BİGENÇ 5 ÇAYI

Kunter Güleç

Bayburt’tan seminerden döndüğüm gün yine bir seminer programım vardı. Bu kez BİGENÇ (Bilinçli ve İdealist Gençlik) Derneğinin Bilgi Üniversitesi Sosyal Kuluçka Merkezinde organize ettiği 5 ÇAYI programına 21 Şubat 2016 tarihine davetliydim. BİGENÇ 5 ÇAYI programını yeni düzenlemeye başlamıştı. Davet ettikleri 3. Konuşmacıydım. Konumuz Paramı Yönetebiliyorum.

5 ÇAYI

Bilgi Üniversitesine Yavuzla erkenden gitmiştik. Santralistanbul’da yer alan enerji müzesini gezmiştik. Görülmesi gereken etkileyici unsurlar vardı. Aynı zamanda burası kültür, sanat ve eğitim merkezidir.

Santralİstanbul

Lise sıralarından gelen dostluklarla yeni kurulmuş bir dernek olmasına rağmen çok istekli gözüküyorlardı. Enerjileri yüksekti. Dernekten arkadaşlar karşıladı. Salona geçmiştik. Sunum için hazırlıklar yapıyordum. O sıra dernek başkanı İbrahim Ethem TAŞ geldi. Kendisiyle daha önce telefonla görüşmüştük. Şimdi Yüz yüze tanıştık. Yeni bir oluşum olduğundan genelde takım çalışması da olsa maalesef baştaki isimler her zaman daha fazla emek veriyor. Belli ki bir koşturmadan geliyordu. Zamanında aynı yollardan geçtiğim için çok iyi anlıyordum. Sosyal Kuluçka Merkezi İstanbul’da çalışan Sivil Toplum Kuruluşların kapasitelerini geliştirmesine destek olmaktadır.

Sosyal Kuluçka Merkezi

Teknik arızadan dolayı projeksiyonu kullanamamıştık. Sunum yapmam gerekiyordu. Çözüm olarak Apple Monitör üzerinden ilerleyecektik. Seminere toplamda 55 kişi katılmıştı. Yeni kurulduklarından her gelen katılımcı dernek için çok değerliydi. Üyeler canla başla çalıyordu. Dernekleri anlatıp onları da aralarında görmek için ikna etmeye çalışıyorlardı. Çalışmalarını takdir etmiştim. Yeni projelerden ayak üstü görüştüğümüzde güzel işler yapabileceklerini düşünüyorsunuz.

BİGENÇ

Sıkıntı olarak projeksiyonun daha önce denenmemesi ve etkinlik sonrası bir konuşmacı olarak geldiğim yerde daha çok karşılıklı ilgi olmasını beklerdim. Yanlış anlaşılmasın ilk karşılama gayet iyiydi. Daha sonrasında yeni bir oluşum oldukları için daha yeni katılımcılara yoğunlaştıklarından beni kimi zaman unuttular diyebilirim. Bunu da heyecanlarına verebilirim. Büyütülecek bir problem değil ama herkese hitap etmek adına görev dağılımı iyi yapılmalı. Bu da tahminen zamanla oturur.

Finansal Okuryazarlık

Seminer keyifli geçmişti ve katılımcılar istekliydi. Gelen sorular ve farklı yorumlar yapılarak eğitimi tamamlamıştık. Yalnız hiç unutamayacağım bir anım oldu. 20 saate yakın yoldan geldiğim için yorgundum. Bir katılımcı soru sorduğun sorduğu soruyu bir türlü anlayamadım. Abartmıyorum 3 defa tekrar ettirdim ama sanki o an beynim çalışmıyor. Hiçbir şey algılayamıyordum. Bir cevap vermem gerekiyordu ama anlamadığımdan diğer katılımcılara dönerek onların soruya vermek istedikleri cevap var mı diyerek sordum. Farklı kişiler fikirlerini açıklamıştı. Çıkan cevaplardan aldığım cevapları harmanlayıp bende cevabı o şekilde vermiştim. Sakin kafayla düşündüğüm zaman cevabım hatalı kısımların olduğunu söyleyebilirim. Öz eleştiri yapmak gerekirse Başıma ilk defa gelmişti ama bu da bana ders oldu. Bu yorgun halde seminer vermek doğru değil. Bu sefer katılımcılara haksızlık etmiş olurdum.

Habitat DerneğiParamı Yönetebiliyorum  Finansal BilinçKişisel Bütçe Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.