RED BULL FLICK FİNAL

Spor Gönüllüleri

Türkiye’nin en büyük ve ilk 2’ye 2 formatında CS:GO (Counter Strike) finali 18 Mayıs 2019 tarihinde Hasköy İplik fabrikasında gerçekleşti. İlk kez bir E- Spor organizasyonunda gönüllü olarak yer aldım.

Kunter Güleç

Çocukluğumuzdan beri Counter Strike oyununu hiç sıkılmadan online veya arkadaş gruplarımızla internet kafe’ye gidip oynardık. Şimdi ise Türkiye çapında şehir elemeleriyle başlayan turnuvaya 8 takımın final mücadelelerini yakından izleme fırsatımız oldu. Mekan olarak Hasköy İplik Fabrikası bir çok sanatsal ve etkinliklere ev sahipliği yaptığından etkinliklere göre şekilleniyordu. Giriş yaptığınızda koridorlarda Led’li ışıklar ve grafitiler sizleri karşılıyor. Ardından sahneye doğru ilerlediğinizde Red Bull içecek standı, DJ performansı için araç, atıştırmalık bölümler ve oyun alanları mevcuttu.

Red Bull Flick 2v2 CSGO TournamentRed Bull CS GO

Red Bull firmasından organizasyonda görevli olan yöneticilerle Spor Gönüllüleri olarak yaptığımız toplantı sonrası maçları izlemek adına tribünlere geçtik. Takımlar kıyasıya rekabet halindeydi. Gözlerini bir saniye olsun ekrandan kaçırmıyorlardı.  Heyecanları ve hırsları belli oluyordu. Takımların maç harici zamanlarında konuşma fırsatı elde ettiğimizde düzenli olarak saatlerce antrenman yaptıklarını öğreniyoruz. Normal bir sporcu gibi hepsinin ayrı ayrı teknikler üzerine çalışma programları varmış. Dijitalleşme hayatımızın her anında giderek yaygın bir şekilde yayılmaya devam ediyordu. E-Spor’da bununla birlikte gelişen bir sektör haline gelmeye başladı. Spor kulüpleri ve markalar bu konuya çok önem vererek takımlar kuruyor ve takımları destekliyorlardı.

Red Bull aynı zamanda etkinliğe gelen katılımcılar içinde CS:GO oyun bölümü kurmuştu. Birinci olan takıma 1.000 TL ödül vardı. Daha sonra ödül 2.000 TL’ye yükseltildi. Yavuz’la beraber “Başkanlar” isminde bir takım kurup kaydımızı yaptırdık. Sıra bize gelmişti. Yerlerimizi aldık ve rakiplerimizi bekliyorduk. İddaalı değildik ama keyif almak için girmiştik. Daha önce Counter Strike oynamamıza rağmen bırakın 1 el kazanmayı 1 tane adam dahi vuramamıştık. Rakiplerimiz tek kurşunla direk bizi öldürüyordu. Etkinlikte olmasak direk deriz ki hile yapıyorlar. Hatta Yavuz bir ara hakemlere itiraz etti. İnceleme yaptılar ama ortada hile yoktu. Oyun bitti. Rakibimize bakmak istedik. Gittik tanışmaya. Bir baktık ki rakibimiz 16 yaşında çocuklar. Abi biz sizi mi yendik diye gülüşüyorlardı. Başladık bizde gülmeye. Hile yaptınız değil mi filan diye takıldık. Sonra kendilerini tebrik ettik. Çocuklar meğer saatlerce oynuyorlarmış. Onlarda E-Spor oyuncusu olmak istiyorlarmış. Bunun için çalışmalar yapıyorlarmış. Umarım hedeflerine ulaşırlar.

GönüllüVolunteer

Daha sonra Red Bull’un diğer bir oyun standına uğradık. Şifreleri çözerek kasaya ulaşıp kasayı açmanız gerekiyor. Orada mücadele ettik ve kasayı açtık. İçinden Red Bull içeceği alma hakkı kazandık.

Red Bull TürkiyeRed Bull

Finale kalan takımlar belli olmuştu. LOG Esports ve Xit-abnormalfingers    eşleşmişti. Heyecan ve enerji hiç düşmemişti. Finale yakışır bir mücadele vardı. Hem oyuncular hem de izleyiciler çok keyif almıştı. Kazanan takım LOG Esports oldu. Kupasını ve 10.000 TL para ödülünü kazanmışlardı.

Red Bull FlickRed Bull Flick Final

E-Spor gelecek için heyecan verici ve bu doğrultuda daha pek çok oyunun turnuvalarını bence yakın zamanda şahit olacağız. Kulüplerin şimdiden E-Spor’a yatırım yapması gerektiğini düşünüyorum. Dijitalleşen dünyada rekabet bu alanda da kendini gösterecekti diye düşünüyorum.

Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği E SporCounter StrikeGrafitiHasköy İplik FabrikasıRed Bull GameRed Bull FinalRedBullE Sport

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir