AMASYA MACİT ZEREN FEN LİSESİ PARAMI YÖNETEBİLİYORUM SEMİNERİ

Paramı Yönetebiliyorum

Uzun bir süredir şehir dışında seminer vermeye gitmemiştim. Bu sefer Amasya ile görüşmeler yapmıştım. Önce Amasya Belediyesi ile görüşmeler yapmıştım ama programlarımız bir türlü uyuşmadı. Ardından Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Müdür Yardımcısı Ali BAHÇIVAN ile görüştüm. Konuya çok sıcak bakmıştı. İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ ile görüşüp dönüş yapacaktı.

Kunter Güleç

Beklenen görüşmeler yapılmış ve etkinlik için onay alınmıştı. Amasya küçük bir şehir olmasına rağmen kendine has bir büyüsü, etkileyiciliği var. Amasya denildiğinde akıllara Misket Elma, Yalıboyu Evleri, Ferhat ile Şirin, Amasya Genelgesi, Merzifon Eşeği, Şehzadeler Şehri gelmektedir. Bir gece kalıp şehri de keşfetmek istiyordum. İlk önce Merzifon’dan gezmeye başladım. Ardından Amasya Merkeze geldim. Yürüyerek görülmesi gereken yerleri rahatlıkla görebilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlere denk geliyordum. Baştan sona rahatlıkla gezdim diyebilirim. Özellikle gece Yeşilırmak’ın etrafında yer alan Yalıboyu Evlerinin Led’li ışıklarla oluşturduğu görsel şov şehri ayrı bir güzel yapıyor. Bir şehri gezerken bence hem gündüz hem de gece gezmelisiniz. Çok farklı görüntüler ortaya çıkmaktadır. Amasya hakkında detaylı bilgi almak için Amasya Gezi Rehberi yazımı tıklayarak inceleyebilirsiniz 🙂

Amasya Macit Zeren Fen Lisesi

Seminer için Ali Bey ile belirlediğimiz yerde buluşup tanıştık. Kendisine Misket Elma nereden alabileceğimi sorduğumda yardımcı oldu. Ödemeyi kendisi yapacaktı. Kabul etmedim. 1 kasaya yakın alacaktım. Ailem haricinde dedemlere ve iş yerine götürecektim ama Ali Bey zorla hediyemiz olsun diyerek kendi almıştı. Daha sonra Macit Zeren Fen Lisesine geçtik. Hem bu okuldan hem de farklı okullardan gelen öğrenciler vardı. Akşam saatinde olmasına rağmen öğrenciler gelmişti.

Finansal Okuryazarlık

Seminer tarihimiz 20 Kasım 2016 idi. Etkinlik için görüşme yaparken hiç aklıma gelmemişti. O gün Fenerbahçe – Galatasaray derbi maçı vardı. Katılan çocuklar isyan ediyordu. Hocam seminer için maç saatini mi buldunuz ya demeye başladılar. Aslında haklıydılar. Bende bir Fenerbahçeli olarak maçı izlemek istiyordum. Kötü bir şanstı. Çocuklara sordum hangi takımlısınız diye. Galatasaraylı olduklarını söylediler. Bende sizler için daha iyi olmuş. Galatasaray Kadıköy’de Fenerbahçe’yi senelerdir yenemiyor. Eğitim sayesinde yenilgiyi görmezsiniz diye espri yaptım ama çocuklar bana kızdığı belli oluyordu.

Finansal Bilinç

Seminere toplam 196 kişi katılmıştı. Sunum esnasında bir farklı anım daha oldu. Beklenmedik durumlar için Acil Durum Fonu hakkında birikim yapan var mı diye sordum. El kaldıranlar oldu. Bir kız öğrenci el kaldırarak başından geçen bir hikaye anlatmak istedi söz verdim. Okul kütüphanesinden kitap almış fakat kitabı kaybettiğinden okula ödeme yapmak zorunda kamış. 20 TL gibi bir ödeme yapmış. Daha öncesinden para biriktirme yapmadığından ailesinden aldığı haftalık harçlığıyla ödeme yapmış ve o hafta parasının gittiğini dile getirdi. Bu benim için beklenmedik giderdi ve para biriktirmem gerektiğini anlamış. Harçlığı bittiğinden kantinden istediği yiyecekler o hafta alamadığını dile getirdi. Sevimli küçük bir hikayeydi. Gülüştükten sonra bizlere anlattığı için ve öz güveninden dolayı teşekkür ettim.

Amasya Gezilecek Yerler

Seminer bitmişti. O gece Fenerbahçe Galatasaray’ı 2-0 yenmişti. Maç özetleri için otobüste izlerim demiştim. Çarşıya kadar bırakmışlardı. Eşyalarımı alıp otogara geçecektim. Vedalaşmaları yapmıştık. Ali Bey’İn etkinliği oluşturmasında ve misafirperverliği için bir kez daha teşekkür ederim.

Yalıboyu Evleri Gece

Sabah İstanbul’a gelir gelmez. Şirkete gidecektim. Saatleri ona göre hesaplamıştım ama ben uzun zamandır yola çıkmadığımdan unutmuşum. Otobüsler Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçtiğinden yol uzuyordu. Üstüne yolda çeviri yapıldı. Hep vakit kaybettik. İşe sebepsiz geç kaldığım için iyi laf yemiştim. Elmaları servis ederek bir şekilde sakinleştirmeye çalıştım 🙂

Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir