edip hatta spora yönlendirebilirdik.

Sporcular elde ettikleri başarılarla daha çok havaya giriyordu. Milli sporcularımızın aileleri gurur duyup ağlıyorlardı. Etkilenmemek elde değildi. Tüm sporcuları yürekten tebrik etmiştim.

AtletTürkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu

Sepetçi olarak görevi tamamlamıştım. Atletizm yarışlarında görev yerleri olarak kısaca şöyle özetleyebilirim.

 • Sepet
 • Takoz
 • Bayrak Töreni
 • Madalya Töreni
 • Sporcu Arama
 • Bilgi İşlem
 • Protokol
 • Gönüllü Odası
 • Mihmandar
 • Sosyal Medya
 • Üye Takip
 • Operasyonel Faaliyetler ‘den oluşmaktaydı.

Türliye Atletizm Federasyonu

Atletizm branşını genelde Olimpiyatlar zamanı yarışları izlerdim fakat bu kez içine dahil olduğumdan farklı bir tecrübe edinmiştim. Ülkemizde maalesef ağırlıklı olarak Futbol branşına ilgi çok fazla ama diğer branşlar içinde gerek sporcu gerek taraftar kültürünü oluşturmalıyız. Çok büyük emekler ve başarılar var. Bunları daha çok görünür hale getirmeliyiz.

İlk etkinliğim olmasına rağmen keyifli bir organizasyondu. Sonraki etkinliklerde yer almak istiyordum. Instagram‘dan ve web sitesinden takibe başladım. Sizlerin de eğer ilgisi olursa Instagram adresı @sporgonulluleri, web sitesi ise sporgonulluleri.com adreslerini takip ederek etkinliklere duyuruları ve başvuruları takip edebilirsiniz.

INAS Avrupa Salon Atletizm ŞampiyonasıTürk Milli TakımıItaly AthleticsRusya Milli TakımıThomas LesimpleVolunteerGaetano SchimmentiSpain AthleticsAtaköy Atletizm SalonuAthleticsMadalya TöreniFurkan Demirİtalta Milli Takımı GönüllüOlympic VolunteerOlimpiyatTOSSFEDAthlete

2 Comments

 1. Özel Sporcularla bir arada olmak her zaman ayrı bir keyifli.. İlk organizasyonun için apayrı bir deneyim olmuş. Bol görselli olan bu paylaşımın için teşekkürler.

  1. Başlangıç için dile getirdiğin gibi Özel Sporcularla olası ayrı bir güzel oldu. Beklediğimden daha çok keyif aldım. Teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir