PARAMI YÖNETEBİLİYORUM PROJESİ KOORDİNASYON TOPLANTISI

Kunter Güleç

Paramı Yönetebiliyorum Projesinin 6. Yılına girmişti. 3 – 6 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul’da Sürmeli Otel’de koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.

KonuşmacıFinansal Bilinç

İlk gün otele yerleşme ve Paramı Yönetebiliyorum 6. Yıl Resepsiyonu düzenlendi.  Bir senedir birbirini görmeyen eğitmenler birbirleriyle hasret gideriyordu. Bu hasret giderme keyifli sohbetlerden ve eğlencelerden oluşuyordu. Yol yorgunluğunu bu ortamda gerçekten unutuyorsunuz.

Gençlik Projeleri

Proje Koordinatörü Kazım HASIRCI’nın sunumuyla toplantımız başlamıştı. Ardından ortaklar panelinde UNDP (Birleşmiş Milletler) Program Müdürü Hansın DOĞAN, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai HAZIR ve Visa Europe Türkiye Ülke Müdürü Merve TEZEL konuşmacılar arasındaydı. Önceki yazılarımı okuduysanız eğer diyebilirsiniz, ortaklar paneline genelde hep aynı konuşmacılar yer alıyor aynı konuşmalar mı yer alıyor diye. Tabi ki de her toplantıda farklı konuşmalar ve farklı değerlendirmeler yapılmaktadır.

Paramı YönetebiliyorumBirleşmiş Milletler

10 Aralık 2014 tarihinde Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazar Yeri 2014 (KSSPazarYeri2014) etkinliğinde en iyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ödülünü Paramı Yönetebiliyorum Projesi almış bulunmaktadır.

Kasım Hasırcıİrem Zülal

Toplantı programına baktığımızda yoğun bir program vardı. Sunum teknikleri üzerine Şükrü TÜREN bizlerle birlikteydi. Sunum esnasında dikkat etmemiz gerekenleri, yapılan hatalar ve karşılaşabileceğimiz sorunlar üzerine bir çalışma yapıldı. Şükrü Bey sima olarak tanıdık geliyordu ama kimse sesini çıkarmıyordu. Sunumu esnasında sesimizi kontrol etme noktasını anlatırken Bugs Bunny’nin sesini çıkardı. O sesi duyunca herkes bir anda canlanmıştı. Meğer Bugs Bunny’nin seslendirmesini yapan Şükrü TÜREN’miş. O sesi unutmak ne mümkün. Çoluk çocuk yetişkin demeden izlemediğimiz çizgi filmlerden birisiydi. Aynı zamanda kendisi oyuncudur. Yakın zamandan herkes Küçük Ağa dizisinde oynadığından herkese ondan bir yerlerden tanıdık geliyordu.

Şükrü TürenGönüllü

Daha sonra Bireysel Kredi Yönetimi Eğitimi vardı. Kredi Kayıt Bürosundan Findeks İş Birimi Müdürü Serkan SİYASAL sunumlarını gerçekleştirdi. Eğitimlerimizde katılımcılarımıza hep vurguluyorduk. Herkesin bir karnesi olduğunu, kredi skorlarını bilmelerini ve skorların düşük puan olmaması gerektiğini aktarıyorduk. Gelecek dönemde belki de bu skorları iş görüşmelerinde, bir ev veya iş yeri kiralamanızda isteyebilecekler. Hatta kız isteyeme gitseniz kızın babası bile isteyebilir. Bu adam borçlarını düzenli ödüyor mu, borcuna sadık mı diye 😊

Kişisel Bütçe YönetimiSezai Hazır

Son sunuma gelmiştik. Sosyal Girişim ve Etki başlığıyla Habitat Derneğinden Cem ARSLAN bizlere sunumunu yaptı. Akşam yemeğini dostlarla sohbet ederek keyifli bir akşam geçiriyorduk. Ardından Paramı Yönetebiliyorum Proje Koordinatörü İrem ZÜLAL ile atölye çalışmalarından yer aldık. Yeni hedefler ve sorunlarla ilgili çalışmalarımızı yaptık.

Habitat DerneğiEğitmen

Tarihler 5 Aralık’ı gösteriyordu. Günün anlam ve önemi ise Dünya Gönüllüler Günü olmasıydı.  Gönüllülerde bir arada olunca Habitat Derneğinin proje ortaklarına bu kapsamda Dünya Gönüllüler Günü Ödül Töreni düzenlendi.

  • Yılın Gönüllü Dostu Teknoloji Şirketi – SAMSUNG
  • Yılın Gönüllü Dostu Bankası – FİNANSBANK
  • Yılın Gönüllü Dostu Bilişim Şirketi – Microsoft
  • Yılın Gönüllü Dostu iletişim Şirketi – Türk Telekom
  • Yılın Gönüllü Dostu Şirketi Altın Ödülü – VISA Europe seçildi.

Dünya Gönüllüler Günü

Ödül töreninden sonra Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie JOUNG konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşma sonrası gönüllüleri kırmayıp toplu selfie ve birebir fotoğraf çektirerek kendine hayran bıraktırdı.

Samsung TürkiyeSamsung Electronics

Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Onur KOÇ ile tanışma fırsatı elde ederek merak ettiğimiz soruları kendisine sorabilmiştik.

Samsung Electronics Türkiye BaşkanıOnur Koç

Günün diğer oturumu Gönüllülük ve Sürdürülebilir Kalkınma Paneli vardı. Konuşmacılar Tiyatro Sanatçısı Hakan BİLGİN, Hürriyet Gazetesi Yazarı Hülya GÜLER, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Başkanı Şengül AKÇAR yer alıyordu.

Paramı Yönetebiliyorum Koordinasyon ToplantısıErdem Erkul

Çok verimli bir oturum olmuştu. Farklı dallardaki insanlar sürdürülebilir kalkınma için yaptıkları çalışmalardan bahsederek farklı fikirleri düşünmemize sebep olmuştu. Oyuncu Hakan Bilgin ise yaptığı gönüllü çalışmaların neler olduğunu ve nasıl çalıştığına dair önemli bilgiler paylaştı. Medyatik bir yüzün STK’lar da yer alması projenin görünürlüğü için çok önemliydi.

Hakan BilginHülya Güler

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü özel bir gün olması sebebiyle akşam yemeğini Tekne Gezisi eşliğinde olacaktı. İstanbul’un eşsiz boğaz turu manzarasını şehir dışından gelen katılımcılar için güzel bir fırsattı. Boğaziçi Köprüsüne geldiğimizde veya Hisarların yanında geçtiğimizde herkes fotoğraf çekinme derdine düşüyordu. Gerçekten de güzel fotoğraf kareleri yakalanabiliyordu. Akşam yemeğinden sonra boğazın tadını çıkardıktan sonra yine yine her yöreye ait oyunlar çalmaya başlanmıştı. Dönüş yolunda ise IPad ödülünü kazanan eğitmenlere ödüllerini Sezai Bey takdim etti. O sıra Sezai Bey’e demiştim. Seneye bana da ödül verecek misiniz diye. O da eğitimi ver ödülün benden dedi. Bende toplam 5.000 Kişiye eğitim vereceğime dair söz vermiştim. Bir anda kendimi bu hedef için motive etmiştim. İnanıyorum ki imkansız bir hedef değildi. Yeter ki isteyesin. Bakalım nasıl bir sene beni bekliyordu.

Gönüllüler Günü

Son gün Yapı Kredi Bankası Şube Müdürlüğünden Emekli İsmail Cem ASAN Bireysel Bankacılık konusunda sunumunu gerçekleştirdi. Finans konularını çok keyifli anlatıyordu. Üniversitelere böyle adamlar lazımdı. Son eğitimimizi de aldıktan sonra artık programımız bitmiş bulunmaktadır.

İsmail Cem AsanVisa Türkiye

Koordinasyon toplantısına gelen eğitmenlerden Burak ÖZTÜRK aynı zamanda Hemsball Antrenörüydü. İlk defa duyduğumuz bu spor branşı hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra uygulamalı bir şekilde maçını oynadık. Top mutlaka çember içerisine değip sektikten sonra oyuncuların önünde bulunan 4 cm’lik alan çizgisini ve 4×35 cm şeriti geçmek zorundadır. Oyuncu alan çizgisini ve şeriti geçen topu, rakip oyuncu ikinci bir defa yere düşürmeden ve ayak bastığı alanından ayaklarını yer ile temas ettirmeden topu tutacaktır. (Oyuncu tek ayak tablada, tek ayak havada alanından çıkmadan topu tutabilir) tutamadığı takdirde bir sayı kaybeder.  Kuralları basit ve eğlenceli bir spor dalıydı. Umarım lisanslı sporcusu ve uluslararası alanda da ilgiyle giderek büyür.

Hemsball Nasıl OynanırHemsball

Toplantı İstanbul’da olduğundan ev sahibi sayılırdık. Çoğunlukla vedalaşıp uğurlayarak toplantıyı bitirmiş olduk.

Yoonie JOUNGSTKFinansal Okuryazarlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.