RED BULL CAR PARK DRIFT DÜNYA FİNALİ 2019

Kunter Güleç

Dünyanın en iyi drift pilotunun belli olacağı Red Bull Car Park Drift Dünya Finalli 1 Eylül 2019 tarihinde İBB Maltepe Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirildi.

İBB Maltepe Etkinlik AlanıRed Bull Car Park Drift Final İstanbul

Motor sporları severler için güzel bir hafta sonu etkinliği bekliyordu. Kuzenim Melih ÇUBUKLU Motor sporlarını ve arabaları çok sevdiğini bildiğimden onu da etkinliğe davet etmiştim. Spor Gönüllüleri olarak yerimizi almıştık. Red Bull etkinlik anlamında gerçekten işini çok iyi yapan markalardan biriydi. Etkinlik alanı drift için her şey hazırlanmıştı. Seyirciler yavaştan gelmeye başlamıştı. Bizlerde alana doğru geçip gönüllülerle toplantımızı yaptık. Yarışlar başlamadan önce Bayrak Seremonisinde yer alacaktık. Pilotların ülkelerine göre bayraklar açılacaktı.

Red Bull Car Park Drift Dünya FinaliAraba Yarışı

Etkiliğe toplam 17 farklı milletten 20 yarışmacı yer alıyordu. İçlerinden tek kadın sporcu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına Ülkü ERÇOBAN yer alıyordu. 19 yaşında olmasına rağmen bu kulvarda yer alması gurur vericiydi.  Türkiye’yi, ülke elemesini ilk üç sırada bitiren Fahimreza Keykhosravi, Ali İnal ve İbrahim Yücebaş temsil etti.

Red Bull Drift

Etkinlik başlamadan araçları yakından inceleme fırsatı elde etmiştik. Hepsi birbirinden ayrı bir güzeldi. Daha öncesi V Weekend Spor Festivalinde drift yapma fırsatını elde ettiğimden bu duyguyu yakından çok iyi biliyordum.

Drift

Bayrak dağıtımları başlamıştı. Bize Umman ülkesinin bayrağı gelmişti. Daha öncesinde bu ülkeyi pek duymamıştım. İnternetten araştırmaya başladık. Krallıkla yönetiliyormuş Çekildiğimiz fotoğrafları Umman yöneticilerine etiketleriz diye kendi aramızda espriler yapıyorduk. Canlı yayın yapılacağından bayrakların doğru taşınması önemliydi. Provaları yapmıştık fakat sonra nedense bayraklar toplandı. Tekrardan bir dağıtım yapıl. Bu kez şansımıza anlı şanlı Türk Bayrağımız çıkmıştı. Tören için hizalamalar ve yapmamız gerekenler anlatıldı. Bayrakları gergin ve yüksekten tutarak aynı hizada ilerleyecektik fakat alanda çok rüzgar olmasına rağmen elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.

Sports Volunteer

Rüzgar baya zorlamıştı.  Yürüyüş tamamlandıktan sonra sporcular araçlarıyla birlikte gelecek ve seyircileri selamlayacaktı. Ardından bayraklara göre araçlarını getireceklerdi. Araçlar alana girdiğinde çıkardıkları sesler kulakları sağır edecek şekilde olsa da bu sese bayılıyordum. Videoyu izlerken son seste izlemenizi tavsiye ederim.

 

Biz Türk Bayrağını taşıdığımızdan sporcu Ali İNAL gelmişti. İstiklal Marşımızı okuyarak araçlar çıkışlarını yaptı. Bizlerde sırayla çıkışları yapmıştık. Etkinlikte görevimizi tamamlamıştık. Bundan sonra yarışı izleyebilirdik.

Pilot Ali İnal

Yarışı izlemek için tribünlere geçmemiz gerekiyordu. O sırada güvenlik görevlilerden birini UEFA Süper Kupa Finalinde tanıştığımız abi oradaydı. O da tanımıştı. Ayak üstü sohbet ettik. Önceki etkinlikte onlara ben yardımcı olduğumdan gel dedi VIP Bölümüne geç. Başta kabul etmedim ama sonra sadece gözlem yapmak adına kısa bir süreliğine geçmeyi kabul ettim. VIP Bölümünde seyircilere ve davetlilere ne gibi hizmet sunulduğuna dair bilgi toplamak adına kısa bir süreliğine durup ardından izleyici tribününe doğru geçmiştik. Her zaman söylerim. Dünya küçük bir yer. Kiminle nerede nasıl karşılaşacağın belli olmaz diye.

Motor Sporları

Dünyaca ünlü drift yıldızı Abdo FEGHALI’nin özel şovuyla başladı.

Red Bull Car Park Drift FinalMotor Sports

Ardından yarışmacılar sırasıyla yarıştı. Rekabet fazlaydı. Finale yakışır şovlar yapılıyordu. Motor severler’den yaklaşık 10 bine yakın seyirci  olduğu söyleniyordu. Ayrıca canlı yayında yapılıyordu.

 

Yarışlar arasında Türk klasiği olan Murat 131 ile Abda Feghali, Mad Mike ve Alexandr Grinchuk şovlarını yaptı.

Red BullPilot Ülkü Erçoban

Diğer etkileyici performanslardan olan Birkan BOLAT motosikletiyle inanılmaz akrobatik şovlar yaptı. İzleyenler keyifliydi ve alkışlayarak sporculara destek oluyorlardı.

Birkan Polat

Final sonunda 2019 yılının “En İyi Drfit Pilotu” unvanını Ürdünlü Anas Al HELO oldu. İbrahim YÜCEBAŞ ikinci, Vakhtang KHURSİDZE (Gürcistan) üçüncü oldu.

Drift PistiRed Bull Türkiye

Etkinlik bitiminde Supersport Şampiyonu ve aynı zamanda Sakarya Milletvekili olan Kenan SOFUOĞLU’na denk geldik ve hatıra fotoğrafımızı çekilerek etkinliğimizi bitirdik.

Kenan Sofuoğlu

Etkinliğin videosunu izlemek isteyenler aşağıda belirttiğim başlığa tıklayarak izleyebilir.

Red Bull Car Park Drift Dünya Finali İstanbul

GönüllüGençlik ve Spor Gönüllüleri DerneğiVolunteer Red Bull Car Park DriftSpor Gönüllüleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir