ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ PARAMI YÖNETEBİLİYORUM SEMİNERİ

Kunter Güleç

Bu kez rotamız Üsküdar’a çevirmiştik. 21 Ocak 2016 tarihinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde semineri vermek için davetliydik.

Paramı Yönetebiliyorum

Eğitime Semra Azra OKUTAN ile birlikte gitmiştik. Düet yapar gibi kimi zaman konuşmadan bakışlarımızdan dahi anlayıp eğitimi yönlendiriyorduk. Güzel bir ikili olmuştuk.

Finansal Bilinç

Okula gelmiştik ve öncesinde kantinde hocalar ve görevli öğrencilerle tanıştık. Sıcak bir içecek aldığınız Starbucks’ta gibi bardakların ağzı plastik kapakla kapatılıyordu. Dikkatimi çekti ve sordum. Bu uygulama neden yapılıyor diye. Hocalardan birisi iş güvenliği gereği bu uygulamayı yapıyoruz. Daha öncesi bir okulda öğrenci içecek alıp okulda merdivenlerde giderken aldığı içecek bardaktan dökülmüş. Dökülen sıvıyı silmemiş. Ardından başka birisi aynı alandan geçiyor ve fark ediyor ama hiçbir kimseye haber vermeyip o da ayrılıyor. Daha sonra birisi oradan geçerken kayıp arkadaşı üstü kafasının üstüne düşüp yaralanmış. Güvenlik kamerası kayıtları incelendiğinde sıvıyı döken çocuk ile bunu fark eden çocuğun temizlemediği için ve kaygan zemin uyarı levhasını koymadığından dolayı suçlu olmuş. Okulunda bu konu karşısında tedbirli davranmasını gerçekten takdir ettim. Ülkemizde maalesef bir çok işletme iş güvenlik kurallarını sadece kağıt üzerinde gösteriyor. Oysa ki başımıza gelmeden bunu anlamıyoruz. Staj yaptığım bir firmada bile zamanında İş Güvenlik Personeli çalışanları uyardığında tepkiyle karşılaşıyordu. Sanki onların kötülüğünü istiyordu. Alandan ayrıldıktan sonra eski düzene geçerek kendilerini kandırıyorlardı.

Üsküdar Amerikan Lisesi

Seminere 50 kişi katılmıştı. Seminer sonrası öğrenciler hatıra kalması adına Üsküdar Amerikan Lisesi logolu hesap makineli cep not defteri hediye etmişlerdi. Lisede okumalarına rağmen bir çok davranışları üniversite öğrencisinin olgunluğu gibiydi. İşte eğitim kalitesinin farkı ortaya bir kez daha karşımıza çıkmıştı.

Semra Azra OkutanFinansal OkuryazarlıkHabitat Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.