NİLÜFER GÖLÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Kunter Güleç

Biga Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Gençlik Haftası kapsamında “Genç Kalmak İçin Yürüyelim” sloganıyla Nilüfer Gölüne Doğa Yürüyüşü (Trekking) düzenledik.  5 km gidiş, 5 kim dönüş olmak üzere toplamda 10 km’dir. 2 km asfalt olup, 3 km doğayla iç içedir. Bu zamanlarda Nilüfer Çiçeğinin Gençlik dönemindeki tomurcuk hali bulunmaktadır. Görmeye değerdir. Yer olarak Kalafat Köyünde yer almaktadır.

Nilüfer Gölü

Biga Bosna Hersek Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet YAVUZ, İlçe Orman İşletmesinden Dr. Muhammet AKAYA, Biga Kent Konseyi Temsilcileri, Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi temsilcileri, Fotoğrafçılık çalışma grubu üyeleri, BİİBF Ekonometri Topluluğu ve An tutulması Fotoğrafçılık Topluluğu Başkanları ve üyelerinin katıldı. Nilüfer Gölü Biga için önemli bir değerdi. Farkına varmayan hala yerel halk ve üniversite öğrencisi vardı. Bizlerde farkındalık yaratmak adına bir doğa yürüyüşü yapalım dedik.

Nilüfer

Nilüfer Gölü kışın yağan yağışların etkisi ile dolan bir göldür. Haziran ayında çiçeklerin açması ile birlikte güzel bir görünüm almaktadır. Yaz sonlarına doğru suyunun kurumasıyla birlikte nilüfer bitkileri de kurumakta idi. Hatta bazı yıllarda Biga belediyesi tarafından itfaiye aracı ile göldeki çiçekler sulanmış. Tabiat Parkı ilan edilmesi planlanması yapılırken küçük olmasından dolayı rağbet görmemiştir. Gölün etrafında değişik meşe türleri yer almaktadır. Bunlarla ilgili tespit çalışmaları devam etmektedir. Biga Orman İşletme Müdürlüğü olarak gölün bulunduğu havza koruma altına alınacak ve göl kenarında yaya yolları yapılarak halkın rekreasyon istekleri doğrultusunda çalışmalar yapılması planlanmaktadır.

Çanakkale

Nilüfer ülkemizde sulak alanlarda yetişen endemik bir su bitkisidir. Dünya genelinde 50 civarında türü bulunmaktadır. Mavi, beyaz, sarı ve pembe renkleri  bulunan, durgun sularda ve havuzlarda yetişebilen bir bitkidir. Antik mısırlılarca saygı duyulan bir bitkidir nilüfer. Kırmızı nilüfer ise Hintlilerin özel çiçeğidir. Çamurlu ve kirli ortamlarda yetişen nilüferin yaprakları sürekli temizdir. Yapraklar kendi kendini temizler. Bu özellikten yaralanarak bilim adamları kendi kendini temizleyen çatı sistemi lotusanı bulmuşlardır.

Trekking

Güzel bir hafta sonu geçirerek ciğerlerimizi oksijene doyurduk. Sınıf arkadaşım Sevil DENGİZ bile kırmayıp bu etkinliğe geldiyse sizlerin mutlaka görmesi gerekiyor 🙂 Gözlerimiz ise Nilüfer Gölündeki çiçeklerin güzelliğiyle büyülendi diyebilirim. Temennimiz bu yaptığımız farkındalık çalışmasıyla gelecek yıllar bu alanda doğa yürüyüşlerinin artması, festivallerin yapılması ve Çanakkale’nin gezilmesi gereken doğa parkurlarından birisi olmasıdır.

Biga Kent Konseyi Gençlik MeclisiDoğa YürüyüşüBöcekÇanakkale Doğa YürüyüşüBiga Kent KonseyiBigaBiga Doğa YürüyüşüDoğa Yürüyüşü Parkuru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.