GENÇLERDEN KENTE TALEPLER!

2014 Yerel Seçimleri için ülke geneli çalışmalar başlamıştı. Adaylar yavaştan adaylıklarını açıklıyordu. Biga’ya her yeni gelen öğrenci şikayet ediyordu. Burada yapacak bir şey yok, etkinlik yok, kendimizi geliştiremiyoruz vs. diye hep olumsuz konuşur ama çözüm için bir şey yapmazdı. Bu genelde her üniversite okuyan öğrenci okuduğu şehir veya yerle ilgili bunu dile getiriyordu. Bana da çok saçma geliyordu. Sonuçta herkes hayatında yeni bir beyaz sayfa açmıştı. Kafa dengine göre bir arkadaş ortamına giriyorsun. Memnun değilsen istediğin şeyleri kendin veya arkadaş grubunla yap. Artık bir çocuk değilsin yetişkinsin. Üniversiteyi kazanmasa erkekler şimdi askere gidecekti.

Seçim dönemine denk geldiğimiz için elimize bir fırsat geçmişti. Olan sorunları çözmek adına ve oy toplamak için adaylar gençleri daha dikkatli dinleyecekti. Bizlerde toplu bir rapor sunmak için Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi öncülüğünde üniversitedeki toplulukların destekleriyle “Gençlerden Kente Talepler” etkinliğini düzenlemeye karar verdik. Destek olan öğrenci toplulukları şu şekildedir. Siyasal İlişkiler Topluluğu, Atatürkçü Düşünce Topluluğu, Sosyal Dayanışma ve Ekonomik Araştırmalar Topluluğu, Ekonometri Topluluğu,  An Tutulması Fotoğrafçılık Topluluğu, Uluslararası İlişkiler Topluluğu, Toplum Gönüllüleri Topluluğu, Ortak Akıl Topluluğudur.

Siyasi parti ayırt etmeksizin tüm adayları 22.12.2013 tarihinde Köşklübağ Düğün Salonunda gerçekleşecek olan Gençlerden Kente Talepler! etkinliğimize davet ettik. CHP ve MHP Belediye Başkan Adayları resmi olarak açıklanmıştı. Ak Parti’den şuan ki Belediye Başkanı Mehmet Özkan’ın aday olması bekleniyordu ama resmi bir açıklama yoktu. Belediye Başkanlığı görevine devam ediyordu. Davet için partililere gittiğimizde Mehmet Özkan’ın konuşma yapmasına tepki gösteriyorlardı fakat bizler de Mehmet Özkan’ın Ak Parti adayı olarak değil de Biga Belediye Başkanı unvanı olarak konuşacağını dile getiriyorduk. Protokol konuşması olarak yer alacaktı ve projelerinden bahsetmeyecekti.

Etkinliğin ana temasını şu şekilde planlamıştık. Biga’da gerek üniversiteli öğrencilerin gerek Bigalı  gençlerin ihtiyaçlarını, sorunlarını ve sorunlara yönelik çözüm fikirleri toplanacaktı. Bu etkinlik kapsamında Biga’da ilk defa gençlerin sorunlarına yönelik bir çalışmayı bizler yapıyorduk. Düğün salonunun girişine koyduğumuz panolara özgürce yapışkanlı kağıtlara (Post-it) düşüncelerini yazıp yapıştıracaklar. Etkinlik sonrasında bu veriler toplanıp, kategorilere ayırılarak, rapor haline getirildikten sonra Belediye Başkan Adaylarına, Kaymakama, Çanakkale Milletvekillerine ve Valiye paylaşılmasını kararlaştırdık. Bunun sonucunda ihtiyaçlar doğru tespit edildiğinden gençlerin isteklerin karşılanması noktasında çalışmalar yapılmasına ve yereldeki gençlerin gücünü ortaya çıkaracaktık. Etkinliğimiz başka bir ilk özelliği de taşımaktadır. Üniversitemizde kurulu olan 8 öğrenci toplulukların bir araya gelerek Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile ortak çalışmasıdır. Normalde iki öğrenci topluluğu bir araya gelmezken biz bunu aşarak “Ben” duygusunun değil “Biz” olmayı başardığımız için çok mutluyduk. 8 topluluk üyelerinin tam kadro etkinliğe gelmesi ve Siyasi Parti Temsilcilerini bir araya getirdiğimizden dolayı büyük bir imza attığımızın farkındaydık. Hepsine vermiş oldukları desteklerden dolayı sonsuz teşekkür ederim.

Etkinlik programında ise katılımcılar istediği zaman panolara notlarını yazabilirdi. Etkinlik programı şu şekildeydi.

 • Açılış Konuşması Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Kunter Güleç
 • Tanıtım Konuşması Yücel Martin
 • Topluluk Başkanlarına Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı tarafından Teşekkür Belgesi verilmesi.
 • Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Kunter Güleç’e başarılı çalışmalarından dolayı Teşekkür Plaketi verilmesi.
 • Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan Konuşması
 • Gençlik Meclisi ve Öğrenci Toplulukların Sunumları
 • İkramlar
 • Halk Oyunları Ekibinin Kusköy Zeybeği, Harmandalı, Kaba Güvende, Çiftleme ve Çan Sekmesi Oyunlarının gösterimi.
 • Latin Dans Gösterimi
 • Serbest Eğlence
 • Notların Toplanması
 • Kapanış

Katılımcıları kapıda karşılıyorduk. Her şey hazırdı diye düşünürken bir sorunumuz vardı. Sunum esnasında bilgisayarda durması gereken kişiyi seçmeyi unutmuşuz. Senelerdir etkinlik planlayan birisi olarak en önemli unsuru nasıl atladık bilmiyorum. Bu saatten sonra kimden yardım alabilirdim diye düşürken arkadaşım Kadir Nar’dan rica ettim. Başta kabul etmedi ama sonra kırmadı. Meğer geldiği arkadaş ortamından hoşlandığı bir kız varmış. Ona bu akşam açılmayı planlıyormuş. Buna rağmen beni yarı yolda bırakmayıp yardımcı oldu. Hakkı ödenmez.

Siyasiler gelmeye başladıkça ortamdaki gerginlik artıyor gibiydi. Birbirlerine imalı selam vermeler ve laf atmalar hakimdi. Seçim haricinde birbirleriyle ticaret yapanlar, komşu olanlar, sınıf arkadaşı olanlar bu seçim yarışı yüzünden birlerini kırdıklarını görünce anlam veremiyordum. Tek bir düşüncenin ya da tek bir rengin olması ne kadar doğru olacaktı. Amaç yerele hizmet etmek, kalkındırmak olmalıydı. İyi olanda kazansın. Kazanan en nihayetinde o bölge olmalıydı.

Etkinliğe katılanlar olarak Biga Kent Konseyi Üyeleri, Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, Ak Parti Teşkilat Üyeleri, MHP Biga Belediye Başkan Adayı Refik Arıkan, İlçe Teşkilat Başkanı Atilla Soykan ve partililer katıldı. CHP Belediye Başkanı Adayı İsmail Işık, Mehmet Özkan konuşma yaparsa gelmeyeceğini dile getirmişti. Dediği gibi oldu. Protesto ederek sadece ekibi katılım gösterdi.

Açılış Konuşmasını yaparak programı başlatmıştım. Misafirler memnun gibiydi. Masalarda yiyecekler ve içecekler konusunda bir sıkıntı yaşanmıyordu. Teşekkür Belgeleri ve Plaket Töreni yapıldı. Ardından Program Sunucusu aynı zamanda Kent Konseyi Genel Sekreteri Erdoğan Başer Belediye Başkanı Mehmet Özkan’ı konuşmasını yapmak üzere davet etme sırası geldiğinde planlarımız arasında olmayan bir şekilde mani okumaya başladı. Kendince şirinlik olsun diye Belediye Başkanını övmeye başladı. Herkes dönüp bana bakıyordu. Kan beynime sıçramıştı. Böyle bir saçmalığı nasıl yapabilirdi. Etkinliğin amacı tüm siyasileri bir araya getirip tarafsız bir şekilde etkinliği yapmaktı ama böyle bir aptalca hareketle yanlı davranıyorsun. CHP ekibi tepki göstererek salonu terk etti, MHP ekibi gelip bana soruyor. Kunter Başkan ne oluyor diye. Hepsini sakinleştirmeye çalışsam da ortam gergindi. Yerel gazeteciler içinde mükemmel bir haber çıkmıştı. Planladığımız güzelim gece kabusa dönüyordu. Bir şekilde CHP ve MHP temsilcilerini durumu anlatmaya çalıştım. Program akışında böyle bir şey olmadığını tamamıyla Erdoğan Bey’in kendi söylemleridir diyerek aktardım. Erdoğan abiyi kenara çekmiştik. Başladık tartışmaya senin amacın ne ne yapmaya çalışıyorsun diyerek bağrışıyorduk. Hala kötü bir şey yapmadığını düşünüyordu. Ak Partiyi destekleyebilirsin lakin bir kurum olarak yer aldığımızdan tarafsız olmalıydık. Bu diğer partiler içinde geçerliydi. Yoksa herkesin bir siyasi düşüncesi vardır.

Etkinlik ekibinin morali bozulsa da katılımcılara yansıtmadan krizi çözmeye çalışıyorduk. Halk Oyunları Ekibini sahneye davet ettik. En azından burada yer alan oyuncular farklı siyasi parti temsilcileri olmalarına rağmen aynı oyun içerisinde harika şovlarını yaptılar. Tansiyon biraz düştü.

Notları incelemek için pano etrafında dolaşıyordum. Ne yazarlarsa yazsınlar o orada duracak ve toplanacaktı. Kimi katılımcı güzel konulara değinirken kimisi de goy goy derdine düşmüş. Bunu anlamaka güç. Şikayetçi olduğun bir konu var ve sana imkan veriyorlar. Gelmişsin 20 küsür yaşına işi ciddiyetle yapmak varken goy goy yapmaya çalışıyorsun. Hiç yeri değil. O zaman ağlamayacaksın. Kusura bakmayın.

Daha sonra Latin Dans grubunun sergiledikleri danslar beğenildi. Latin danslarına karşı özellikle 1. Sınıfların bir ilgisi oluyordu. Ya gerçekten dansa ilgili yada çevre yapmak adına girdikleri bir ortam diyebilirim.

Daha sonra serbest eğlence kısmında katılımcıların istek şarkılarıyla güle oynaya herkes eğlendi. Bizlerde artık stresi atmak adına ekipçe oynuyorduk. O sıra Erdoğan Abi’nin panolarda kağıt topladığını gördüm. Sinirlenerek gittim. Ne yapıyorsunuz abi yine dedim. Yavaştan toplamaya başladım ve içinde saçma olanları ayıklıyorum dedi. Sana kim dedi bunu yap diye çıkıştım. Dikkat çekiyorsun. Orada yer alan her not etkinlik sonrası toplanılacak. Bırak şeffaf bir şekilde dursun. Mantıklı veya mantıksız fark etmez duracak ve daha sonra toplanılacak. Zaten bize gol attın onu sonra konuşacağız diyerek ayrıldım. Gece bitmişti. Gelenleri uğurluyordum. Gerçekten çok bir yorucu gece olmuştu. Riskli bir iş yaptığımızın farkındaydım ama kendi kalemize gol yiyeceğimizi hiç tahmin etmemiştim. Ne olursa olsun ses getirecek bir etkinlik yaptığımıza inanıyordum. Yarın gazetelerde yayınlanacak haberleri merak ediyordum.

Yerel seçimlerde aday olan başkan adaylarına tekrardan başarılar dilerim.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İsmail Işık,

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Refik Arıkan,

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Resmi bir açıklama yok. Dedikodulara göre Mehmet Özkan olacak deniliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir