BİGA’DA 1.000 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Kunter Güleç

Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak en büyük sorunlardan birisi olarak gördüğüm bir konu vardı. Mezun öğrenciler ile şuanda okuyan öğrencilerin birbirini tanımaması veya irtibat halinde olmamasıydı. Büyük üniversitelerin büyük olmasının sebeplerinden biriside eski mezunların yeni mezunlara sahip çıkmasıydı. Onlara köprü görevinde olan ise mezunlar derneği veya vizyon sahibi hocalara bağlıydı. Eskiler geçtikleri yollardan geçen öğrencilere staj, iş imkanı veya mentorluk yapması gerektiğini düşünüyorum ama bizde yoktu. İşletme bölümü olarak bir tutturmuşuz Nevzat, Abdullah vardı diye ama kimse iletişime geçmiyordu. Lafla gemi yürümüyordu. Yrd. Doç. Dr. İsmail SEKİ bu eksikliği fark etti ve Mezunlar Derneğini kurdu. İlk başta aktif olması adına öğrenci topluluklarında aktif olanlar projelerde yardımcı oluyordu. Haliyle bende yer alıyordum.

Fatih GenelBiga Fidan Dikimi

21 Mart 2013 tarihinde Orman Haftası kapsamında Biga Mezunlar Derneği üyeleri, Biga Genç Tema ve Biga’daki ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören öğrenciler ile birlikte fidan dikme etkinliği organize edildi. Mezunlar Derneğini temsilen ben ve Onur ENTERİLİ ile birlikte etkinlikte yer aldık.

Genç Tema

Biga’nın Işıkeli Köyü Kaymakam suyu mevkisinde Biga Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Muhammet AKKAYA denetiminde 1.000 adet Fıstıkçamı fidanı öğrencilerle beraber dikildi. Etkinliğe Biga Kaymakamı Fatih GENEL, Biga Belediye Başkanı Mehmet ÖZKAN ve Biga Garnizon Komutanı Yüzbaşı Sadri BOZ katılım göstermişti.

Fidan DikimiFidan

Yeşil renge bayılırım. Özellikle fıstık yeşiline. Yeşil olsun 10 lira fazla olsun 😊 Şaka bir yana artık benimde dikili bir fidanım vardı. Bu duyguyu yaşadıktan sonra ülkemizde yer fark etmeksizin ağaçlandırmaya destek olmak istedim. TEMA’nın bu kapsamda güzel projeleri bulunmaktadır. Yakın arkadaşlarımın doğum günlerinde bile TEMA’nın çalışmasıyla doğum günü olan kişinin adına en az 3 fidan olmak üzere dikim yapıyorlar. Aklınızda bulunsun. Doğaya dediğim gibi önem veriyordum. Özellikle Biga’da yaşadığım zamanlar hafta sonları doğa yürüyüşleri yapmak adına köylere giderdik. Nefes aldığımı ve ciğerlerimi hissederdim. Sabahın ışıkları, kuşların cıvıltısı, yeşilin her tonu, su sesi derken harika bir atmosferdi. İstanbul’a geldiğim zamanlar ruhun daralıyor. Hep gürültü, bir telaş, stres filan, doğanın sesini duyamıyordun anca kavga gürültü korna sesi ama burası huzurun olduğu noktaydı.

Çanakkale Genç Tema

Fidanlarımızı birer birer ekiyorduk. Eğlenceli olması adına ilk ve orta okullardan gelen öğrencilerle beraber bizlerde çocukluk ruhumuzu ortaya çıkarıp onlarla eğleniyor ve doğanın öneminden bahsediyorduk. Atalarımızın dediği gibi Ağaç yaş iken eğilir. Samimiyetimizden çok memnun kaldılar. Fotoğraf çekilme isteklerini kırmayıp onlarla oyunlar oynadık Facebook’tan arkadaş olduk vs.

Biga Genç Tema

Etkinlik sonunda vedalaşarak kardeşlerimizi okullarına bıraktık. Üstümüz başımız toz toprak olsakta gelecek için nefes almamızı sağlayacak, gölgesinde dinlenebileceğimiz ortamın zeminlerini yaptık diye mutluyduk. Temizlik bir şekilde yapılırdı.

Ormancılık Günü

Hatıra OrmanÇanakkale TemaTema VakfıFidan Bağışı

TemaBiga Mezunlar Derneği

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.