TASARIM ATÖLYESİ KADIKÖY

Kunter Güleç

Askerden geldikten sonra bir eğitim vermemiştim. Araya yaz tatilinde girince pek çok kurum eğitim vermeyi ileri bir tarihe ertelemişti. Bir gün telefonum çaldı. Arayan Habitat Derneğinden Aliydi. Kadıköy’de yetişkinlere eğitim verilecek. Bunu senin vermeni istiyoruz yapar mısın diye sordu? Hedef kitleyi öğrenmek adına katılımcılar hakkında bilgimiz var mı diye sordum. Katılımcılar Devlet Okulunda çalışan öğretmenlerden oluyormuş, kabul ettim. Habitat Derneği

25 Ekim 2015 tarihinde Söğütlüçeşme Metrobüs Durağında öğretmenlerle buluşup Tasarım Atölyesi Kadıköy’e (TAK) geçtik. Mekan gerçekten etkileyiciydi. Ortamı canlı canlı görünce daha da motive oldum. Motive olmanız için çevre unsurlar dahi sizi etkiliyor.

Eğitime arkadaşlarımdan Yavuz ve İbrahim Karataş’ta geldi. İbrahim eğitmen çok olmak istiyordu fakat öncelikle ön yargısını kırmak ve içerik hakkında bilgi sahibi olmak istediğinden seminere davet etmiştim. Toplamda eğitime katılan 50 kişi vardı.

Konuşmacı

Yetişkin segmenti konuyu daha dikkatli dinliyordu ve daha detaycı cevaplar isteyebiliyordu. Genelde herkes borsa ve yatırım üzerine odaklanıyordu ama bir yatırım uzmanı olmadığım için yönlendirmeler yapamıyordum. Finansal Bilinç üzerine aktarımlarda bulunup interaktif bir şekilde sunumu ilerletiyordum.

Paramı Yönetebiliyorum

Sahneye çıkmadan önce Yavuz’dan fotoğraf çekimi konusunda ricada bulunmuştum. Özellikle üst kattan çektiği fotoğraf beni çok etkilemişti. Fotoğraflara karşı bir tutkum ve anıları ölümsüzleştirdiği için önem veririm.

Kadıköy Tasarım Atölyesi

Sunumu iki eğitmen arkadaş yapmıştık. İlk oturumu ben ikinci oturumu ise farklı biriydi. İsim vermek istemiyorum. Amacım onu kötülemekte değil. Benden daha eski bir eğitmen olmasına rağmen sunuma bakarak okumak inanılmaz iticiydi. Haliyle katılımcılardan bu durumdan sıkılmaya başladığından dikkatler dağılmıştı. Eğitim sonrası geribildirimler mutlaka alırım. Olumlu ve olumsuz eleştiriye açığım. Kendimi daha çok geliştirmek adına bu konuya hassas davranırım. Dile getirdiğim gibi gelen yorumlar sizin daha akıcı ve konuya vakıf olduğunuzu gördüğümüz diğer arkadaşın ise sunuma bakarak okuması bizim dikkatimizi dağıttı şeklinde eleştiriler almıştık. Üstüne hedef kitlemiz öğretmenler olunca bu tarz yaklaşımlara daha dikkatli olmuşlardı.

Eğitimi bitirdikten sonra sertifikalarımızı dağıttık, toplu fotoğraf çekildikten sonra sohbet etmek ve yemek yemek adına Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi Piraye Kafeye gitmiştik. Sohbet bir yana birlikte neler yapabiliriz gibi konular konuşarak günü tamamlamıştık.

Finansal Bilinç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir