V WEEKEND SPORTS FESTİVALİ

Kunter Güleç

3-4-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Intercity İstanbul Park Pisti’nde Türkiye’nin en büyük sağlıklı yaşam ve spor festivali V Weekend Sports gerçekleştirildi. Eski adıyla Formula 1 İstanbul Parktı. Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği olarak etkinlikte yer alacaktık. Formula 1 Pistini yakından görme, hafta sonunu değerlendirme ve Spor Gönüllülerini daha yakından tanımak amacıyla başvurumu yaptım.

Okuçuluk

Beylikdüzü’nden kalkıp Tuzla’ya kadar gitmeye değer mi diye sorarsanız bence yaşadığım keyifli anlar için değerdi. Avrupa Yakasından Mecidiyeköy’den kalkan servislerle ulaşımımızı sağladık. Formula 1 yarışlarını izlemekten keyif alırdım. Rekabetin üst seviyede olduğu, adrenalin, heyecan, motor sesleri, kazalar derken ilgimi çekmişti. Bir gün Formula 1 pistine gidip canlı izlemeyi hep hayal etmiştim ama Türkiye artık yarış takviminde yer almıyor. Umarım tekrar girer veya başka bir ülkede izlemek kısmet olur.

V Weekend Sports

Gönüllü merkezinde Akreditasyon Kartlarımızı ve Tişörtlerimizi aldık. Görev dağılımları yapılıyordu. Bana Drift Pisti çıkmıştı. Şanslıydım. Motor sporlarına yakın olacağım için sevinmiştim. Sahaya çıktığımızda öncesinde keşif yapmıştık. İhtiyaca göre farklı yerlere transfer geçişi yapılabilirdi. Boş vakitlerimizde Otomobil Müzesini gezebileceğimizi tavsiye ettiler.

V Weekend Sports Fesitivali

Drift Pistinde Caterham adındaki araçlar bulunuyordu. Araçları yakından inceleme ve fotoğraf çekilme fırsatı elde etmiştik. Başındaki teknik ekip bilgiler veriyordu. Gönüllü arkadaşlarımızın hepsi aynı şeyi düşünüyordu. Bizler de yarış sonrası ve müsait bir zamanda pilotun yanında drift atabilr miyiz 🙂 Yetkilileri sorduğumuzda hayır cevabını aldığımız için üzülmüştük. Biz yine de şansımızı zorladık ama gerçekten herkese eşit davranıyorlardı. Polisler bile geldi. Onlara da izin vermediler. Teknik ekipten görevli gelip yapacaklarımızı anlattı. Pilotun yanına oturan misafirin emniyet kemerinin takılması, nasıl durması gerektiğini ve gösteri sonunda inerken egzoz borusu yüksek derecede sıcak olacağından yanmaması adına oraya temas etmemesini özellikle vurgulayarak anlatacaktık. Sonrasında burada çok fazla gönüllü var diyerek sayımızı azaltmak istedi. Seçim yaptı ve ben seçilemedim. Bu sefer üzülmüştüm. Üzülme sebebim burada yer alsaydım belki ikna eder ve drift yapmamıza izin verir düşüncesi vardı.

Caterham

Boşta kalınca diğer bölümlerde ihtiyaç da olmayınca festivalin tadını çıkarmak istedim. Öncelikle Formula 1 Pistini görmek için tribünlere çıktım. Harika görünüyordu. Gönül isterdi yarışlara tekrardan ev sahibi olsak. Pistte Motosiklet, Bisiklet ve Aile Koşuları yer alacaktı.

Bisiklet Yarışı

Festival alanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünün branşlara göre stantları vardı. Ayrıca federasyonlar ve sponsorlara ait stantlarda vardı. Festivalin güzel tarafı stantlara gidip kendinizde deneme fırsatı elde edebiliyordunuz ve promosyonlu ürünlerden alabiliyordunuz.

Golf

Motor sesleri duyulmaya başlamıştı. Tribüne tekrar gidip Motosiklet yarışlarını izledim. En uzun düzlükten izleyip ve o motor sesini hissetmek inanılmaz huzur vermişti. Bisiklet ve Aile Koşuları da renkli görüntülere sahne olsa da Motosiklet yarışı bence bambaşkaydı.

Daha öncesi Okçuluk yapmamıştım ve Ok atmak istedim. Oradaki sporcular teknik bilgiyi anlattılar ve bende denemelere başlamıştım. İlk olmasına rağmen başarılı atışlar yapmıştım. Spor

Alanda çeşitli etkinlikler devam ediyordu. Drone yarışları, simülasyonlar, bilgi yarışları, bilek güreşi vb.  vardı. Yarışmalar sonunda kazanan kişiye çeşitli hediyeler veriliyordu. Bunlardan biride Drift yapmak için bilet hakkı vardı. Şöyle bir göz gezdirdim. Bilek güreşi yapamam, ağırlık kaldıramam ee ne yapacaktım da şansımı deneyecektim diye düşünürken bir gönüllü geldi ve İtfaiye Parkurunu yapabiliriz dedi. Baktım kolay bir yarışa benziyordu.

İBB İtfaiye Ekibine gittik ve yarışmak istediğimizi anlattık. Kasklarımızı taktık. Yarış alanını tanıttılar ve komutlarıyla başlayacaktık. Yarış başladı. İki elimde ağır bidonlar vardı. İlerleyip ben lastiğin olduğu yere bırakılacak sanmıştım. Meğer lastik etrafında dönüp başlangıç noktasına gelecektim. Sonra Balyozla kepçe lastiğini vurarak belirtilen alana kaydırmam gerekiyordu. Kolay gibi gözükse de balyoz ağır ve lastiğe vuruyorsun balyoz geri tepiyor. Dikkat etmezsen kendini sakatlayabilirsin. İlk engeli geçtim. Tünelden sürünerek geçerek itfaiye hortumuyla hedef noktaları su ile vurdum ve 4 katlı bir iskeleye çıkmaya başladım. Burada halata bağlı olan bir lastiği en üst kata çekecektim. Rakibime baktım ve açık ara öndeydim. Heyecandan ben 4. Kata çıktım diye sanıyordum tam lastik gelmeye yakındı müdahale ettiler. 1 kat daha yukarı çıkmam gerekiyormuş. Boşuna vakit kaybettim ve enerjimi tüketmiştim. Çıktım üst kata ve lastiği tekrar çekmeye çalışıyorum. Yorulduğumu hissediyordum. Lastiği aldım ve koşarak, atlayarak merdivenlerden indim. Sırada düz duvardan atlama vardı. Sıçrıyorum ama yok atlayamıyorum. Popo büyük olunca kaldırması zor oluyor 🙂 İtfaiyeci bir personel vardı. Yardım istedim nasıl yapabilirim diye. O da sağ olsun un çuvalı gibi beni fırlattı ve duvardan atlattırdı. Burada zaman kaybetmiştim ve rakibim beni burada geçti.  Son etaba gelmiştik. Yerde yatan yaralı mankeni sürükleyerek lastiğin etrafından dolanıp tekrar olduğu yere gelecekti ama manken sürüklenmiyordu. Çok ağır gelmişti. Artık kollarımı hissedemez ve nefes alamıyordum. İtfaiyeciler yardım ederek yarışı tamamladım. Mankenin ağırlığı rahat 50 kilo vardı. Yarışı 2 dakika 8 saniyede sanırım tamamlamıştım. Dengem alt üst olmuştu 30-40 dakika kendime gelemedim. Kusmak istiyorum ama kusamıyorum. Başım ağrıyordu. Nefesim geç düzene girmişti. Dinlenmeye çekilmiştim.

İtfaiye

Öğleden sonra promosyon toplama ve farklı branşlarda ki sporları deneme ve yarışları izlemek için Berat CAFEROĞLU ile dolaşıyordum. Ardından Otomobil Müzesine gittim. Lüks arabalar ve tarihten günümüze gelmiş çeşitli araç modelleri vardı. İnceleme fırsatımız oldu.

Intercity İstanbul Park Otomobil Müzesi

Ferrari markalı traktör vardı. Ferrari olsun traktörden olsun hemen hatıra kalması adına onunla da fotoğraf çektirdim.Otomobil Müzesi

Ardından seminerler dikkatimizi çekti. Giriş yaptığımda kayıt olmamız istendi. Veri toplamak içindir diye bilgilerimi yazdım. Daha sonra görevli benim adımı yazıp bir fanus kaba attı. Bu nedir dedim. Bir çekiliş mi var dedim. Evet seminer sonrası hediyeli çekilişlerimiz olacak dedi. Nedir ödül dedim. Sakın demeyin drift vs diye dedim. Güldüler evet drift ve pistte yarış fırsatı deyince çok mutlu oldum. Çünkü diğer yarışlardan derece yapmam imkansızdı. Seminere katılan kişi çok azdı. Kaç kişi var dedim listede.10 kişi vardı. 6 kişiye bilet vardı. Şansım yüksekti. Geçtik konuşmacıyı dinlemeye ama 5 dakika sonra seminer bitti. Sonuna denk gelmiştik. Hiç problem değildi. Katılımcıları izliyordum. Çekiliş için kayıt masasına gidecek miydi diye. Kimse gitmedi. Berat ile biz gittik. Kimse gelmedi diye çekiliş iptal olmaz değil mi dedik. Yok yapalım şimdi dediler. Kız çekiyor çekiyor 4 tane tane çekti bizim adımız çıkmıyor. Yok artık dedim ya şansın böylesi. Sonra dedim ki zaten insanlar gitti ve biz burada durduk onlardan daha istekliyiz. Üstüne festivalde gönüllüyüz. Boş vakitlerimiz dar. Yardımcı olur musunuz dedik. İlgili üstlerine sordular ve onay çıkmıştı. Seçme hakkı vermişlerdi. Drift ya da İstanbul Park Pisti vardı. İstanbul Park Pisti daha cazip gelmişti. Hayal ettim de Formula 1’de hayranı olduğun pilotlar Michael Schumacher, Fernando Alonso, Lewis Hamilton gibi sürücüler bu pistte yarıştı. Biletimizi alıp doğru araçların olduğu alana gittik.

İstanbul Park

İstediğim aracı seçmiştim. Güvenlik kemeri ve kaskımız takılmıştı. Pilota kameraya kayıt yapmak için istemiştim. Kabul etti fakat dikkat etmem gerektiğini çok hızlı ve sert virajların olduğunu telefonun düşebileceğini söyledi. Herhangi bir sorumluluk kabul etmiyordu. Telefonda yeniydi. Kıyamadım. Tamam dedim anı yaşayayım. Peki dedim bir yerde dursan kısa kayıt alsak olur mu dedim. Pistte duramayız dedi. Tamam dememle gaza basmıştı. Gerçekten harika bir duyguydu. Abartmıyorum o keskin virajlarda G kuvvetini hissettiğimi düşünüyorum. Motor sesi, rüzgar ve pistin içinde hayallere dalmıştım. Kendimi Formula 1 Pilotu yerine koymuştum. Çok keyif aldım. Start noktasındaki düzlükte çekim yaparım diye düşünsem de oraya araç girmedi. Son virajdan sonra risk alıp kayıt yaptım. Pilota teşekkür edip Beratla mutluluğumuzun tarifi yoktu. Berat video kaydı yapmıştı. Keşke bende yapsaydım ama yine de kayıt yapmasam da o duygu çok büyüleyiciydi.

Yavuz araçlara merakı olan biriydi. Anlattım durumu ve yarın onunda katılmasını istedim. Yavuz’da Aksiyon Kamerası vardı. Bilet yine çıkarsa video kaydını onunla yaparız diye söyledim ve o da sıcak baktı.

Ertesi gün Yavuz’da geldi. Yine etkinlikleri yakından takip ediyorduk. Seminer için gittik ve yine çekişe kimse gelmediği için biletler bize kaldı. Bu kez tek tek verdiler. İki oturum için beklemiştik. Beklediğimize değmişti. Bizim için güzeldi fakat kayıt masasındaki personelin normalde bunu katılımcılara söylemesi gerekirdi. Söylemedikleri için büyük haksızlık vardı.

Sports Volunteers

Festivalin Organizatörüyle tanışma fırsatı elde etmiştik. Drift ve pistte katılımcı olmak için yarışmaların yanında neden ücreti yapmıyorsunuz diye sordum. Bir ücreti olduğunda mutlaka insanlar gelmişken o parayı verir ve toplanan parayla burada derneklere veya spor kulüplerine bağış yapılabilir demiştim. O da bindiğiniz araçlar çok pahalı masrafları var. Katılımcılar o parayı veremez dedi. Her lastik ortalama 250 TL dedi. Sonuçta şuanda ücretsiz yapılıyor. Yine bir rakam konsa bence yapılabilirdi ama saygı duydum.

Boks

Gönüllü arkadaşlar şaşırıyordu. Nereden buluyorsunuz bu biletleri diye. Bizde yarışlarda derece yaptık diyorduk. İlk Yavuz ardından ben drift yaptım. Hem Aksiyon Kamerasıyla hem de dış çekim telefonlardan birbirimizi çektik. Araca bindiğimde pilottan video için izin aldım. Daha önce drift yaptınız mı dedi hayır dedim. Video kaydını Youtube mı yükleyeceksiniz bir kanalınız var mı dedi bende moda daha çok girsin diye evet dedim. Şuanda yok ama bir bloğum vardı sonuçta. Belki ilerde Youtube kanalı da açarım. Drift macerası da harika geçmişti. Lastiklerin dumanı, yanık kokusu ve motor sesi her şey on numaraydı.

Tenis

Gönüllü olmanın en güzel yanları ücret verseniz dahi bazen bir çok şeyi yapamıyorsunuz. Bu örneklerden bunlardan bir kaçıydı. Hatta bunu festivalde çalışan ajans çalışanlarıyla da konuştuk. Neden gönüllüsün dediklerinde anlatmıştım. Sen 100 – 150 TL günlük ücret alıyorsun ama bak aynı yemekleri yiyor ve alandayız. Ben daha özgür ve daha çok etkinliklere katılıyorken sen burada sabit duruyorsun anca tuvalete gidebiliyorsun. Öyle olmak istemediğim için bunu tercih ettim. O parayı şuanda kazanmasam benim için kayıp olmazdı.

Ardından bisikletlerin olduğu bir alana geçtik. Granbi bisiklet vardı. İsim olarak bilmeyebilirsiniz ama ön tekerleği büyük arka tekerleği küçük olan bisikletin adıdır. Binmesi zor gibi olsa da çabuk alışıyorsunuz ve normal bisiklet sürer gibi devam ediyorsunuz.

Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği

Çok küçük boy bisiklet vardı onu ben süremedim ama Yavuz çok başarılı sürmüştü. Koca ayaklarıyla nasıl sürdü anlamadım.

Volunteer

Daha sonra bisiklete motor takılarak ekonomik bütçeyle ulaşım sağlama konusunda hizmet veren bir markanın standına gidip motor takılan bisikleti denedik. İdeal fiyata yapılmasına karşın kullanışlı olmasından dolayı tercih edilebilirdi.

Sport

Son olarak İstanbul Doğa Oryantiring Takımının standına uğradık. Faaliyetleri hakkında bilgi aldık. O sırada yarışmamıza katılmaz mısınız dediler. Yarışma da festival alanına ait bir harita vardı ve haritada yer alan işaretlere gidip haritayı özel delgeçlerle delecektik. Her noktada özel delgeç vardı. Katılmak istedim ve yarıştım. 2 gün boyunca çoğu alanı öğrendiğimden zorlanmam diye düşünmüştüm. Keyifli bir spora benziyor ve düşünme gücünüzü bence geliştiriyor. Yarışı su ana kadar katılanlar arasında 2. bitirmiştim. Kamp malzemeleri ödülü vardı. İlk 7’ye girenlere derecelerine göre ödüller değişiyordu. Gün sonu belli olup telefonda irtibata geçeceklerdi. Birinciliği 1 saniye ile kaçırmıştım. 6 dakika 5 saniye ile tamamlamıştım. Gün sonunda haber geldi ve 5. Olmuştum. Hediye olarak 1 adet Baton gönderilmişti.Teşekkür ederim.

Spor Gönüllüleri

Hafta sonumuz bu sayede çok keyifli geçmişti. Etkinlikte hatıra fotoğrafı çekilip dönmeye hazırlıklar başlamıştı. Etkinlik güzeldi fakat reklam çalışması zayıf olduğundan bir çok İstanbullunun haberi yoktu veya ulaşım konusunda sıkıntı yaşarız diye katılım bence düşüktü. Oysaki ücretsiz İETT araçları vardı. Dediğim gibi etkinlikler güzel ama duyuru konusunda sanırım eksik kalıyoruz.

Araba Yarışı Oyunu

Festival Alanında genel olarak toparlamak gerekirse şunlar yer alıyordu.

V City Fitness Championship adlı Türkiye’nin en büyük CrossFit şampiyonasında 24 ülkeden 150 sporcunun katıldığı ve rekabetin had safhada yaşanacağı şampiyona için ülkemizin en büyük CrossFit parkuru kuruldu.

Motosiklet, Bisiklet ve Family Run yarışları

  • Dron yarışları
  • E-Gaming ve E-Spor yarışmaları
  • Farklı dallardan spor federasyonlarının deneyim ve spor alanları
  • İzcilik eğitimleri,
  • Dövüş sporları deneyim ve şov alanları
  • Yoga, Pilates, Zumba, Spinning, Step alanları
  • Gün boyu canlı müzik performansları

Dj

Kısacası spora dair her daldan bir çok farklı deneyimin yaşanacağı bir festivali yakından inceleme fırsatı elde ettik.

İstanbul İtfaiyeİstanbul Park Otomobil MüzesiIntercity Otomobil MüzesiAraba MüzesiTrafik Eğitimi

2 Comments

  1. Yazını büyük bir heyecanla, hiç sıkılmadan, bi cümleyi okurken bir sonraki cümleyi merak ederek okudum. Yazıyı okurkende çok güzel bi sürprizle karşılaştım. İsmimi yazını okurken gördüğümde çok mutlu oldum. Bu etkinlikte seninle birlikte görev alarak eğlenceli vakitler geçirmiştim. Gönüllü çalışmak isteyipte endişeleri olan insanların senin yazını okumasını tavsiye ederim. Para almadan da gönüllü olarak çalışarak çok güzel eğlenceli vakit geçirerek bununda yanında güzel arkadaşlıklarda edinebilirsiniz. Bu yazın için teşekkürler ellerine sağlık.

    1. Berat harika yorumun için çok teşekkür ederim. İçtenlikli yazmışsın. Dile getirdiğin gibi hem eğlenceli vakit geçirdik hem de yeni arkadaşlıklar edindik. Umarım paylaştığımız içeriklerle insanları etkiler ve onlarında bu duyguları yaşamasına katkımız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir