ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ SAVAŞ FOTOĞRAFLARI SERGİSİ

Savaş Fotoğrafları Sergisi

Çanakkale Savaşının yeri bende her zaman ayrı olacaktır Bu vesileyle Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak Çanakkale Deniz Zaferinin 98. Yıl dönümünde kahraman ecdadımızı anmak adına “Savaş Fotoğrafları” adlı fotoğraf sergisi açmak istedim.

Çanakkale Savaşı Sergi

Fotoğraflar için araştırmaya başladık. İnternetten, Alan Kılavuzların arşivi derken Çanakkale AKUT Sosyal Projeler Sorumlusu Metin BİLEK’te bizlere arşivlerini açtı. Topladığımız tüm fotoğrafları yakın dostum Yavuz BORAZAN ile sergide kullanacağımız fotoğrafları seçtik.

Kunter Güleç

Kent Konseyi Başkanımız ile durumu paylaştığımızda çok memnun kaldı. Her zamanki gibi desteğini esirgemedi. Etkinliğin haliyle bir maliyeti olacaktı. Biz Biga Belediyesi destekler diye düşünüyorduk fakat iyi bir ders aldık. Kim olursa olsun sözlü söz almamamız gerekiyor. İlerleyen günlerde Metin Abi’ye maliyeti söylediğimizde bunun için dilekçe yazılması gerektiğini ve izinler almamız gerektiğini söyleyince planladığımız 19 Mart gününe yetişmeyecekti. İsterseniz daha ileri bir tarihe ya da seneye yapalım dedi. Bizde kabul etmedik.  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi kutlama ve anma törenleri olacağından ilgi ve alaka hep Gelibolu Yarımadasındaki Şehitlikte olacaktı. O yüzden 19 Martı seçmiştik. Hayatta anı yaşayan biriyim ve ertelemeyi sevmem. Biz bir telefonla işleri çözer hallederiz diye düşünmüştük. Bizde de amatörlük var. İşin sürecini deneme yoluyla öğrendik. Etkinliği ertelememek adına öğrenci topluluklarından edindiğim tecrübeyle sponsor arayışına girdik. Doğtaş Mobilya genelde öğrencileri hiç geri çevirmezdi. İhtiyaca göre destek olurlardı. Bu sefer farklılık olsun dedik ve İÇDAŞ firması ile irtibata geçtik. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Suat KARATAŞ ile önceki etkinliklerden mail adresini almıştım. Etkinliğimi özetlemiştim. Toplam masraf 280 TL tutuyordu. Her ihtimale karşı 350 TL talep etmiştim. Masraf olarak fotoğrafların basımı, afişler, davetiyeler vs. yer alıyordu. Her kullanacağımız fotoğrafta ve afişlerde İÇDAŞ’ın logoları yer alacaktı. Fotoğrafları şövale de sergilemek istesekte 30 adet hem bulmak sıkıntı yaratıyordu hem de AVM’ de yeterli alan yoktu. Bunun için bir okuldan büyük taşınabilir panolar aldık .

Çanakkale Fotoğraf SergisiFotoğraf Sergisi

Fotoğraf sergisini Biga Pakt Plus AVM’de yapmak istiyorduk. AVM yeni açıldığından ve ilçenin tek alışveriş merkezi olduğundan ilgi çok yüksekti. AVM Yönetimi ile görüşmeye gittik. Sergi alanı için katlarda yer alan balkonlara koymamız istenmişti fakat bizler kabul etmedik. Yürüyen merdivenlerden çıkar çıkmaz gelenlerin karşısında olmalıydı. Şansımıza iki dükkan hala boş olduğundan istediğimiz yeri ısrar edince alabildik. Tarih olarak bir hafta kullanmak istiyorduk. Kabul etmediler sadece iki gün izin verdiler. Yer kirası vermediğimiz dile getirmeye çalıştılar. Bizlerde savunma olarak bu işten bizimde bir çıkarımız yok aksine bizim amacımız ecdadımızı anmak adına bir etkinlik yapmaktı. Sizlerde buna destek olabilirsiniz diye uzlaşmaya çalıştık. Sadece 2 gün için izin alabildik. Hiç olmamasından iyiydi. Mecburen kabul ettik. Basım işlerinde İmaj Reklam Ajansından Çiğdem Özden DEMİRAY abla ilgileniyordu. Çiğdem abla hamile olduğundan kimi zaman gergin olsa da bizlere emeği çoktur. Bütün basım işleri hazırdı. Sıra geldi davetiyeleri dağıtmaya. İlçe protokolünü olduğu gibi davet ettik. Bir davetiyeyi ise Doğtaş Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut DOĞAN’a vermek istiyordum. Kendisiyle tanışmak için istiyordum. Bu etkinlikte bana bir araç olabilirdi fakat fabrikaya gitmek için saat çok geç olmuştu. Bunun yerine çarşıda yer alan satış mağazasına gidip. Bu davetiyeyi Davut Bey’e nasıl ulaştırabilirim dedim. Fabrikaya faks çekebiliriz dedi. Memnun olurum dedim ve oradaki hanımefendi yardımcı oldu.

Fatih Genel

Etkinlikten bir gün önce gece saat AVM 22:00’de kapandığından otoparktan panoları ikinci kata çıkarmamız gerekiyordu. AVM Yönetimi yardım için kimseyi vermedi. Sağ olsun üniversiteden ve yurttan arkadaşlarım taşıma işlemi için geldiler. Panolar gerçekten çok ağırdı. Yürüyen merdivenlerden çıkartırken yönetici geldi. Yürüyen bantlar bozulur kapatın talimatı verdi. İnleye inleye söve söve çıkardık. Hazırlıkları yaptık ve saat gece 00:00’ı geçiyordu. Yorulduk ama saat 10:30’da sergimizi açarak yorgunluğumuz bitecekti.

Biga Kent Konseyi

Etkinlik saati geldi. Çanakkale Deniz Zaferinin 98. Yılında ecdadımızı anmak adına yaptığımız Savaş Fotoğrafları adlı etkinliğimizin gururunu yaşıyorduk. Açılış için kurdele kesimini yapmak üzere bekleyişe geçtik. Biga Kaymakamı Fatih GENEL, Biga Kent Konseyi Başkanı Metin TATLI, Biga Ticaret Odası Başkanı Tuncay YAŞAR, Biga TEMAD İlçe Başkanı Akif KİREÇ, Biga Engelliler Derneği Başkanı Havva BACAK, Doğtaş Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut DOĞAN, Çanakkale AKUT Sosyal Projeler Sorumlusu Metin BİLEK, Basın Mensupları ve Biga halkı katıldı.

Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi

Kurdeleyi kestikten sonra kısa bir açılış konuşması gerçekleştirdim. Sayın Kaymakamım, Sayın Kent Konseyi Başkanım, Basınımızın değerli temsilcileri ve saygı değer halkımız. Çanakkale Deniz Zaferinin 98. yıl döneminde ecdadımızı anmak için oluşturduğumuz ‘‘Savaş Fotoğrafları’’ adlı sergimize hoş geldiniz. Japonların Nagazaki ve Hiroşima varsa bizim de anlı şallı Çanakkale Zaferimiz var. Bu destan da nice Mehmetler, Hasanlar, Seyitler, Yahyalar gibi kahramanlara şahitler ediyoruz. 15 yaşın da eli kalem tutması gereken çocuklar hiç düşünmeden Vatan, namus için cepheye koştular. Milli gençlik şuurunu canlandırmak adına yaptığımız etkinlikten son derece mutluyuz. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Desteklerinden dolayı İÇDAŞ A.Ş. ve Akut Sosyal Projeler Sorumlusu Metin Bilek’e çok teşekkür ederiz diyerek noktaladım.

Biga Fotoğraf Sergisi

Gelen protokolle beraber fotoğrafları incelerken Kaymakam Fatih GENEL Bey fotoğraflar hakkında bilgi vermemi istedi. Hiç beklemiyordum ama daha öncesinde yaptığım araştırmalar ve çalışmalar sonucu rahatlıkla bilgileri aktardım. Herkes son derece memnun gözüküyordu. Aradan bir yarım saat kadar geçmişti. Yavuzla beraber otururken üst kattan Davut DOĞAN’ın geldiğini gördük. Davetliler dağılmıştı. Masaya uğrayarak merhaba arkadaşlar. Gençlik Meclisi Başkanı kim diye sordu. Bende kendimi tanıtarak memnun olduğumu ilettim. Davut Bey faks çekilen davetiyeyi almış ve çok mutlu olmuş. Onlarında Çanakkale Savaşı ile ilgili gezici tırları vardı. Açılış saatine geç kaldığından rahatsızlık vermemek adına üst katta kendilerine ait olan Doğanlar Holdingin Kufta lokantasında beklemeyi tercih etmiş. Mütevazi birisiydi. Bizleri kırmayıp gelmiş ve fotoğraflar hakkında bilgi alarak sergiyi gezmiştik. O sırada Metin Abi de denk geldi. Ortaklıkları vardı. Hoş geldin muhabbetleri derken bana döndü ve seslendi. Kunter Davut abiye bir fotoğraf hediye edelim. Dert etme Davut abi İçdaş yazısını siler Doğtaş yazdırırız diye espri yaptı ama biz orada kasıldık. Sonuçta ilk defa tanışıyorduk. Normalde bende fotoğraf hediye etmek istemiştim ama orada kasılınca bir eyleme geçemedim.

Davut Doğan

Gün içerisinde yerel halk tahmin ettiğimizden çok fazla ilgi göstermeye başladı. Genelde orta yaş ve üstü geliyordu. Gençler maalesef pek ilgilenmiyordu. Bu durum hem sevindirdi hem de üzdü. İlgi fazlaydı sevindirici ama gençlerin ilgi göstermemesi acaba ecdadını mı unutmaya başlıyor diye sormaya başladık kendi aramızda. AVM Yönetimi bir yandan da uzaktan çaktırmadan ilgiyi kontrol ediyordu. En son içlerinden biri geldi Kunter Bey biz bu sergiyi uzatmak istiyoruz dedi. Nasıl yani dedim. Bizler iki gün dedik ama 1 hafta olsun toplamda diye. Cevabını biliyordum. İlgi fazla olunca AVM’ye gelen müşteri sayısı artıyordu. Bu da AVM Yönetiminin işine geliyordu. Tahmin ettiğim gibi aynı cevabı verdi ve bizlerde kabul ettik. 1 hafta boyunca harika güzel geri bildirimler ve yeni gönüllü üyeler kazanmıştık.

Çanakkale SanatBiga Pakt Plus Avm

Etkinlik bittikten sonra AVM Yönetimi Panoların taşınması için ısrarımıza rağmen yine yürüyen merdivenleri durdurdu. Acil çıkış kapısından indirmemizi ve sağa sola zarar vermeyin diye yüzü asık şeklinde konuşmalar yaptı. Ekibim çok kızmıştı. Yaptığımız yanlış ama o kızgınlıkla bazen duvarlara bilerek zarar vermiştik. Ertesi gün aradılar Kunter bu duvarlar zarar görmüş ne olacak diye. Dedim kusura bakmayın panoların çok ağır olduğunu yardımcı olmanızı istemiştim. Dengeyi sağlayamadık veya ağırlığından taşıyamadık. Bunlarda olabilecek şeyler idare ediniz diyerek kapadım. Şehitlerimizin ve Gazilerimizin ruhları şad olsun. Onlara layık olmak adına güzel bir çalışma yaptığımı düşünüyoruz.

Biga SanatÇanakkale Savaşı Fotoğraf SergisiÇanakkale Zaferi Fotoğraf SergisiBiga Etkinlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.