AMASYA GEZİ REHBERİ

Amasya Gezilecek Yerler

ŞEHZADELER ŞEHRİ AMASYA

Amasya

Yeşilırmak’ın hayat verdiği, şehzadeler şehri olarak bildiğimiz, misket elmasıyla meşhur olan, Ferhat ile Şirin efsanesiyle bildiğimiz şehrimiz Amasya’dayım. Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün daveti üzerine liseli öğrencilere “Finansal Okuryazarlık” semineri için gelmiştim. Butik bir şehir olmasına rağmen sizleri büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.  Osmanlı Döneminde yedisi padişah olmuş olan on iki şehzadeyi tahta hazırlayan şehir olmuştur. Milli Mücadele Döneminde ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan Amasya Genelgesiyle ön plana çıkmaktadır.

Gecesi ve gündüzü ayrı bir güzelliğe sahip olan şehir özellikle geceleri Yeşilırmak’ın etrafında yer alan Yalıboyu Evleri’nin renkli ışık gösterileri görülmeye değer.

Gezilmesi Gereken Yerler

Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat Kulesi Gece

Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından 1865 yılında yaptırılan Amasya Saat Kulesi şehrin simgelerindendir. Hükümet Konağı’nın hemen yanında köprünün kuzey ucunda bulunmaktadır.  1940’ta köprünün yeniden inşası sırasında hasar gördüğü için yıkılan Saat Kulesi 2002 yılında tekrar yaptırılmıştır. Yöre halkı açısından Amasya Saat Kulesi’nin ayrı bir değeri vardır. Hikayeye göre Anadolu’nun işgali sırasında Mutasarrıf Sırrı Bey’i tutuklamak için Amasya’ya gelen İngilizler saat kulesinin kapsını kırarak kulenin tepesinde bulunan Türk Bayrağını indirip İngiliz bayrağını dikmiştir.  Kuleye İngiliz bayrağının dikilmesiyle çıkan ayaklanma sırasında aniden ortaya çıkan fırtına sonucu İngiliz bayrağı paramparça olur ve Yeşilırmak’ın sularına savrulur. Bu olaydan sonra İngilizler Hükümet Konağı’na sığınmıştır ve yöre halkı da tekrardan Türk bayrağını Saat Kulesi’nin tepesine dikmiştir.

Yalıboyu Evleri

Yalıboyu Evleri

Yalıboyu Evleri Gece

Amasya’ya geldiğinizde Yeşilırmak’ın kenarında sıra sıra dizilmiş olan ve mutlaka göreceğiniz noktalardan birisi olan Yalıboyu Evleri sizleri bekliyor. Gecesi ve gündüzü ayrı bir güzelliğe sahip. Birçoğunun 19. yüzyıla ait olan evler Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu çerçevesince koruma altındadır.  Yalıboyu Evleri, geleneksel Osmanlı evinin özelliklerini taşımakta olup, tarihi sur duvarları üzerine kerpiç  kerpiç dolgulu olarak inşa edilmiştir. Evler, bitişik nizamda bodrum katı üstüne tek veya iki kat olacak şekilde düzenlenmiştir. Genel olarak bahçesi ve avlusu da bulunur. Amasya dönüşü hafızanızda yer alacak önemli anılardan birisi olacağına eminim.

Kral Kaya Mezarları

Amasya Kral Kaya Mezarı

Amasya Kalesi eteklerinde düz bir duvar gibi dikine uzanan kalker yapısıyla Harşena Dağı’nın kayaları oyularak yapılmıştır. Bir zamanlar başkent olarak kullanan Pontus kralların mezarıdır. Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer almaktadır.

Şehzadeler Müzesi

Şehzadeler Müzesi

Şehzadelikleri Amasya’da geçmiş olan Osmanlı sultanlarının aslına uygun resimlerinden yola çıkarak yaptırılan heykelleri ve kendi dönemlerini yansıtan kıyafetleri ile ziyaretçileri karşılamaktadır.

Müzenin üst katında bulunan yedi heykel, şehzadelik dönemlerini Amasya’da geçirdikten sonra Sultan sıfatıyla Osmanlı Tahtı’na oturmuş şehzade ve sultanlara aittir. Bunlar: Yıldırım Bayezid Han, Çelebi Mehmet Han, II. Murat Han, Fatih Sultan Mehmet Han, II. Bayezid Han, Yavuz Sultan Selim Han ve III. Murat Han’dır. Alt katta bulunan beş heykel ise yine şehzadelik dönemlerini Amasya’da geçirmiş ancak Osmanlı tahtına oturamamış şehzadelere aittir. Bunlar: Kanuni’nin oğulları Şehzade Mustafa ve Şehzade Bayezid, II. Murat Han’ın oğulları Şehzade Ahmet ve Şehzade Alaeddin ve II. Bayezid Han’ın oğlu Şehzade Ahmet’tir.

Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi

Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi

Amasya Genelgesi

Amasya Atatürk

Mustafa Kemal’in 1919 yılı Haziranı’nda Amasya’ya gelişinde üs olarak kullandığı ve Amasya Genelgesi’nin kaleme alındığı yer olan Saraydüzü Kışla Binası bu tarihi önemi gözetilerek aslına uygun biçimde Yeşilırmak kıyısında yeniden inşa edilmiştir. Cumhuriyet Dönemine ait eserler ve bazı belgelerin sergilendiği bir müze olmasının yanı sıra çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kültür merkezi olarak da kullanılmaktadır.

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi

Amasya Gezi Rehberi

Amasya’yı kuşbakışı görmek adına Amasya Kalesi veya diğer bir adı olan Harşena Kalesine ziyaret etmenizi tavsiye edebilirim.  Kale Harşena Dağı’nın üzerine inşa edilmiştir. Deniz seviyesinden  700 metre, Yeşilırmak’tan ise 300 metre yüksekte bulunmaktadır.  Kimi tarihçilere göre kaleyi Pontus Kralı Mithridates yaptırmıştır. Bazılarına göre ise Kumandan Karsan veya Harsana yaptırmıştır.

 Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya MüzelerAmasya Arkeoloji Müzesi

Müzenin en dikkat çeken yerlerinden olan İlhanlıların Anadolu’daki hakimiyetleri döneminde Amasya’da nazırlık ve emirlik yapmış kişilere ve yakınlarına ait mumyaların bulunduğu bölümdür. Ayrıca bir önemli eser daha olan Hititler’in fırtına tanrısı Teşup heykelciği bulunmaktadır. Bunların haricinde Amasya’da yaşayan medeniyetlere ait eserler bulunmaktadır. Müzenin bahçesi de gezmeye değer.

Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi

Sabuncuoğlu Şerefeddin

İlhanlı döneminden günümüze ulaşan tek eserdir. İlhanlı Hükümdarı Sultan Mehmet Olcaytu ve Uduz Hatun adına Anber Bin Abdullah tarafından 1308-1309 yılında yaptırılmıştır. Devrine göre olağanüstü gelişmiş yöntemlerle hasta tedavilerinin gerçekleştirildiği, ameliyatların yapıldığı ve tüm bu teknik ve uygulamaların öğrencilere eksiksiz aktarıldığı bu eğitim hastanesini diğerlerinden ayıran önemli bir özelliği vardır. Amasya Darüşşifası, sadece Anadolu’da değil tüm dünyada akıl hastalarının müzik ve su sesiyle iyileştirildiği ilk yerdir.

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Ferhat Su Kanalı

2013 yılında Amasya Belediyesi tarafından yaptırılan müze, Ferhat ile Şirin efsanesindeki, Ferhat’ın Şirin’e sevdası uğruna kilometrelerce uzunluktaki dağları delerek su getirdiği kanal olarak nitelendirilen  ve “Ferhat Su Kanalı” olarak bilinen bölgede yer almaktadır.

Müzenin bölümlerinde Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı, Leyla ile Mecnun, Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan’ın , Romeo ve Juliet’in hikayeleri heykeller, rölyefler, döneme ait dekorlar, özel efektler, ışık ve müzik eşliğinde müzeyi geziyorsunuz.

Merzifon Kara Mustafa Paşa Cami

Merzifon Kara Mustafa Paşa Cami

Merzifon Gezi Rehberi

Amasya’nın Merzifon ilçesinde yer almaktadır. Kara Mustafa Paşa tarafından 1666 yılında yaptırılmıştır. Caminin en dikkat çekici yeri avluda yer alan şadırvanın tavanındaki kalemişi süslemeleridir. Zileli Emin yapmıştır. Süslemelerde üç yerin resmedildiğine inanılır. İlki İstanbul’dur. Resim dikkatle incelendiğinde Galata ve Bayezid Kuleleri arası, Haliç ve Galata Köprüsü, Sultanahmet, Ayasofya ve Süleymaniye Camileri ve Çemberlitaş seçilebilmektedir. İkinci sahne Amasya’ya benzetilir. Kale, nehirdeki su değirmenleri ve Bayezit Camii’ne benzer yapılar görülebilmektedir. Üçüncü sahnenin ise Viyana şehri önlerindeki Osmanlı ordusunu tasvir ettiği düşünülür. Zamanın anlayışı gereği insanın resmedilmediği sahnede patlayan top ve silahların yanında çadırlar görülmektedir.  

Amasya Minyatür (Maket) Müzesi

Amasya Minyatür Müzesi

II. Bayezid Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturan İmarethane binasındadır. Yaklaşık 300 metrekare genişliğindeki bu salona, Amasya’nın neredeyse yüz yıl önceki hali 1/150 ölçeğinde küçültülerek yeniden inşa edilmiştir. 1914 yılında çekilmiş bir fotoğraftan yararlanılarak yapılan maket şehir, benzerlerinden farklı olarak sadece mekanları ve mimariyi yansıtmak yerine yaşayan bir Amasya’yı gösterecek biçimde tasarlanmıştır.

 Hazeranlar Konağı (Etnografya Müzesi)

Hazeranlar Konağı

Amasya Defterdarı Hasan Talat Efendi tarafından 1865 yılında yaptırılmıştır. Bugün kentin Etnografik Müzesi olarak kullanılmaktadır. Konak, adını burada uzun süre oturan Hazeran Hanım’dan almaktadır. Hazeranlar Konağı, dört eyvanlı, orta sofalı planı ile Osmanlı Dönemi yöresel sivil mimari eserlerin özelliklerini yansıtan en güzel yapılardan biridir.

II.Bayezid Cami ve Külliyesi

II.Bayezid Cami

Amasya Valisi Şehzade Ahmet tarafından babası Sultan II. Bayezid adına yaptırılmıştır. Cami, medrese, imaret ve şadırvandan oluşan bir külliye olarak yaptırılan yapının mimarı Şemseddin Ahmet’tir. Buraya dikilen çınar ağaçları 500 yılı geçtiği söylenmektedir. Restorasyon çalışmalarından dolayı sadece dışarıdan görebildik.

Gök Medrese

Amasya Gök Medrese

Cami, medrese ve türbeden oluşan kapalı bir külliye şeklindedir. Amasya Valisi Seyfeddin Torumtay tarafından 1267’de yaptırılmıştır. Sekizgen biçimli türbe kasnağındaki mavi sırlı tuğlalardan dolayı Gök Medrese adını aldığı kabul edilir. Caminin büyük, beşik tonozlu, eyvanlı bir girişi vardır. Çevresi geometrik motiflerle süslü ana kapının iki yanındaki pencereler Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneklerindendir. 

Alçak Köprü

Alçak Köprü

Roma döneminde, zamanın kent merkezi durumundaki Kale ve çevresini Yeşilırmak’ın karşı kıyısına, yani kentin yerleşim yerine bağlamak üzere inşa edilmiştir. Düzgün kesme taşlarla dört yüksek kemer oluşturacak biçimde inşa edilen köprünün bu yüksek ayakları zaman içinde Yeşilırmak’ın yükselen yatağına gömülmüş, kemerlerin sadece üst kısımları görünür kalmıştır. Kemerlerin üzerindeki köprü tablası da su yüzeyine yaklaştığından halk bu zamandan sonra köprüyü, bugün de kullandığımız haliyle “Alçak Köprü” olarak adlandırmıştır.

Merzifon Amerikan Koleji (Tarihi Kızlar Mektebi)

Merzifon Amerikan Koleji (Kızlar Mektebi)

Amerikalı misyonerlerin 1851 yılında Merzifon’a gelmesi ile yapım kararı alınarak Amerikan Koleji adı altında kampüs yapılmıştır.  Burası Kızlar Mektebi olarak anılmaktadır. Edindiğim bilgiler sonucu bina restore edilip kültür merkezi olarak hizmet verecektir.

Merzifon Çelebi Mehmet Medresesi ve Saat Kulesi

Çelebi Mehmet Medresesi

Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1414 yılında Ebubekir Mehmet Bin Hamza’ya yaptırılmıştır. Selçuklu medreseleri planındadır.  Saat Kulesini ise Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından yenilenmiştir.

Merzifon Çelebi Mehmet Cami

Merzifon Çelebi Sultan Mehmet Cami

Çelebi Mehmet Cami Anadolu’da bulunan ahşap camilerden birisidir. Osmanlı Kuruluş Dönemi eserlerindendir.

Merzifon Ermeni Protestan Kilisesi

Merzifon Ermeni Protestan Kilisesi

Protestan Amerikalı Misyonerler Evanjelik Kilisesinin kurulmasına destek olmuşlardır.  Daha sonraki zamanlarda kilise Doğan Sineması olarak kullanılmaya başlanmış. Çıkan bir yangın sonucu atıl durumda kaldıktan sonra restore edilerek Kültür Merkezi olarak kullanılmaya başlanmış.

AMASYA’DA NE YENİR & NEREDE YENİR

Çörekçi Galip

Amasya Çöreği

Amasya’da sabah kahvaltılar için cevizli, haşhaşlı ve karışık çörekler tercih edilmektedir. Mekan olarak en meşhur olan Çörekçi Galip tavsiye edilmektedir.

Amaseia Mutfağı

Amasya'da ne yenir

Amasya Yöresel Yemekler

Yöresel yemeklerden yana tercihimi şehir merkezinde yer alan Yeşilırmak’ın eşsiz manzarasıyla lezzetli yemeğinizi yiyebileceğiniz Amaseia Mutfağını öneriyorum.

Amasya’ya özgü Toyga Çorbasıyla içimizi ısıtıyoruz. Bildiğimiz yoğurt çorbasına göre daha kıvamlı ve daha çok nohut taneleri bulunmaktadır.

Ana yemek olarak Bakla Dolmasını denedim. Farklı bir lezzetti. İçinde daha çok bakla ağırlıklı bir karışım var. Asma yaprakları meşhur olduğundan tercih edebilirsiniz.

Amasya Hediyelik Eşya

Amasya Hediyelik Eşya

Amasya'dan ne alınır

Şehrin simgelerine ait bir çok eşya bulunmaktadır. Ben Saat Kulesi ve Misket Elmanın bir arada olduğu minyatür ve Ferhat ile Şirin minyatürü almıştım. 

Objelerin yanında dilerseniz gıda olarak Amasya Çöreği ve Misket Elma alabilirsiniz.

Amasya Konaklama

Yolunuz bu sevimli küçük şehre düşerse yerinizde olsam Yeşilırmak kenarında yer alan butik otelleri tercih edebilirsiniz. Kamu misafirhaneleri de mevcut olup özellikle belirtmek isterim ki Öğretmen Evi Saat Kulesi’nin hemen yanında yer almaktadır. Konaklamayı bütçenize ve zevklerinize göre sizlere bırakıyorum.

Amasya Ulaşım

Amasya’ya Merzifon ilçesinde yer alan Havalimanı veya Amasya Otogarı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkez’de görülmesi ve gezilmesi gereken yerler yürüme mesafesi olduğundan tadını çıkara çıkara gidebilirsiniz.

Amasya’dan Genel Görünüm

Şehzadeler Gezi Yolu Ferhat ile Şirin
ŞEHZADELER GEZİ YOLU FERHAT İLE ŞİRİN
Amasya Gece
AMASYA GECE
Merzifon
MERZİFONLU KARA MUSTAFA PAŞA ANITI
Amasya Bedesten
AMASYA BEDESTEN KAPALI ÇARŞI
Amasya Gök Medrese Cami
AMASYA GÖK MEDRESE CAMİ İÇ KISIM
Amasya Müze
AMASYA ARKEOLOJİ MÜZESİ BEBEK MUMYASI
Amasya Müzesi
AMASYA MÜZESİ BAHÇE KISMI
Ferhat ile Şirin
FERHAT İLE ŞİRİN
Merzifon Belediyesi
MERZİFON BELEDİYESİ
Merzifon Çelebi Mehmet Cami
MERZİFON ÇELEBİ MEHMET CAMİ DIŞ KISIM
Merzifon Fen Lisesi
MERZİFON FEN LİSESİ
Merzifon Gezilecek Yerler
MERZİFON ÇARŞI
Merzifon Taşhan
MERZİFON TAŞHAN
Tuz Pazarı Hamamı
MERZİFON TUZ PAZARI HAMAMI 

2 Comments

    1. İlginizden dolayı ben teşekkür ederim. Umarım sizinde yolunuz bir gün Amasya’ya düşer 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.