BİGA BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI GENÇ DOSTU ADAY OLDULAR

Kunter Güleç

Habitat Derneği Ulusal Gençlik Parlamentosu (UGP) tarafından 30 Mart Yerel Seçimlerine yönelik olarak  başlattığı “Genç Dostu Adaylar & Genç Dostu Kentler” adlı Ulusal Kampanyasında Çanakkale Koordinatörü olarak yer aldım. 21.03.2014 tarihinde Biga’daki tüm Belediye Başkan Adaylarına İyi Niyet Sözleşmesini imzalatarak farklı Siyasi Partilerin Adaylarını Gençler için aynı sözü vermesini sağlamıştım.

Biga Ak Parti

Biga’da üniversitede yaptığım etkinliklerden ve kent konseyi gençlik meclisi başkanlığımdan dolayı bir çok kişinin beni tanımasına yardımcı olmuştu. Seçim döneminde her aday ile görüşmeyi yaptığımda samimiyetime inanıp projeye destek oldukları için hepsine teşekkür etmek isterim.

Biga CHP

Sözleşmeye sırasıyla imza atan adaylar söyledir: Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Adayı Mehmet ÖZKAN, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adayı İsmail IŞIK, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adayı Refik ARIKAN ve Saadet Partisi (SP) Adayı Hamidullah ORAKÇI oldu. Kampanya geneline baktığımızda bulunduğu yerelde tüm siyasi parti adaylara iyi niyet sözleşmesini imzalatabilen nadir temsilci vardı. Bunlardan biri olduğum için mutluydum. Ayrıca ara tatildeyken Beylikdüzü CHP Belediye Başkan Adayı Ekrem İMAMOĞLU’na sözleşmeyi imzalattırarak İstanbul’da ilçeler bazında ilk imzayı attıran temsilci olma özelliğimde vardı.

Biga MHP

Genç Dostu Adaylar Genç Dostu Kentler Kampanyası hakkında bilgi vermek gerekirse şu şekilde özetleyebilirim.

Bizler, 19 Mayıs 2004 tarihinde bir araya gelerek TBMM’de gerçekleştirilen törenle Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun (UGP) kuruluşunu ilan ettik. Bugün bünyemizde 61 ilden 48 Gençlik Meclisi, 58 Gençlik alanında faaliyet gösteren STK, 53 Üniversite Öğrenci Topluluğu toplamda 159 üye kuruluşu bulunduruyoruz. 2006 yılında gençlerin karar alma mekanizmalarında yer almasını sağlamak amacıyla Ulusal Gençlik Parlamentosu olarak gençler tarafından uygulanan “Seçilmek İstiyorum” kampanyası ile Anayasa değişikliği sağlanmış ve ülkemizde seçilme yaşı 30’dan 25’e indirilmiştir. Ancak bu değişiklik yasal mevzuat gereği 2007 seçimlerinde uygulanamamıştır.

Biga SP

Ülkemizde nüfusun %26’sını gençler oluşturmasına rağmen karar alma süreçlerine aktif katılımını eksik kalmaktadır. Yerel yönetimlerde ve yerel gençlik politikalarının oluşturulmasında gençlere söz ve yer verilmesi gerekmektedir. Ülkemizdeki toplam 51 Milyon seçmen içerisinde 19 Milyon Genç Seçmen bulunmasına rağmen yerel yönetimlerde yeteri karar söz sahibi olamamaktadırlar. Seçilmiş 3.379 İl Genel Meclisi Üyesi’nden sadece 44 kişisi, seçilmiş 31.790 Belediye Meclis Üyesi’nden sadece 882 kişisi 25-30 yaş aralığındadır.

Genç Dostu Aday  Genç Dostu Aday Genç Dostu Kentler

Bizler Ulusal Gençlik Parlamentosu olarak 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleşecek Yerel Seçimlerde Gençlerin demokratikleşme süreçlerine katılımını bir gereklilik olarak gören TÜM SİYASİ PARTİLERİN Belediye Başkan Adaylarının GENÇ DOSTU BİR KENT oluşturulması konusunda sorumluluk alması gerektiğine inanıyoruz.   Habitat Derneği  Genç Dostu Kent

Ortalama yaşı 29 olan ülkemizde nüfusun %26’sını 15 – 29 yaş arası gençler oluşturmaktadır. Buna rağmen, 2.950 tane seçilmiş belediye başkanının sadece 11 tanesi   25 – 30 yaş aralığında bulunuyor. Ülkemizde 30 yaş altı 19 milyon genç seçmen bulunmaktadır.

GENÇ DOSTU KENT NEDİR?

Genç Dostu Kentler, kentin sunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi fırsatlardan kentte yaşayan gençlerin eşit biçimde yararlanabileceği kentlere deniliyor.

Genç Dostu Kentler,

Gençlerin;

  • Sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlere
  • İstihdam olanaklarına
  • Kaliteli, kapsamlı kentsel hizmetlere (ulaşım, konut, güvenlik, vb)
  • Şiddete maruz kaldıkları takdirde haklarını güvence altına alacak mekanizmalara
  • Yerel yönetimlerin planlama ve karar süreçlerine katılımını ve erişimini sağlayarak
  • Genç kadınlar ve genç engelliler ile birlikte kentsel yaşamın tüm alanlarında eşit bir biçimde

yer almasını destekleyen kentlerdir.

Özetle, kentin sunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi fırsatlardan kentte yaşayan Gençlerin eşit bir biçimde yararlanabileceği kentlerdir.

Türkiye çapında siyasi parti ayırt etmeksizin gerçekleştirdiğimiz kampanyamıza destek olup seçilmiş belediye başkanlarını ve kampanya hakkında oluşturulan raporları görüntüleme isterseniz aşağıdaki pdf dosyasını indirebilrsiniz.

Genç Dostu Adaylar Genç Dostu Kentler Kampanya Kitapçığı

Kampanya Videosu

Sosyal Medya Hesapları

@gencdostu

#gencdostu

#neredesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir