KITALARARASI BUZ HOKEYİ KUPASI

Spor Gönüllüleri

20-22 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) tarafından düzenlenen Avrupa Kupası (Continental Cup) Buz Hokeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle Silivrikapı Buz Pistinde maçlar oynandı.

Avrupa KupasıIce Hockey

Spor müsabakalarını izlemeyi genelde severim. Bunlardan biriside Buz Hokeyi hep dikkatimi çekmiştir. Buz üstünde yapılan mücadele, sporcuların kızdıklarında birbirleriyle olan kavgaları hep dikkatimi çekmiştir. Sopalarla birbirlerine vurduklarında zaten koruyucu var acı hissetmezler sanırım diye düşünürdüm. Birde ilgimi çeken buz hokeyi topunu (Pak) nasıl kontrol ettiklerini, nasıl pas attıklarını ve karşıladıklarını merak etmiştim. Spor Gönüllüleri olarak yine farklı bir spor dalıyla yakından tanıma fırsatı elde ettik.

Etkinliğin yapılacağı İBB Silivrikapı Buz Pistine gelmeden önce sıkıca ve kalın giyinmemiz istendi. Tribünde oturduğunuzda belli bir süre geçtikten sonra üşüdüğünüzü hissediyorsunuz.  İlk maçları tribünden izledik daha sonra hakemlere eşlik edecektim. Hakem odasına gidip tanıştım. Maç başlayana kadar sohbeti baya ilerletmiştik. Hakem nasıl olunur, süreç nasıl işliyor, Buz Hokeyinde Türkiye’nin durumu nasıl gibi birçok konuda konuştuk. Hakem odası takımların yer aldığı soyunma odalarının olduğu bölümdeydi. Takımların odalarından geçerken inanılmaz bir ter kokusu vardı. Alışık olmadığımız için ilk başlarda midemizi bulandırmıştı. Kıyafetlerini kuruluyorlar, ayakkabılarını vs maça hazırlıyorlardı ve bazı takımlar gayet rahattı. Çıplak bir şekilde dolaştıklarını görenler dahi olmuş. Her takımın ayrı bir kültür vardı.

Continental Cup İstanbulUluslararası Buz Hokeyi Federasyonu

Ardından saha kenarında görev almıştım. Sporcuların ceza alıp beklediği bir alan var. Hemen masa hakemlerin yanlarında yer alıyordu. Bir köşede de ben yer alıyordum. Sahaya yakın olduğumuz için burası daha soğuktu. Türkiye Buz Hokeyi Federasyonunun dağıttığı montlardan giymiştim. Maç başlamadan önce Buz Hokeyi Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Fatih ER ile tanıştık. Yapmamız gerekenleri bizlere aktardı.

Buz Pateni EğitimSport Volunteers

Fatih Hoca ile fikir alışverişi yaparken eski Taekwondocu  olduğunu söyledi. Bende eski Taekwondocu olduğumu ve Ali DEĞİRMENCİ hocamdı tanır mısın diye sordum. Çıkartamadı. Hakemlerden Adnan EMİROĞLU Hocam var dedim Trabzon’dan. Evet onu tanırım deyince daha samimi olduk. Adnan Hocayı aradık ama ulaşamamıştık. Kulaklarını çınlattık.

Continental CupKıtalararası Buz Hokeyi Kupası

Sohbette sonra yerlerimize geçtiğinde masa hakemlerinden birisi sahaya gidip toplardan bize 8 tane alıp getirsene dedi. Neden dedim. Kontrol edeceğiz dedi. Şimdi düşünüyorum kontrol edecekse hakem olarak sahaya gidip alabilirdi dedim bunda başka bir şey var. Sanırım hatıra kalsın diye kendilerine alacaklardı. Masada ortalama o sayıya yakın hakem vardı. Sahaya gittim ve topları toplamaya başladım. 8 tane istedi ama bilerek 9 tane almıştım. Bir tane fazla olsun ki belki bende istersem verirler diye düşündüm. Fatih Hoca sordu. Kunter nereye götüreceksin onları dedi. Dedim hakemler istiyor boşver onları dedi. Ben onlara ulaştırırım dedi. Döndüm geriye hakemler bekliyor tabi şansınıza küsün toplar için Fatih Hoca ile irtibata geçmeniz gerekiyormuş dedim.

Maçı yakından izlemek daha keyifli ve daha soğuktu. Mücadele baya sert ve çekişmeli geçiyordu. Hakem oyunculardan birine kenarda bekleme cezası vermişti. Sporcu fena kızdı ve söyleniyordu. Masa hakemi gülüyordu. Saha hakemine seslendi. Annene Rusça küfür ediyor dedi. Ben sorarım ona sonra deyip geçti. Döndüm masa hakemine Rusça biliyor musun dedim. Hayır bilmiyorum. Hakemler olarak genelde dillerin artık küfürlerin bazılarını ister istemez öğrendik. O yüzden küfür ettiğini anladım dedi ve gülüşmeye başladık.

Volunteer

Devre arasında saha içine girip kaleleri yerinden sökerek kenara koyduktan sonra Zamboni (Buz Parlatıcı Aracı) sahaya giriyordu. Sahada spor ayakkabısıyla hareket etmek zorlu ve aslında riskliydi. Dengede kalmak adına mücadele ediyorduk.

Buz PistiZamboni

Turnuvaya Türkiye’den Zeytinburnu Spor Kulübü, İzlanda’dan Skautafelag Akureyrar, Bulgaristan’dan SC Irbıs-Skate Sofia ve Sırbistan’dan Crvena Zvezda Belgrade takımları katılmıştı. 80 sporcu yer alıp, 6 karşılaşma yapılacaktı. Birinci olan takım Ukrayna’nın Brovary kentinde Letonya, Ukrayna ve Romanya temsilcisi takımlarla yapılacak üst grup maçlarına çıkacak.

Buz Hokeyi FederasyonuBuz Hokeyi

Maçlar ücretsiz olmasına rağmen maalesef yine boştu. Sadece Türkiye’yi temsil eden Zeytinburnu Spor Kulübünün maçları olduğundan oyuncuların aileleri ve yakınları geldiğinde doluyordu. Bu turnuva 2020 yılında gerçekleşecek olan Dünya Kupası öncesi hem Buz Hokeyi Federasyonu hem de Spor Gönüllüleri için prova niteliğinde olmuştu.

Turnuva sonunda Sırbistan temsilcisi Crvena Zvezda Belgrade takımı 9 puan toplayarak önde tamamladı. Sertifikalarımızı alıp Zeytinburnu Belediyesi Spor Kulübü Buz Hokeyi takımının oyuncularıyla sahada hatıra fotoğrafı çektirdik.

Zeytinburnu Belediyesi Spor Kulübü Buz Hokeyi Takımı

Spor Gönüllüleri aracılığıyla farklı branşları bizzat içinde deneyimleme fırsatını elde ediyorduk. Türkiye Buz Hokeyi Federasyonuna da bize bu imkanı verdikleri için şahsım ve dernek adına teşekkür ederim.

Gençlik ve Spor Gönüllüleri DerneğiTürkiye Buz Hokeyi Federasyonu

Bu etkinlikte bir ilginç olanda üniversite arkadaşım Sena HEMŞİN’in 21 Eylül de nikah töreni vardı. Etkinlikten çıkıp nikaha gittiğimde herkes garip gözlerle bakıyordu. Eylül ayında hava sıcak olmasına rağmen bu çocuk neden kazak giymiş ve elinde mont vardı diye ama bilmiyorlardı. Buz Pistinden çıkıp buraya geldiğimden soğuk sıcak hava beni çarpmaya başlamıştı. Nikahta kıyıldığına göre Sena ve eşi Emre’ye mutluluklar diler darısı başımıza diyelim 😊

Kunter GüleçSevgi Güleç

Son olarak Zeytinburnu Belediyesi Spor Kulübü Buz Hokeyi takımının kuruluş hikayesi ilgi çekiciydi. Kuruluş hikayeleri belgesel olacak ama yinede anlatarak yazımı bitirmek isterim.

Zeytinburnu Belediyesi Spor KulübüTBHF

İstanbul’da Zeytinburnu Belediyesi’nin geri dönüştürülebilir atıkların doğaya kazandırılması amacıyla 2010 yılında hayata geçirdiği “Doğaya Destek Sizden, Buz Pateni Biletiniz Bizden” sosyal sorumluluk projesi, geleceğine kuşkuyla bakan 20 gence umut oldu. Sokaktan buz pistine taşınan bir başarı öyküsü yazan bu gençlerin her biri 6 yıl önce parklarda yatıyor, madde bağımlılığıyla zar zor hayatta kalmaya çalışıyordu. Bazıları geçimini kâğıt toplayarak mendil satarak sağlıyordu. Zeytinburnu buz pistine gelenlere rahatsızlık vermeye başlayan bu gençleri hayata kazandırmak için belediye örnek bir davranış göstererek sokaktaki çocuklardan bir buz hokeyi takımı kurdu. 6 yıl boyunca bu gençlerden sadece 6’sı şu an şampiyon olan takımda kalabildi. Zeytinburnu Belediyesi SK Buz Hokeyi Takımı’nda başarı örneği sergileyen bu çocuklar şimdi Türkiye Didi Buz Hokeyi Süper Ligi’nde Koç Üniversitesi Spor Kulübü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü gibi güçlü takımları geride bırakarak şampiyon oldular. Bu başarı yetmedi üstüne üst üste 5 Türkiye Şampiyonluğu bulunmaktadır.

International Ice Hockey Federation

Bu tarz projelerin daha fazla desteklenmesi lazım . Hangi siyasi parti olduğu hiç önemli değil. Yerel Yöneticilere bu proje örnek olması dileğiyle.

GönüllüSilivrikapı Buz PistiSports Volunteers

2 Comments

 1. Evet Kunter kardeşim öncelikle senin gibi özverili arkadaş ile büyük bir turnuvayı başarılı şekilde bitirmek eşsiz bir mutluluktu.
  Sen ve Spor Gönüllüleri ekibindeki diğer arkadaşlara tekrar burdan teşekkür etmek istiyorum👏.
  Hakemlerimize güzel atıfta bılunmuşum😁
  Tabiki turnuvanın her bakımdan eksiksiz ve kusursuz bir şekilde tamamlanmasıda bizim işimiz😉.
  Turnuvalarımızda bundan sonrada spor gönüllü ekibinden arkadaşlarımızı görmek bizi ziyadesiyle mutlu edeccektir…
  2021 U 18 Buz Hokeyi Erkek ve Kadın Dünya Şampiyonalarında görüşmek üzere👋

  1. Fatih Abi öncelikle güzel düşüncelerin için ve turnuvada verdiğiniz desteklerden dolayı çok teşekkür ederim. 2021 U18 Buz Hokeyi Erkek ve Kadın Dünya Şampiyonalarını büyük bir heyecanla bekliyoruz. Tekrardan birlikte çalışmak dileğiyle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir