Ekonometri Topluluğunun İlk Etkinliği Büyük Veri Semineri

Kunter Güleç

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Topluluğunun kurucu üyesi olup daha sonra Eş Başkanlık görevinde bulundum. 11 Aralık 2012 tarihinde Büyük Veri (Big Data) adlı seminerle ilk etkinliğimizi düzenledik.

Ekonometri Topluluğu

Etkinlikte konuşan Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi GÜRSAKAL, yaşadığımız dünyada gerçekleşen inanılmaz boyuttaki veri üretiminin sanal âlemde faaliyet gösteren şirketler tarafından nasıl kullanıldığı konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Necmi Gürsakal

Prof. Dr. Gürsakal, içinde yaşadığımız ortamda petabyte, zetabyte gibi kavramlarla adlandırılan inanılmaz büyüklükte veriler üretildiğini belirterek, bu verilerin Google, Amazon, Facebook, LinkedIn, Yahoo gibi şirketler tarafından paraya dönüştürüldüğünü anlattı. Prof. Dr. Gürsakal, ayrıca bu büyük verilerin MapReduce adlı bir yöntemle ve açık kaynak kodlu özel yazılımlarla nasıl hazırlandığı ve işletmelerdeki uygulama örnekleri hakkında da bilgiler verdi.

Büyük Veri

BİİBF’de son derece samimi, ilgi dolu bir ortamla karşılaştığını ve bu ortamda olmaktan büyük zevk aldığını dile getiren Prof. Dr. Necmi Gürsakal, önümüzdeki dönemde tekrar BİİBF’ye konuk olarak gelmek istediğini belirtti.

Big Data

Etkinliğe BİİBF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Yıldırım, Ekonometri Bölüm Başkanı ve Ekonometri Topluluğu Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Nazmi Yağanoğlu, İşletme Bölümü Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Umut Eroğlu, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Çomü SeminerProf. Dr. Necmi GürsakalÇomü Ekonometri Topluluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.