JA EUROPE RÖPORTAJIM

Habitat Derneği

JA Europe ve Visa Europe, işverenlerin ihtiyaçlarını işgücüne giren gençlerin finansal becerileri ve bilgileri açısından keşfetmek için Mart 2016’da bir anket başlattı. Araştırma, Avrupa Bankacılık Federasyonu, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ve Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütüldü. Finansal becerilere olan talebi belirlemek için iş dünyasının 500 üyesinin katıldığı Avrupa çapında bir anketi ve Polonya, Romanya, İspanya, Birleşik Krallık ve Türkiye’deki iyi uygulamalara dayalı 5 ulusal vaka çalışmasını bir araya getirdi.

JA Europe, gençleri istihdam ve girişimciliğe hazırlamaya adanmış Avrupa’nın en büyük kar amacı gütmeyen kuruluşudur. JA Europe, 100 yıldır uygulamalı, girişimcilikte deneyimsel öğrenme, işe hazır olma ve finansal okuryazarlık sağlayan JA Worldwide  üyesidir. JA istihdam edilebilirlik, iş yaratma ve finansal başarı için yollar yaratır.
Geçen okul yılında, Avrupa’daki JA ağı, 140.000 gönüllü iş gönüllüsü ve 130.000 öğretmen / eğitimcinin desteğiyle 40 ülkede 4 milyondan fazla gence ulaştı.

JA Europe

Türkiye’den finansal okuryazarlık alanında Habitat Derneği tarafından verilen Paramı Yönetebiliyorum Projesi kapsamında seçkin eğitmenler araştırmaya davet edildi. İlk kez uluslararası bir araştırma için röportaj vereceğim için heyecanlıydım. Davet edilen eğitmenler şu şekildedir;

  • Kunter GÜLEÇ
  • Şeyma KULA
  • Yusuf EVİN
  • Derya KOÇAKOĞLU

Habitat Derneği’nin ofisinde buluştuk. Belçika’dan araştırmacı bir kadın, Visa Europe Türkiye’den Alev SAMAN, Paramı Yönetebiliyorum Projesi Koordinatörü Kazım HASIRCI ve eğitmenler vardı. Yaptığımız çalışmalar hakkında bilgiler verdik. Bu projede ne gibi çalışmalar yaptığımızı, projede motivasyonumuzu sağlayan unsurlar, sahada unutamadığımız hikayeler gibi konuları ilk başta anlattık. Daha sonra finansal okuryazarlık alanında araştırmacı belli başlı teknik sorular sorarak fikirlerimizi dinledi.

Kunter Güleç

Gönüllü çalışmalarımda elde ettiğim başarılar sonucu uluslararası arenada bir araştırmada yer almak ve proje ortaklarımızdan Visa Europe Türkiye Genel Müdürü Merve TEZEL ve UNDP Türkiye (Birleşmiş Milletler) Program Direktörü Hansın DOĞAN ile birlikte aynı karede yer almak gurur vericiydi. Umarım gelecekte iş hayatımda da bu başarılara imza atarım. Raporun linkini paylaşacağım. Detaylı inceleyebilirsiniz. 15-19. Sayfada bizim proje anlatılıyor. 26 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan Finansal Eğitim Raporunun linki aşağıdaki gibidir.

http://jaeurope.org/index.php?option=com_attachments&task=download&id=355%3AFinal_Education-Report-the-case-studies&fbclid=IwAR3CCTXU4V15J-1v0jeIZpFjk5A_a4EvBDMAP0jw2i7iYtqOMaKWXDDnJWk

Finansal eğitim üzerine yayınlanan raporda temel bulgular şu şekildedir:

  1. Gençler, ister girişimci ister çalışan olarak, işgücüne girmek için en eksik ve gerekli olan mali beceriler olan finansal planlama ve bütçe becerilerinden yoksundur.
  2. Avrupa eğitim sistemleri, gençlerin doğru mali becerilerle donatılmasına daha fazla katkıda bulunmalıdır.
  3. Kamu ve özel girişimlerin bir kombinasyonu, finansal okuryazarlığı geliştirmenin en iyi yolu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir