TURKCELL TÜRKİYE BÜYÜKLER VE U20 SALON ATLETİZM ŞAMPİYONASI

Kunter Güleç

2020 yılında görev alacağımız spor etkinlikleri açısından baya yoğun bir takvim bizi bekliyor. Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği olarak yılın ilk etkinliği 1-2 Şubat 2020 tarihlerinde Ataköy Atletizm Salonu’nda Turkcell Türkiye Büyükler ve U20 Salon Atletizm Şampiyonasında yer aldık. Daha öncesinde Atletizm de 9. INAS Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda gönüllü olduğumdan bu sefer tecrübeliydim.

Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği

Maratondan sonra Spor Gönüllülerine yeni katılan yüzler görüyorduk. Bu sevindiriciydi. Etkinliklerimizden memnun kalan gönüllüler hem sürekliliği sağlıyor hem de yeni gönüllülerin gelmesiyle ailemiz giderek büyümeye devam ediyordu.

Spor Gönüllüleri

Şampiyonaya toplam 887 atletin yarışacağı bilgisini aldık. Zaten tesise girdiğimde kalabalık kendini belli ediyordu. Her yer sporcu, antrenör ve yakınları tesisteydi. Görev dağılımlarını yaptık. Yasemin ve ben sepet ekibinden sorumluyduk. Ekibi oluşturup görev yerimize geçtik. Sepetlerin kontrolü yapıldıktan sonra neler yapacağımızı dair bilgilendirme yaptık. Şubat ayı olduğu gibi Atletizm Şampiyonalarıyla geçeceğinden deneyimli bir ekibe sahip olacaktık. Gönüllü

Türkiye Şampiyonasını izlemek adına T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU’da gelmişti. Sahaya indiğinde gönüllüler tanışmak isteyip toplu fotoğraf çektirmiştik. 2019 yılında başlattığı Gönüllülük yılı 2020 yılında da devam ediyordu. Bakan Gönüllülere gerçekten önem veriyor ve yeni güzel haberleri bekleyiniz diyerek güzel haberlerin yakında olacağının sinyalini vermişti.

Gençlik ve Spor Bakanı

Bu kez değişiklik yaparak ekibimde yer alan gönüllülerle tanışma oyunu oynatacaktım. Spor Gönüllülerinde ilk kez yapılıyordu. Tesiste tuvalet kağıdı arıyordum. En son bir rulo buldum. Tuvalet kağıdıyla ne yapıyorsun Kunter durumlar çok mu fena diye takılanlar oluyordu. Bekleyin ve görün diyordum. Ekibi alıp görev yerimize geçtik. Daire oluşturulmasını rica ederek oynayacağımız oyunu anlatmaya başladım. Elimizde tuvalet kağıdından istediğimiz kadar parça alabiliriz. Her parça için kendimizi tanıtan bir bilgiyi paylaşacaktık. Örneğin 3 yaprak aldınız. Önce adınız soyadınız, mezun olduğunuz okul ve desteklediğiniz takımı söyleyebilirsiniz. STK’lar da genelde bu tarz tanışma oyunları oynanarak daha samimi bir ortam yaratılmaktadır ve desteklemekteyim. Tuvalet kağıdından ilk alanlar çekimser olarak az alıp kısa konuşmak istiyorlardı. Utanmalarını yıkmak adına şaka yollu daha çok parça almalarını istedim. Bu şekilde ekipteki herkes almıştı. Etrafımızda diğer gönüllüler ve ısınma yapan sporcular bizleri izliyordu. İstediğimiz dikkati çekmiştik. Herkes kendini tanıtmaya başladı. Renkli ve samimi sohbet oraya çıktı. Bu çalışmayı yaptıktan sonra tuvalet kağıdını israf etmemek adına ve katılımcıları farkına varmadan leblebi ile yapabiliriz diye fikir geldi. Mantıklıydı. Katılımcı aldığı leblebi kadar kendini anlatacaktı ama baştan bunu söylemeyecektik. Sadece ikram olarak uzatıp komut geldiğinde yemeye başlanılacağı söylendiğinde daha renkli olurdu ve israf edilecek bir şey olmazdı.

Atletizm

Daha sonra provamızı gerçekleştirdik. Atletizm’de Sepet Ekibinin görevi yarışacak olan sporcular eşyalarını sepetlere koyarlar. Hakem kontrolünü geçip sahaya geçtiklerinde gönüllüler aracılığıyla sepetler giyinme odasına nizami bir şekilde taşınır. Giyinme odasında yer alan boş sepetleri alıp tekrar görevli olduğu alana dönerek görevini tamamlar. Gördüğünüz gibi çok kolay ve saha içinde yer aldığınızdan gayet keyifli olduğunu düşünüyorum. Hakemlerden programla ilgili bilgiyi aldıktan sonra bekleyişe geçtik. Türkiye Şampiyonası olduğundan çok kalabalık ve düzensizlik had safhaya gelmişti. Bulunduğumuz alana yarışı olanların belli bir süre öncesinde gelip hazırlık yapması gerekiyordu. Çoğu maalesef giriş yaptığı yerden çıkmaya çalışıyor, antrenörü girmemesi gerektiği halde alana geliyor veya yarış kategorisinde olmadığı halde eşyalarını bırakıp gitmesi gibi derken ortalık pazar alanına dönmüştü. Bu dağınıklık bizi çok rahatsız etti. Hakemlerden destek almaya çalıştık ama onlarda sayı çok kalabalık olduğundan bir şey yapamıyoruz. Haftaya Balkan Şampiyonasında olmaz diyorlardı. Ne güzel işte Balkan’da veya diğer uluslararası organizasyonlarda disiplin varsa kendi müsabakalarımızda da bunu uygulayalım. Olması gereken buydu ama bize gelince vurdum duymaz oluyoruz.

Volunteer

Hakemlerden Ali KANDEMİR bulunduğumuz noktada görevliydik. Yoğunluk geçtikten sonra yanına çağırdı. Tanıştık ve Spor Gönüllüleri hakkında bilgi istedi. Özel sektörde çalıştığımı söyleyince daha da şaşırdı. Sohbet ettikten sonra canla başla çalıştığımı söyledi. İşi sahipleniyorsun ve keyif aldığın belli oluyor. Sizin gibi gençlere ihtiyacımız var. Kadromuzda gençleşme olacak Atletizm Federasyonunu takip et ve hakem başvurularını değerlendirmemi tavsiye etti. Kulağa hoş gelmişti. Kendisi de aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışıyormuş.

Türkiye Atletizm Federasyonu

Sporcular bu şampiyona da aldıkları başarılarla Balkan U20 Salon ve Balkan Şampiyonasına gidecek milli takım belirleniyor. İki gün süren organizasyonda 8 rekorun kırılmasına da tanıklık etmiş olduk. Rekorlardan biri tarihi öneme sahipti. Şampiyonanın ikinci gününde koşulan 200 metre rekor deneme yarışında sahne alan Milli Atlet Mizgin AY, 24.08’lik derecesiyle bu dalda 36 yıllık Türkiye rekorunun yeni sahibi oldu. Mizgin Ay, böylelikle 1984 yılında Sofya’da Semra AKSU tarafından 24.40’lık dereceyle kırılan ve Türkiye salon rekorları listesindeki en eski kaydı silmiş oldu. Bu derece, aynı zamanda Semra Aksu’nun günümüzde listede kalan son derecesiydi.

Sports Volunteer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.