ENTA MÜHENDİSLİK FİNANSAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ

Kunter Güleç

Günümüzde insanlara baktığımda herkes bir danışman veya eğitmen olmak istiyor. İstemeleri kötü değil. Bunlardan biriside benim fakat bazı kişiler internetten indirdikleri sunumlar veya videolarla hemen kendini danışman ilan ediyor. Yahu arkadaş bir konuyu araştır, özgün bir sunum hazırla, anlatacak olduğun konuyu önce kendin benimse sonra çık millete anlat. Yok hemen kopyala yapıştır yapıp ben danışmanım diyenler bu ortamda barınmamalı. Zaten istese de barınacağını düşünmüyorum.

 Finansal Okuryazarlık

Kendim olabildiğince seminerlere katılırım, video izlerim, makale okur, araştırma yaparak kendimi geliştirmeye çalışır ve içerikler üretmeye çalışırım. Talebe göre de kurumlara konuşmacı olarak misafir olurum.

Enta Mühendislik

Üniversite yıllarımda seminere gelen konuşmacılardan biri olan Eğitmen İsmail KARASU ile uzun yıllar sosyal medyadan takipleşiriz. Bir gün mesaj attı. Eğitimlere devam ediyor musun diye. Bende evet olarak cevap verdikten sonra sohbete devam ettik. O dönemler gerek iş yerim gerek STK’lar da yer aldığım projelerin yoğunluğu üst üste geldiğimden eğitimi ertelemek zorunda kalmıştık.

Finansal Bilinç

İsmail Bey’in destekleriyle 7 Aralık 2019 tarihinde Enta Mühendislik firmasına Finansal Okuryazarlık Eğitimi vermemi istedi. Daha öncesi bu alanda farklı şehirlerde farklı kurumlara sunum yapmıştım. Hatta seminerlerimde toplam 5.000 kişiye yakın yüz yüze seminer verdiğimden Sabah Gazetesine röportaj vermiştim.  Röportajımı okumak için başlığa tıklayıp okuyabilirsiniz. Sabah Gazetesi Röportajım Yazısı

Konuşmacı

Eğitim öncesi sunumumu güncelleyip hazırlıklarımı yapmıştım. Her şey hazırdı. Firmanın genel merkezine sabahtan gitmiştim. Enta Mühendislik su arıtımında faaliyet göstermektedir. Beyaz Yaka çalışanlarına eğitim verilecekti.

Seminer

Ofise adımımı attığımda harika bir manzara beni karşılamıştı. Yeşil rengi çok severim. Benim için motivasyon rengimdir. Ofiste ağırlıklı yeşil ve beyaz renk hakimdi. Bilgisayarımı kurarken İsmail Bey’de gelmişti. Sarılıp hasret giderdik.

Danışmanlık

Eğitim beklediğimden çok keyifli geçmişti. Genelde personeller hafta onu eğitim olduğunda pek isteksiz gelmektedir. Hafta sonu tatili yandığını düşünmektedir. Üstüne soğuk bir hafta sonu olmasına rağmen bu ekibin  enerjisi gayet yüksekti.

İsmail Karasu

Eğitim esnasında konular hakkında örnekler verirken tasarruf başlığını konuşurken İsmail Bey’de İstanbul Fatih’de yer alan Sanki Yedim Camii’nin hikâyesinden bahsetti. Daha öncesinde camiyi ve hikayeyi bilmiyordum. İlgimi çekmişti. Verdiği örnekten dolayı bir kez daha teşekkür ederim. Eğitim vermeye gelsekte yeni bir şey öğrenmek çok güzel oldu.

Sunum Yapma Teknikleri

Caminin hikayesi şu şekildir. Rivayete göre Keçecizade Hayreddin adında ortahâlli bir esnaf, Osmanlı döneminde padişahların yaptırdığı Selatin Camilerini görüp imrenerek, kendisi de bir cami yaptırmayı diler ve bunun için para biriktirmeye başlar. Canı bir şey istediğinde, almayıp; sanki yedim (varsay ki yedim) diyerek parasını ayrı bir yere koyar. 20 yıl boyunca biriktirdiği paralarla küçük de olsa bir cami yaptırır ve caminin adı halk arasında Sanki Yedim Camii olarak anılmaya başlar.

Danışman

Sizlerde kurumunuza eğitim aldırmak veya seminerlerinize konuşmacı olarak davet etmek isterseniz lütfen iletişim bölümünden irtibata geçmenizi rica ederim 🙂 Teşekkürler.

Eğitmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir