KIZILAY GÖNÜLLÜSÜ

Kunter Güleç

Hayatım boyunca farklı alanlarda gönüllü oldum. Bu sayede farklı kurumlarda çalışma deneyimi elde edip farklı insanlarla tanıştım. Türk Kızılay Derneğini daha önce yaptığım gençlik çalışmalarında gelen temsilcilerden faaliyetlerini biliyordum. Özellikle bazı bölgelerin Genç Kızılay ekibi çok iyi çalışmalar yapıyordu. Sadece kan bağışı ile ilgilenmeyerek farklı çalışmalarla çıtayı yükseltiyorlardı.

Uefa Europe League

İstanbul’da Kızılay denilince aklıma Hayriye SALİHOVİC ve Emir Sencer ERAN geliyor. Özverili bir şekilde çalıştıklarını yaptıkları paylaşımlarla görmekteyim. Emeklerine sağlık. Emir bir gün aradı 3 Ekim 2019 tarihinde Beşiktaş – Wolverhampton UEFA Avrupa Ligi maçı var. Beşiktaş Kızılay Şubesi olarak gönüllü olarak yer alacağız gelmek ister misin dedi. Katılmak istediğimi fakat iş yerinden müdürümle görüşüp döneceğimi söyledim. Durumu anlattım ve iznimi almıştım.

Uefa Avrupa Ligi

Emir ile planladığımız saatte Vodafone Parkta buluştuk. Kızılay Gönüllüleri gelmeye başlamıştı. Gelenlerle tanışmaya başlamıştık. Daha öncesi UEFA Süper Kupası Finalinde Vodafone Parkta gönüllü olarak yer aldığımdan stadyumun bir çok noktasını biliyordum. Sosyal Medyada yaptığım paylaşımlardan beni herkes Beşiktaşlı sanıyordu ama ben Fenerbahçeliyim 😊

Beşiktaş Kızılay Şubesi olarak hazırdık. Akreditasyonlarımız dağıtıldı ve stadyuma giriş yaptık. Anılarım tekrardan gözlerimde canlandı. Kupa törenin hazırlanması, sahada top oynamamız vs. harika duygulardı. Kızılay’ın projesi çok akıllıcaydı. Maça gelen taraftarlar bozuk parayla stada girmesi yasaktı. Kızılay’da bunu fırsata çevirerek maç başlamadan önce para kumbaralarını belirli noktalara bırakıyordu. Buraya gelen taraftarlar bozuk paralarını Kızılay’a bağışlıyordu. Damlaya damlaya göl olur diyebiliriz. Bizlerde bu kumbaraları belirli noktalara taşıdık. Büyük kumbaralar demirden yapıldığından ağırdı ve taşıması zordu. Plastikten yapılması daha iyi olabilirdi. Daha sonra ilk yarı bitimine 5 dakika varken koyduğumuz kumbaraları toplayıp bir odada topluyoruz. Şube sorumluları paraları çuvallara koyup kayıt altına alıyordu. Ekipte her yaştan gönüllü vardı. Gencinden yaşlısına kadar. Kısaca hem bağış toplanmasına yardımcı olmuştum hem de maçı izleme fırsatını elde etmiştim.

BJK

Maç başlamadan önce saha sulanıyordu. O sırada kuşun biri su fiskiyesinden su içmeye çalışıyordu. İlginç anlardan birisine şahit olmuştuk.

Vodafone Park

Beşiktaş kötü bir dönemden geçtiğinden taraftarlar tepkiliydi. Avrupa maçı olmasına rağmen tribünler boştu. Özellikle Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’yı izlemek istiyordum. Beklediğimden sönük kaldıklarını söyleyebilirim. Takım kötü olunca onlarında çoşkusu zayıf kalmıştı.

Beşiktaş

Deplasman tribününe gelen İngiliz taraftarları sayıca az olmasına rağmen takımlarını tezahüratlarla destekliyordu. Gayet eğlenerek maçlarını izliyordu.

Stadın istediğimiz her noktasından maçı izleyebiliyorduk. İlk başlarda en yukarıdan izlesekte daha sonra en öne doğru geçtik. En önde maç izlemenin de keyfi ayrı bir güzeldi. Basın Tribününden geçerken Spiker Melih GÜMÜŞBIÇAK’ı görmüştüm. Hatıra fotoğrafı çektirmek istedim ama ters bir noktada oturmuştu ve müsait olmadığını görünce rahatsız etmek istemedim. Emir’in bu etkinliğe davetinden dolayı bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Gönüllü

Maçın son dakikalarına doğru gelmiştik. Müsaade istedim. Müşterilerimden Recep abi de maça gelmişti. Arkadaşım Berkay’da orada çalışıyor. Devre arasında denk gelmiştik. Yanlarına gelirim demiştim. Selam vermek adına yanlarına gittim. Koyu Beşiktaş taraftarıydı. Tam yanlarına geldim dakika 90+3 Willy Boly Beşiktaş’a golünü attı. Taraftar haklı olarak yine isyandaydı. Recep abi de ne uğursuz adamsın sen geldin gol yedik diye takılıyordu. Takım kötüyse benim ne suçum var canım 😊 Maçın sonucu Wolverhampton  Beşiktaşı 1-0 yenmişti. Hatıra fotoğrafımızı çekilip ve eve birlikte döndük.

Volunteer

Böylelikle Kızılay’ın kan bağışı ve kök hücre bağışından sonra başka bir etkinliğinde de yer almıştım. Farklı projelerinde yine yer almak dileğiyle.

KızılaySpor GönüllüleriSports VolunteerÇarşıWolverhampton

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir