ING ALL-STAR 2020

Kunter Güleç

Basketbolseverlerin merakla ve heyecanla beklediği ING All-Star 2020 etkinliği 19 Ocak 2020 tarihinde Sinan Erdem Spor Salonunda gerçekleşti. Etkinlikte ING Basketbol Süper Ligi’nin yıldızları ile basketbolseverlerle bir araya gelerek tam anlamıyla basketbol şöleni yaşandı.

Sevgi Güleç

İlk defa bir basketbol organizasyonunda gönüllü olarak yer aldım. Bu organizasyonda All-Star Pazarlama ekibinde yer aldım.

Spor Gönüllüleri

Etkinlikte çok farklı kategorilerde yarışlar oldu. Yarışlardan bahsetmek gerekirse All-Star maçı, Nesine.com 3 Sayı Yarışması, ING Smaç Yarışması, Lenovo Şut Yarışması, Çiçeksepeti.com Bebek Yarışı ve Ben Fero konseri oldu. Bu keyifli anlar için 15 bin biletin tamamı satılmış.

All-Star 2020Basketbol Federasyonu

Pazarlama ekibinde görev dağılımları öncesi kısa bir tanışma yaptık. Ekibin çoğu basketbol etkinliklerinde görev aldığından tecrübeliydi. Euroleague, Anadolu Efes Gönüllü Ekibi, All-Star gibi etkinliklerde bulunmuşlar. Ekip liderimiz Cansu Caso Uludağ çok cana yakın ve ekibi iyi organize edebiliyordu. İhtiyaçlarımıza ve sorunlarımıza her şekilde yetişmeye çalıştı. Akreditasyon kartlarımız ve kıyafetlerimiz dağıtılmıştı. Bende Bebek Yarışından sorumlu olacaktım. 8-11 aylık bebekler katılıyordu. Belirlenen Locaya bebekler ve aileleri gelecekti. Onlarla yakından ilgilenmek, ihtiyaçları karşılamak ve sorunlarını çözmek, Çiçeksepeti.com’un ajansıyla irtibata geçmek ve yarış vakti geldiğinde onları sahada belirtilen yerlere götürülmesine eşlik ederek tekrardan locaya getirecektik.

All Star BasketballAll Star Bebek Yarışı

İletişimi sağlamak adına cep telefonlarımıza Zello adlı uygulamayı indirdik. İnternet bağlantısı olduğu her yerde telsiz mantığıyla iletişime geçebiliyorsunuz. Uygulamaya alışmak adına yaptığımız provalarda Çiçek Taksi Durağına dönmüştük 😊

Gönüllü

Görev yerlerimize doğru geçtik. Sporcu ve ailelerinden sorumlu ekipte yer almak istesem de şansıma burası çıkmıştı ama mutluydum. Yarışları locadan izleyecektim ve farklı lezzetlerin tadına bakabilecektim. Daha öncesinde locadan maç izleme şansını FIFA U-20 Dünya Kupası Finali maçında elde etmiştim. O yazımı da incelemek isterseniz başlığa tıklayabilirsiniz. FIFA U-20 Dünya Kupası Finali

ING All-Star 2020

Alanı öğrenmek adına Sinan Erdem Spor Salonunda keşif gezisi yapıyorduk. Daha seyirciler gelmemişti ve provaları izliyorduk. Hazırlıklara bakılırsa harika bir etkinlik bizi bekliyordu. Etkinliğe ciddi anlamda markalarda sponsor olmuştu. Aileler yavaştan gelmeye başlamıştı. Ailelere gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra tanışmalara başlamıştık. Bebekler hepsi birbirinden tatlıydı. Maşallah hepsine 😊

Sinan Erdem Spor SalonuKızılay

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ile Türk Kızılay tarafından sosyal sorumluluk projesi olarak “Bu Maçta Tribünler Çocuklar Destekliyor” sloganıyla toplanan atkı, bere, eldiven gibi kıyafetler ihtiyaç sahipleri çocuklara ulaştırılacaktı. Salonun belli noktalarına İyilik Kolileri kurulmuştu. Kızılay gönüllüsü olan arkadaşım Hayriye SALİHOVİC yine görevliydi. Yine bir etkinlikte denk gelmiştik. Hayriye gibi farklı projelerde yer almış birçok arkadaşım daha vardı. Gönüllülük çalışmalarına başladığınızda network ortamınız genişliyor ve her yerde bir tanıdığınız olabiliyordu. Sevgi Güleç, Selma Suer, Oktay Hafuz Halil, Cihan Gölve, Emir Sencer Eran, Rıdvan Güler, Işıl Işıklı, Fatmanur Gölve, Nurşah Avşar, Sergen Akbaş, Gamze Yiğit ve Yusuf Berk Kısa tanıdıklar arasında yer alıyordu.

Türkiye Basketbol FederasyonuMelih Mağmutoğlu

17’inci kez düzenlenen ING All-Star 2020 etkinliği açılış konuşmaları yapıldıktan sonra Yalçın GRANİT’e “Tüm Zamanların All-Star’ı” ödülü verildi. Yalçın Granil basketbol oyuncusu, antrenör ve idareci olarak sayısız hizmet vermiş. Plaketi oğlu Ali GRANİT temsilen aldı. 17 yaşındayken Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen’in teklifini kabul ederek takımın ilk profesyonel oyuncusu olmuş. Törenin sonunda Yalçın Granit’in 4 numaralı dev forması Sinan Erdem Spor Salonuna asıldı. Forma için bile görevli arkadaş vardı. Özellikle seyircilerden ayaklarıyla basma tehlikesine karşı korunacaktı. Çünkü herkesin gözü ve kameralar o an formayı izleyecekti. Daha sonra heyecanla beklediğimiz yarışlar başladı.

All Star Basketbol

İlk yarış olarak Lenovo Şut Yarışması başladı. 1 aktif ING Basketbol Süper Ligi, 1 jübile yapmış erkek ve 1 jübile yapmış kadın basketbolcudan oluşan 3 takım yarıştı. Önceden belirlenen 4 ayrı şut istasyonundan atışlar yapıldı. Katılan Sporcular şu şekildedir:

 • Kırmızı Takım: Esra Şencebe, Ender Arslan, Tufan Ersöz
 • Mavi Takım: Nevriye Yılmaz, Sinan Güler, Muratcan Güler
 • Yeşil Takım: Şaziye İvegin Üner, Cevher Özer, Tutku Açık

Yarışmayı 27 saniyede Yeşil Takım tamamlayarak kazanan takım oldum. Kırmızı Takım 1 saniye farkla 28 saniyeyle ikinci olurken, Mavi Takım 1.49’luk süresiyle üçüncü oldu.

Ardından Nesine.com 3 Sayı Yarışması başladı. Yarışta basketbolcular çetin bir mücadele içindeydi. Yarışmayı Fenerbahçe Beko’dan Melih MAHMUTOĞLU kazanarak 20.000 TL ödülün sahibi oldu. İlk turda 23 puan toplayan Melih Mağmutoğlu, finalde 22 puan toplayarak kazandı. İkinci 17 puanla Türk Telekom oyuncusu Kyle Wiltjer oldu.

Katılan sporcular şu şekildedir:

 • Aaron Harrison (Galatasaray Doğa Sigorta)
 • Buğrahan Tuncer (Anadolu Efes)
 • Kyle Wiltjer (Türk Telekom)
 • Melih Mahmutoğlu (Fenerbahçe Beko)
 • Perry Jones (Frutti Extra Bursaspor)
 • Tyler Kalinoski (Teksüt Bandırma)

Eğlenceli bir şekilde devam eden etkinlikte sıra gelmişti ING Smaç Yarışmasına. En keyif aldığım bölümlerden birisiydi. Özellikle NBA’de yapılan All Star’da Smaç Yarışları çok eğlenceli ve çok farklı smaç şovlarını görebiliyorduk. Katılan sporcular şu şekildedir:

 • Emanuel Terry (Teksüt Bandırma)
 • Nicholas Johnson (Türk Telekom)
 • Onuralp Bitim (Pınar Karşıyaka)

Harika smaçlar izlemiştik. Kıyasıya bir mücadele olmuştu. Özellikle benim beğendiğim Türk Telekom oyuncusu Nicholas Johnson Medipol Başakşehir’in Brezilyalı yıldız futbolcusu Robinho’dan yardım istedi. Robinho basketbol topunu ayağıyla sektirdikten sonra Johnson’a pas attı ve Johnson başarılı bir şekilde smaçını attı. Jurinin hepsinden 10 puan almıştı. Dört tur üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte; Nicholas Johnson ve Onuralp Bitim, 189-189’luk eşitlik sonrası bir kez daha yarıştı. Şampiyon son turda belli oldu. 50-49 üstünlük sağlayan Pınar Karşıyaka oyuncusu Onuralp Bitim kazandı.

All Star 2020 maçı başlamadan önce harika bir açılış gösterisi yapıldı. Işık efektleri oldukça büyüleyiciydi. Yarışmalar eğlenceli ve rekabet halinde geçmişti. Tüm salon adeta gününü en keyifli halde geçirdi.

Kırmızı Takım ve Beyaz Takım mücadele edecekti. Kırmızı Takım Başantrenörü Ergin ATAMAN, Beyaz Takım Başantrenörü Ufuk SARICA yer alıyordu. Takımlarda yer alan oyuncular şu şekildedir.

Kırmızı Takım Beyaz Takım
Shane Larkin (Kaptan – Anadolu Efes) Nando De Colo (Fenerbahçe Beko)
Sertaç Şanlı (Anadolu Efes) Derrick Williams (Fenerbahçe Beko)
Vasilije Micic (Anadolu Efes) Melih Mahmutoğlu (Fenerbahçe Beko)
Shaquielle McKissic (Beşiktaş Sompo Sigorta) Amath M’Baye (Pınar Karşıyaka)
Zachary Auguste (Galatasaray Doğa Sigorta) Moustapha Fall (Türk Telekom)
Yiğit Arslan (Galatasaray Doğa Sigorta) Jordan Crawford (Meksa Yatırım Afyon Belediyespor)
Archie Goodwin (Sigortam.net İTÜ Basketbol) Şehmus Hazer (Teksüt Bandırma)
Emanuel Terry (Teksüt Bandırma) Devin Willams (TOFAŞ)
Metecan Birsen (Pınar Karşıyaka) Robert Golden (Bahçeşehir Koleji)
Christopher Jones (Frutti Extra Bursaspor) Elmedin Kikanovic (OGM Ormanspor)
Andrew Andrews (Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol) Andrew Crawford (Gaziantep Basketbol)
Berk Uğurlu (TOFAŞ) Doğuş Özdemiroğlu (Darüşşafaka Tekfen)

Locaya yarışacak olan tüm bebekler ve aileleri gelmişti. Ailelerin çoğu bebeklerine yemek yedirdiğinden kimisi uyumuş kimisi de sersem gibi olmuştu. Hepsi ilk geldiğinde cin gibi hareketliydi. Uyuyan bebekler aileleri tarafından uyandırıldıkları için ağlama sesleri artmıştı. Genelde hepsi yediği için altını değiştirmeye de başlamışlardı. Güzelim loca bir anda kaka kokusu içinde kaldı 😊 Bazı aileler çok samimiydi. Bunlardan biriside Derin Mavi SİM bebeğin ailesiydi.

Sport Volunteers

Ailelere eşlik ederek saha içine doğru geçtik. Sıramızın gelmesini bekledik. Aileler çok heyecanlıydı. Kırmızı Takım ilk yarıyı 76-68 önde tamamladı. Devre arasında Çiçeksepeti.com Bebek Yarışı yapılıyordu.

Yarış başlamıştı. Bizim Mavi bebek uykudan kalktığı için henüz daha ayılamamıştı. Oturduğu gibi kaldı ve etrafı izlemeyi tercih etti. Annesi babası çabalasa da onun etrafındaki ışıklar ve seyirciler dikkatini daha çok çekmişti. Yanındaki bebekle oynamaya başlayıp onu tokatlamıştı 🙂 Ne zamanki yarış bitti biraz emeklemeye başladı. Yarışmayı kazanan en hızlı bebek Yavuz Selim ERTUNÇ oldu. Çocuk şimdiden hayata şampiyon olmakla başladı 😊 Tüm bebeklerin yolu açık olsun.

All Star Baby Race

Devre arasından sonra maç devam etti. Güzel şutlara ve smaçlar izliyorduk. Gösteri maçı olduğundan bu hareketlerin olması gayet normaldi. Maçın sonucu Kırmızı Takım, Beyaz Takım’ı 144-126’lık skorla kazandı. Maçın en değerli oyuncusu Kırmızı Takım forması giyen Sigortam.net İTÜ oyuncusu Archie Goodwin 33 sayı, 6 ribaund, 6 asistlik performansıyla seçildi.

TBFİmzalı Forma

Maç sonunda şarkıcı Ben Fero mini bir konser vererek etkinliğin son anlarına gelmiştik. Zaman nasıl geçti inanın hiç anlamadım. All Star çok keyif aldığım etkinliklerden birisi oldu.

Ben FeroBasket

Saha içine doğru indiğimizde eski Milli Basketbolcu Kerem TUNÇERİ ile denk geldik. Hatıra fotoğrafı çektirdik.

Kerem Tunçeri

Konserde bitince artık herkes yavaştan dağılmaya başladı. Bizde saha içerisinde yer aldığımızdan bir çok basketbol dünyasından kişileri yakından görme şansı elde etmiştik. Özellikle 12 Dev Adamın efsane kadrosunda hayranlıkla izlediğim oyuncularla tanışma fırsatı elde edip hatıra fotoğrafı çekildim. Şu anki Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet TÜRKOĞLU ile bir araya geldiğimizde o kadar uzun ki eğilmesine rağmen aramızda baya boy farkı vardı. Netten baktım 2.08 metre uzunluğundaydı. Ben ise 1.65’tim. Arada 43 cm fark vardı 😊

Hidayet Türkoğlu

Daha sonra Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Koordinatörü (CEO) Ömer ONAN ile karşılaştık.

Ömer Onan

Son olarak Anadolu Efes oyuncusu Sertaç ŞANLI ile de hatıra fotoğrafı çektirdik. Bir futbol tutkunu olmama rağmen basketbolun farklı bir kültürü vardı. Basketbol da bir oyuncu bir kulüp yöneticisiyle rahatlıkla bir araya gelip sohbet edebiliyorsunuz, takımla seyirci bir araya gelebiliyordu veya rahatlıkla imza alabiliyordunuz. Futbol da ise arada engeller daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Anadolu Efes Spor KulübüSertaç Şanlı

Etkinlik artık tam anlamıyla bitmişti. Parkeye çıkıp atış denemesi yapmak istiyordum. UEFA Super Cup 2019 da Beşiktaş Vodafone Parkta sahada top oynadıktan sonra Sinan Erdem Spor Salonunda oynamazsam ayıp olurdu 😊 Çocuklar oynuyordu ama bir türlü topu vermediler. Bir şekilde ikna edip az da olsa tadını çıkardık.

Volunteer

Daha sonra Pazarlama ekibi olarak toplu fotoğraf çekildik ve gelecek sene tekrardan görüşmek üzere ayrıldık.

All Star PazarlamaBasketballAll Star MarketingTBF GönüllüBasketbolÇiçeksepeti.com Bebek YarışıBasketbol MaçıLoca

4 Comments

 1. basketbolu güzel yapan şeylerden biri de bu etkinlikler. yazı da çok güzel olmuş emeğinize sağlık.

 2. Mükemmel olmuş yazı, gidememiştim ama gitmiş kadar oldum. basketbolu da basketbolu seveni de seviyorum.

  1. Çok teşekkür ederim 🙂 Umarım sizlerde gidersiniz. Gerçekten keyifli geçen bir etkinlikti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir