Dereköy Şelalesi Doğa Yürüyüşü

Çanakkale Doğa Yürüyüşü

İlkbaharın gelmesiyle birlikte 10 Mart 2013 tarihinde Pazar keyfi yapmak adına doğa yürüyüşü (Trekking) yapmaya karar verdik. Rotamız Çanakkale Biga ilçesinde yer alan Dereköy Şelalesine gitmekti. Ortalama 9.4 km’lik mesafeden oluşmaktadır.

Biga Doğa Yürüyüşü

Biga doğa yürüyüşü açısından elverişli yerlerden biridir. Çok fazla köye sahip olduğundan doğayla iç içe olabileceğiniz bir çok nokta var.

TrekkingBiga Dereköy

Hafta sonu erkenden kalkıp sabahın enerjisiyle buluşup Dereköy’e gittik. Gittiğimiz ekip öğrencilerden oluşmuyordu. Kent Konseyi aracılığıyla doğa yürüyüşü parkurları oluşturmak adına istekli bir ekibimiz vardı. Hemşiresi, Mimarı, Polisi, Öğretmeni olmak üzere çok farklı kesimden katılımcılar vardı. Hem doğada yürüyüş yaparak spor yapıyoruz hem de dileyen fotoğraflar çekerek kendine arşiv yapıyordu.

Biga Kent Konseyi Gençlik MeclisiDağ ÇileğiBiga DoğaDereköy

Yürüdüğümüz mevkilerde tertemiz havanın yanında yeşilin cazibesi ve kahverenginin dansını görebiliyorsunuz. Çeşitli çiçeklere ve mantarlara denk gelebiliyorsunuz. Özellikle papatyalar çok güzel gözüküyor ve dağ çileği (davulga) çok lezzetli oluyordu.

Biga TrekkingDoğa YürüyüşüŞelaleBiga Kent Konseyi

Yürüyüş rotasını herkes rahatlıkla yürüyebilir. Zorlu bir parkur olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. İstediğimiz nokta olan Dereköy Şelalesine geldik. Şelaleyi de metrelerce yüksekten akan olarak düşünmeyin. Düşük seviyede olmasına rağmen tabiatın güzelliklerini barındırıyor.

Dereköy ŞelalesiKunter Güleç

Yürüyüş bittikten sonra köyün meydanında yer alan kahvehaneye gidip çayımızı içerek dinlendik. Ardından arkadaşım Kadir Nar ile birlikte köydeki çocuklarla futbol maçı yaparak onlarla beraber eğlendik.

Çanakkale EtkinlikÇanakkale TrekkingDoğa Yürüyüşü ParkurBiga Kahvehane

Biga’ya döndüğümüzde erken kalktığımızdan gün bitmiyordu. Kafeler sokağına gidp Lato Kafe’de dondurma yemek istiyorduk. Üstümüz çamur içindeydi ama umurumuzda değildi. Doğal halimizle ben, Canan Çelik, Özlem Açıkgöz, Kadir Nar kafeye gidip dondurmamızı yiyip, sohbeti ettik.

Biga Lato KafeBiga Yürüyüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir