PARAMI YÖNETEBİLİYORUM PROJESİ ANKARA KOORDİNASYON TOPLANTISI

Kunter Güleç

Paramı Yönetebiliyorum projesine Çanakkale’de düzenlenen eğitmen eğitimine katılarak bu ailenin içerisine dahil olmuştum.  Tüm eğitmenlerin bir araya geldiği koordinasyon toplantısına ilk defa 27-29 Aralık 2013 tarihlerinde Ankara Dedeman Otel’de katılım gösterdim.

Gençlik Projeleri

Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllü eğitmenler bir aradaydı. Herkes aynı amaç doğrultusunda çalışmalar yapıyordu. Koordinasyon toplantısında proje ortaklarından VISA’dan Alev SAMAN, Birleşmiş Milletler (UNDP Türkiye) Hansın DOĞAN ve Habitat Derneği (Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği) Onursal Başkanı Sezai HAZIR bizlerle birlikteydi. Paramı Yönetebiliyorum projesi Türkiye’de ilk defa finansal okuryazarlık alanında kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşunu bir araya getiren proje olma özelliğini taşımaktadır.

Paramı Yönetebiliyorum

Gençlik çalışmalarında faaliyet gösteren Habitat Derneğinin toplantıları çok keyifli ve verimli geçiyordu. Eğlenceler, oyunlar, samimiyet, hoşgörü hepsi bir aradaydı. Eğitmen olabilmeniz için Habitat Derneğinin duyurularını web sayfasından veya sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. İhtiyaca göre eğitmen eğitimi duyuruları açılmaktadır. Eğitmenler farklı şehirlerden gelip farklı şehirlerde yine eğitmen olmuşlar.

KonuşmacıParamı Yönetebiliyorum Koordinasyon Toplantısı

Projeyle ilgili son bir senede kaç kişiye ulaşıldı, nerelere eğitim verildi gibi raporlardan oluşan sunumları dinledik. Verilen eğitimlerde yaşanılan anıları eğitmenlerden dinliyorduk. Gurur verici,  harika anlara şahitlik ediyorduk. Geribildirimler olumlu yöndeydi. Ülkemizin bireylerine dokunup hayatlarına değişiklik yapabildiğimiz için mutluyduk. Geçmiş deneyimler, çıktılar değerlendirildikten sonra bunların üzerine yeni hedefler belirlendi.

Finansal Okuryazarlık

2013 yılı proje açısında verimli geçmişti. Sadece yüz yüze eğitim modelimiz yoktu. Online ortamdan uzaktan eğitimle www.paramiyonetebiliyorum.net üzerinden de bireyler eğitim alma imkanına erişti. Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Avrupa Ödülleri’nde Sosyal Etki Kategorisinde 2. olduk.  Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Sivil Toplum Organizasyonları / Sosyal Sorumluluk Kategorisinde 2. olduk.

Habitat Derneği

Atölye çalışmalarında projeyi geliştirmek adına neler yapılabilir, yerelde yaşanılan sıkıntılar vb. gibi konularda beyin fırtınaları yaptık. Farklı bölgelerde olmamıza rağmen yaşanılan sıkıntılar hemen hemen aynı gibiydi. Bunlara çözümler üretmeye çalıştık.

Gönüllü Projeler

Ayrıca Habitat Derneğinin öncülüğünde faaliyet gösteren Ulusal Gençlik Parlamentosu (UGP) 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerine yönelik Neredesin? Sloganıyla Genç Dostu Adaylar & Genç Dostu Kentler adlı kampanyanın basın lansmanını 25 Aralık 2013 tarihinde Ankara Dedeman Otel’de yapmıştı. Koordinasyon toplantısında hemen arkasından yapıldığından eğitmenlere de bilgiler aktarıldı. Gençlerin yerelde daha aktif ve söz sahibi olmasını destekleyen bir kampanyaydı. Parti ayrımı olmaksızın tüm siyasi partilere hitap ediyordu. Bende Biga’da temsilci olmak adına görüşmeleri başladım.

Finansal BilinçGönüllü

Ankara’ya gelmişken mutlaka Atamı ziyaret etmek isterim. Toplantılardan fırsat bulup koştura koştura Anıtkabir’e gitmiştik. Kapanma saatine denk gelmiştik. Askerlere yalvar yakar fazla oyalanmayacağız sadece ziyaret edip duamızı okuyup çıkacağız dedik. Çabuk olmamızı istediler. Geç kaldığımızdan bu kez sadece dışarıdan  Atatürk’e selam verip duamızı okuduk.

Anıtkabir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir