PARAMI YÖNETEBİLİYORUM PROJESİ 5 YAŞINDA

Habitat Derneği

Paramı Yönetebiliyorum projesinin 5. Yılını kutlamak adına 21-23 Ekim 2014 tarihlerinde Kuşadası Grand Belish Otel’de koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.

Habitat Derneği

Yerelde verilen eğitimler gün geçtikçe artıyordu. Hedeflerimizden biride 81 il de bu eğitimi vermekti. Proje sadece Türkiye’de dikkat çekmiyordu. Gençlere yönelik yaptığımız finansal bilinç eğitimleri Romanya, İsrail ve Bulgaristan’da dikkat çekerek bu ülkelerde kendi ülkelerinde finansal bilinç üzerine çalışmalarına başlamıştı. Yerelden ulusala derken şimdi dünyayı etkilemeyi başarmıştık.

EğitmenHansın Doğan

2014 yılında 72 ilde 45 master eğitmen ve 500 eğitmen ile başlangıcından bu yana 50.000 gence ulaşılmıştı. Online eğitimler de ise 26.000 kişi tamamladı. Eğitim segment olarak Lise, Üniversite ve Yetişkinler’den oluşuyordu. Bu yıl Girişimciler içinde Girişimciler için Finansal Bilinç segmenti eklendi.  Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Topluluk / Sosyal İletişim Kategorisinde 3. olduk.

Sezai HazırBaşak Saral

İş birlikleri olarak belediyeler, kaymakamlık ve valiliklerle yapılan görüşmeler sonucu eğitimlerin hedef gruplara ulaştırılması kolaylaştırıldı. Ulusal Gençlik Parlamentosu (UGP) sayesinde 61 ilde 156 gençlik kurumu ile proje tanıtımı ve yaygınlaştırma çalışması yapıldı.  10. Kalkınma Planı’nda finansal farkındalığın artırılması ve finansal eğitimin toplumun tüm kesimlerinde yaygınlaştırılması şeklinde yer aldı. YÖK tarafından üniversitelere gönderilen genelge ile öğrencilerin ilk yıllarında finansal bilinç eğitimi alması teşvik edildi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) koordinasyonunda Haziran 2014’te duyurulan ulusal finansal erişim, finansal eğitim ve finansal tüketicinin korunması stratejisinde yer aldı ve 2014 – 2017 yılları arasında yürütülecek finansal okuryazarlık faaliyetlerin paydaşı haline geldi.

Visa EuropeKazım Hasırcı

Daha detaylı raporumuzu incelemek isterseniz Youtube’da yer alan Neler Yaptık adlı videomuzdan izleyebilirsiniz. Linki https://www.youtube.com/watch?v=41ur3KeZqh4

Oturumlar devam ediyordu. Her zaman olduğu gibi proje ortakları öncelikle söyleşilerini yapıyordu. Sezai Hazır (Habitat Derneği Başkanı), Hansın Doğan (Birleşmiş Milletler Türkiye), Alev Saman (VISA Türkiye) yer alıyordu.

UNDPUNDP Türkiye

Geçen koordinasyonda atölye çalışmalarında bir web sitemiz olması çok istenmişti. Şimdiki çalışmalarda ise Milli Eğitim Bakanlığından resmi bir izin belgesi alınması yönünde çalışmalar isteniliyordu. Resmi izin belgesiyle liselerde rahatlıkla eğitim verebilecektik. Aksi durumda eğitimler veriliyor fakat bazı müdürler sıkıntı yaratıyordu. İzin belgeniz olmadan olmaz veya çocukların dersini bölemeyiz gibi cevaplar alıyorduk. Bu sadece lisede değil, üniversitedeki akademisyenlerin bazıları seminerleri hala öğrencileri göndermez. Ders daha önemli gelir. Oysaki kişisel gelişim ve yetenekleri keşfetmek adına bu tarz seminerler çok önemlidir.

Paramı YönetebiliyorumParamı Yönetebiliyorum Koordinasyon Toplantısı

Paramı Yönetebiliyorum projesi 5. Yaşına girdiğinden özel kutlamalar yapmıştık. 5. Yaşa özel pasta kesimi ve kokteyl verilmişti. Habitatta olmazsa olmaz her yöreden eğlence vardır. Her türlü oyunlar oynanıyor. Farklılıklara saygı duyulduğundan burada kendinizi çok huzurlu hissediyorsunuz.

Paranı YönetKuşadası Grand Belish Otel

Ayrıca Finansal Futbol adında bir oyun geliştirmişler. Gruplara bölündük. Finansal okuryazarlıkla ilgili sorular vardı. Verilen doğru ve yanlış cevaplara göre oyun ilerliyordu. Keyifliydi ve rekabet halinde geçmişti. Son olarak 5. Yıla özel açık mavi renginde kapşonlu polar dağıtılmıştı.

Finansal FutbolFinansal Bilinç

Atölye çalışmaları gün içerisinde devam etse de akşamları sohbetler ve oyunlar eksik olmuyordu. Hatta otelin kumsalı olduğundan burada ateş bile yakmıştık. Gerçekten güzel dostluklarımız vardı. İsmini saymakla bitmez birini yazsan diğeri yazmayı unutsan kırılacağından isim belirtmiyorum. İsimleri saymaya başlasam bir sayfa isimlerden oluşurdu. Habitat Derneği sayesinde bir telefonla her şehirden bir evim var diye rahatlıkla söyleyebilirim.

Takım ÇalışmasıGençlik Projeleri

Toplantımızın sonuna gelmiştik. Hatıra fotoğrafı çekimleriyle vedalaşmalar başladı. Bir sonraki koordinasyonu ve projemizdeki yeni başarılara şahitlik etmeye heyecanla bekliyoruz. İlk hedefimiz 17-23 Kasım 2014 tarihlerinde Global Girişimcilik Haftasında yerellerimiz de Paramı Yönetebiliyorum (PY) eğitimleri verecektik.

Visa TürkiyeGönüllü Master EğitmenKişisel Bütçe YönetimiBirleşmiş Milletler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.