BAYBURTLU GENÇLER BÜTÇE YAPMAYI ÖĞRENİYOR

Kunter Güleç

Ulusal Gençlik Parlamentosundan bir zamanlar rakibimiz olan Bayburt Kent Konseyi Gençlik Meclisinden arkadaşlarım vardı. Ali Vahit Atıcı Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın Danışmanlarından, Emre Kiki ise Bayburt Belediyesi Özel Kalem Müdürü olarak çalışıyordu. Hem onları ziyaret etmek hem de Bayburt’u görmek istiyordum.

Finansal Bilinç

Bayburt denince genelde hep şu tepkilerle karşılaşıyoruz. Bayburt Türkiye Haritasında nerede yer alıyor? Bayburt nüfusu kaç? Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi gibi söylemleri duyarız. Bayburt’u araştırdığımda ufak bir şehirdi. Özellikle Baksı Müzesi çok dikkatimi çekmişti gittiğimde görmek istiyordum.

Kişisel Bütçe YönetimiBayburt Seminer

Eğitim planlamasını Bayburt İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Hüseyin AKDOĞAN ile birlikte yapmıştık. Bayburt’a geldiğimde ilk gün etkinliği Bayburt Şair Zihni Kültür Merkezinde yaptık. Lisede okuyan öğrencileri Hüseyin Bey organize etmişti. Toplamda 350 kişi katılmıştı ve salon doluydu.

Paramı Yönetebiliyorum

Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi hikayesi bu salonda gerçekleşmiş. Hikaye şu şekildedir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Bayburt’a konsere gelmiştir. Vatandaş katılım gösterir fakat halka bu kültür farklı gelmiştir. Biz ozanlarla, şairlerle yetiştirildik diyerek eleştirilerde bulunulmuştur.

Bayburt Kalesi

İlk gün eğitim bittikten sonra Bayburt Kalesine çıkmıştım. Kaleye çıkan tek bendim. Telefonumun şarjı bitmişti. Bir yandan köpek sesleri geliyordu. Açıkçası korkmuştum. Manzaranın tadını çıkartıp çarşıya indim. Çarşıda Saat Kulesi vardı. Özel Bayburt Taşından inşa edilmiş. Belediyeye gittiğimde Emre çok yoğun oldu fazla oturamadık. O sıra Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş gelmişti. Arkadaşlar İstanbul’dan seminer vermek için geldiğimi söyleyince daha yakın bir tanışma olmuştu. Emre işlerin yoğunluğundan Salih Yıldızoğlu’na emanet etti. Salih ile Meşhur Bayburt Dönerini yemeye gittik. Döner dedikleri gibi lezzetliydi.

Bayburt Saat Kulesi

Ardından hava kararmaya başlıyordu. Hava soğuktu ama kar yağışı yoktu. Şehrin için Çoruh Nehri geçiyordu. Yemekler bittikten sonra kalacağım yurda geçtik. Öğrenciler ara tatil olduğundan yurt kapalıydı. Toplasan benle beraber 4 öğrenci vardı. Bu yüzden ısıtma sistemi yanmıyor gibi bir şeydi. Ali Vahit Ankara’dan arıyordu var mı bir ihtiyacın istersen otel’de kal vs. diyordu. Bende zahmet vermemek adına sıkıntı yok diyordum ama sıcak olmaması aslında sıkıntıydı.

Finansal Okuryazarlık

İkinci gün Bayburt Çoruh Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesine gitmiştik. Toplam 87 kişi katılmıştı. Katılan öğrencilerin hepsi kızdı. Eğitim esnasında sorduğum sorulara verilen cevaplar ve çocukların istekli olması harikaydı. İmkanları olsa çok farklı yerlere gelecekleri şüphesiz. Umarım hepsinin yolu açık olur. Eğitim sonrası Hüseyin Bey’e teşekkür edip ayrıldım. İki gün boyunca Bayburt’da toplam 437 öğrenciye ulaşmış oldum.  Daha sonra Bayburt Belediyesine geçtim. Baksı Müzesine gitmek istiyordum fakat kış şartlarında yolların kapalı olduğu söylenmişti. Bugün ama bir aracın kalkacağı söylenmişti. O yüzden gittim. Meğer o gidecek araçta söylenene göre müzeyi inşa eden profesörmüş. Eşiyle birlikte kalmaya gelmişler. Gitsem şimdi geri dönemeyecektim. Belediye de yaz aylarında belli saatlerde araç kaldırıyormuş. Şansımıza göremedik. Belki yolumuz bir daha Bayburt’a düşer de gitmek kısmet olur.

Çoruh Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi

Akşam yemeği için Bayburt Askeri Gazinoya gittim. Orada rütbeliler haricinde sivil bir çift vardı. Selamlaştık. Kendileri Bayburt Üniversitesinde İngilizce Hocasıymış. Birbirimizin iletişim bilgilerini aldık. Daha sonra yurda doğru geçtim.

Kişisel Gelişim

Bayburt maceram bitmişti. Otogara geldim. Bayburt’tan İstanbul’a yalan olmasın sanırım 18 saatte gelmiştim. Evime gelmeyi de sayarsak 19 – 20 saati bulmuştu. Yeşilçam filmleri gibiydi. Şoför değişiyor, yolcular değişiyor ama ben sabit aynı koltuktaydım. Uzun yolculuk olduğundan kimisi evde kendine yiyecek yapmış. Yolda onları yiyordu.

Hedef

Sabaha karşı İstanbul’a vardım. Eve gidip hemen bir duş aldım ve Bilgi Üniversitesinde bir seminerim daha olacaktı. Dinlenmeden doğru ona gittim. Ailem diyordu. İyice manyaklaştın. Bari bir gün dinlenip programı öyle yapsaydın ya diyerek tepki göstermişti. Birazda haklıydılar ama kendimi yine enerjik hissediyordum. O günkü eğitim için hemen yola çıktım.  

Bayburt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir