PARAMI YÖNETEBİLİYORUM SEMİNERİ BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ

Finansal Okuryazarlık

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Gezi Organizasyon ve Sosyal Aktiviteler Kulübü (GOSK) tarafından 10 Aralık 2015 tarihinde İİBF Konferans Salonunda Paramı Yönetebiliyorum Seminerini gerçekleştirdik.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri olarak anılan Bilecik’e varmıştım. Şehre bilerek erken gelmiştim. Tarihe meraklı biri olduğumdan Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş yeri olmazından dolayı beni cezbetmişti. Şehirde görülmesi gereken yerleri görmeye çıkmıştım. Ufak bir şehir olduğundan yayan bir şekilde gezebiliyorsunuz. Öncelikle Şeyh Edebali Türbesine gittim. Yolda yürürken dikkatimi çekti. Boy boy faklı yerlerde yıkık dökülmüş sadece minareler vardı. En son merak edip yoldan geçenlere sordum. Bunlar nedir diye. Meğer Bilecik işgal altındayken Yunanlılar şehre zarar vermek adına her yeri yakmış. Camilerde ahşaptan olduğundan yangından küle dönmüş. Geriye de sadece taştan yapılan minareler kalmıştı. Minarelerin kimisi de top atışlarından yıkılmıştı

Vaktim hala vardı. Merkezden minibüsle Sögüt’e gittim. Osmanlı Beyliği Osman Bey tarafından kurulmuştu. Kuruluş dönemi olmasından dolayı beklediğim tarihi eserleri pek bulamamıştım. Belki de benim hatamdı. Fazla beklentiye sokmuştum. Daha yeni kurulan beylikten, devletten ne bekliyordum. İlçeyi gezdim ve merkeze geri döndüm.

Kunter Güleç

Yöresel yemek adına yoldan geçen kadınlara sordum. Meşhur yöresel yemek olarak nerede yememi tavsiye edersiniz diye. Teyzeler biz dışarda yemek yemeyiz ki bizler evde yemek yaparız dedi. Bende durumu anlattım maalesef dediler. Teşekkür edip ilerledim. Arkamdan biri seslendi. Biz gerçi şimdi yemeğe gidiyoruz ama istersen aç isen gel dediler ama benim amacım yöresel yemekti. Onlar yemek ihtiyacını karşılamaktı.

Okula doğru geçtim. Kulüp Başkanı ile buluştum. İlginin saat 15:00’de olmasına rağmen çok yoğun olduğunu dile getirdi. Etkinliğe gelmeden öncede bu konuyu dile getirmişti. Hatta ücretli yapmak istemişlerdi. Bende kabul etmemiştim. Salona doğru giderken bina zeminine sahte dolar paralarla ok işaretleri yaparak bir farkındalık, dikkat çekme çalışması yapmışlardı. Çok hoşuma gitmişti.

Paramı Yönetebiliyorum

Seminere gerçekten ilgi çok fazlaydı. Hem katılım olarak hem de soru cevap olarak verimli geçmişti. Toplamda 140 kişi katılmıştı. Eğitim esnasında özellikle 3 DK Dikkat Testini çok beğenmişlerdi. Gerçekten komik ve güzel görüntüler ortaya çıkmaktaydı. Keyif aldığım bir etkinlik olmuştu. Meşhur Nar Lokumunu alıp İstanbul’a dönüş yolculuğu için otobüsümün kalkış saatini bekleyerek günü bitirdim.

Kişisel Bütçe Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.